Díky evropským populistům teroristé zatím vyhrávají

František Kostlán

Evropa stojí mezi terorismem a pravicovým populismem. Ke zklidnění situace musí přispět demokraticky a solidárně smýšlející politické osobnosti.

Evropští státníci kvůli teroristickým útokům v Bruselu vyzývají ke vzájemné solidaritě, k zachování klidu. Seriozní média zdůrazňují, že teroristé útočí na celou Evropu, na Evropskou unii, na demokracii. Opakují, že fanatikům jde především o to, vyvolat v Evropě nenávist, xenofobii a rasismus a tím znásobit šance na potlačování demokratických způsobů a lidských práv.

Nejde o žádná nová slova, stejná zaznívají po každém teroristickém útoku. Zajímavý na tom je fakt, že se dokážeme semknout alespoň v momentě, kdy je demokracie vážně ohrožena. Zároveň se však různorodí fanatici a populisté snaží situaci zneužít. A daří se jim to.

V takových momentech jsou málo platné jindy akceptované skutečnosti, že naprostá většina uprchlíků z míst největších konfliktů sama utíká před islamistickými fanatiky, kteří jsou nyní reprezentování především tak zvaným Islámským státem. A v takových momentech je prakticky jedno, že muslimští představitelé teroristické útoky odsuzují. Jak ukazuje i současná zkušenost s „uprchlickou vlnou,“ pro tu chvíli vítězí ti, kteří parazitují na přirozeném strachu občanů evropských zemí.

Fanatici jako fanatici

Česká republika není výjimkou. Zástupci Úsvitu a Konvičkovci již vyrazili do boje. Na společné tiskové konferenci spojili uprchlíky s terorismem. Teroristický útok v Bruselu podle nich ukázal, že „bezpečnost musí být prioritou a nesmíme dělat kompromisy“. Evropa prý sklízí „trpké plody politiky evropských vlád, včetně české, při řešení migrační krize“.

×
Diskuse
Pokud jde o USA, nejde jen o slabost prezidenta.
Dost velkou zásluhu na změně americké politiky vůči Blízkému východu má i úspěch frackingu neboli hydraulického štěpení.
USA jsou technologická velmoc a vědcům se podařilo vychytat mouchy, které se původně zdály fracking limitovat. A současný pád cen ropy prokázal jeho životaschopnost - potíže má Rusko a SA, ne americké frackovací firmy.
Je to obrovská změna během několika let -- v současnosti se do USA nevyplatí ropu dovážet a tak to zůstane po mnoho a mnoho let, protože frackováním vytěžitelné zásoby jsou veliké.
A z toho pramení i změna zájmů USA v oblasti --- nechtějí, aby měl Írán atomovky a naopak chtějí, aby celý BV nakupoval konvenční zbraně.

Zajímavý je i postoj k celé věci od Izraelců -- ti říkají, že jde o krizi arabské státnosti.

Pokud jde o Evropu, tak ta nemá celoevropské silové nástroje, takže je jednoduché ji kritizovat, že nebojuje za sebe sama.......... jenže jdi do ringu a boxuj, když nemáš ruce.

Taky bych nezapomínal na účinnost teroristické taktiky -- čistě peněžně výjde džihádisty jeden velký útok na desítky tisíc dolarů, reakce evropských států na desítky milionů.

Je to zapeklité......................
??
March 23, 2016 v 16.06
Najdi mi deset rozdilu mily ctenari.
"Středoevropané mají kágébáckou mentalitu zadřenou pod kůži a je to velmi smutný pohled. "

Cikani maji zlodejskou mentalitu zadrenou pod kuzi a je to velmi smutny pohled.


Muslimove maji teroristickou mentalitu zadrenou pod kuzi a je to velmi smutny pohled.

Rusove maji imperialni mentalitu zadrenou pod kuzi a je to velmi smutny pohled.

Zide maji hrabivou a uskocnou mentalitu zadrenou pod kuzi a je to velmi smutny pohled.