Hnutí ANO: Sociální demokracie ohrožuje koalici, ČSSD: chceme její pokračování
Jaroslav BicanPodle předsednictva hnutí ANO návrh poslance ČSSD Chvojky omezující podnikání členů vlády porušuje koaliční smlouvu. Vedení ANO varuje, že koaliční partneři svým postupem ohrožují vládní koalici. ČSSD chce ve společné vládě pokračovat.
Předsednictvo hnutí ANO se na svém mimořádném zasedání v pondělí večer shodlo na tom, že vztahy v koalici jsou napjaté a intenzita kampaně koaličních partnerů proti ANO je v posledních týdnech velmi vysoká. Vedení hnutí vadí především snaha sociální demokracie zakázat členům vlády, aby ovládali obchodní korporace, provozovali rozhlasové a televizní vysílání, vydávali periodický tisk či drželi podíly v mediálních domech.
„Opravdový LEX BABIŠ vymyslel až náš koaliční partner. Jde o návrh, který je na hraně Ústavy, která podle článku 11 zaručuje právo vlastnit majetek,“ stojí v usnesení předsednictva ANO. S návrhem na to, aby členové vlády nemohli být ovládajícími osobami ve firmách, přitom původně přišel poslanec za TOP 09 Martin Plíšek. Podle vedení hnutí ANO chtějí tradiční strany zamezit přístup do politiky úspěšným lidem a zakonzervovat ji jen pro profesionální politiky. „Trendy v západní Evropě i Spojených státech jsou naprosto opačné,“ zdůrazňuje předsednictvo ANO.
Hnutí ANO také uvedlo, že nechce, aby další fungování vlády bylo negativně ovlivněno neustálými střety s koaličními partnery. Rovněž připomnělo, že s nimi za dva roky ve vládě udělalo hodně práce a schválilo klíčové zákony.
Snahy omezovat podnikání členů vlády však předsednictvo hnutí ANO vnímá jako ohrožení koaliční spolupráce: „Současný návrh poslance Chvojky ale porušuje koaliční smlouvu, a pokud budou koaliční partneři takto pokračovat, budou to oni, kdo může být zodpovědný za konec koaliční spolupráce,“ varuje předsednictvo ANO.
ČSSD: chceme oddělení politické, ekonomické a mediální moci
Poslanec ČSSD a člen ústavně-právního výboru Sněmovny Jan Chvojka připravil pozměňovací návrh k novele zákona o střetu zájmů, který pod přísnými sankcemi zakazuje členům vlády, aby ovládali obchodní korporaci a přímo či nepřímo v ní uplatňovali rozhodující vliv.
Poslanec také navrhuje, aby člen vlády nemohl provozovat rozhlasové či televizní vysílání, vydávat periodický tisk nebo držet podíl v mediálním domě. Po nástupu do funkce by členové vlády měli mít podle jeho návrhu šedesát dnů na to, aby uvedli své majetkoprávní vztahy do souladu s příslušnými pasážemi zákona o střetu zájmů. Vedení sociální demokracie v pátek doporučilo svým poslancům pro Chvojkův návrh hlasovat.
„Tento návrh v souladu s programem ČSSD zajišťuje důsledné oddělení politické, ekonomické a mediální moci. Člen vlády si v demokratické společnosti musí vybrat mezi privátním podnikáním a službou státu. Média mají byt nezávislá, musí politiky kontrolovat, ne být loajální součástí jejich podnikatelských struktur,“ usneslo se předsednictvo ČSSD. Zákonem o střetu zájmů se má Poslanecká sněmovna zabývat v úterý ve druhém čtení na svém řádném zasedání.
Předsednictvo ANO se v pondělí rovněž vyjádřilo k mimořádné schůzi dolní komory Parlamentu, která se má uskutečnit ve středu a na programu má mít jediný bod: Kauza Čapí hnízdo. Vedení ANO doporučilo svému poslaneckému klubu program schůze podpořit, zároveň ale upozornilo, že se jedná o účelovou kampaň proti hnutí ANO a jeho předsedovi Andreji Babišovi, ve které se spojily všechny tradiční strany. Předsednictvo ANO svému předsedovi vyjádřilo jednoznačnou podporu.
Hnutí ANO se také vymezilo proti pravicové opozici. „Ekonomice se daří, klesá státní dluh i nezaměstnanost, vracíme lidem peníze, které jim vzal Kalousek a ODS.“ Právě předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na konci minulého týdne připomněl svoji tři měsíce starou myšlenku strategického spojenectví všech demokratických stran proti hnutí ANO.
Schválit program mimořádné schůze Poslanecké sněmovny svým poslancům v pátek doporučilo rovněž vedení sociální demokracie. „Kauza hnutí ANO „Čapí hnízdo“ poškozuje koaliční vládu a vytváří prostor pro snadné útoky opozice,“ shodlo se předsednictvo ČSSD. To požádalo hnutí ANO, aby celou záležitost aktivně řešilo a objasnilo směrem k veřejnosti. Zároveň ale vedení ČSSD zdůraznilo, že vláda má možnost dokončit svůj mandát a splnit vše, co slíbila občanům. „ČSSD udělá vše pro to, aby tato příležitost nebyla promarněna,“ usneslo se předsednictvo sociální demokracie.
Mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny zabývající se kauzou luxusního rezortu Čapí hnízdo prosazovala především TOP 09 a ODS. Jako první z koaličních stran se jí rozhodla podpořit KDU-ČSL. ČSSD dlouho váhala. Kauzu aktuálně prošetřuje policie a Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který dohlíží na využívání dotací Evropské unie. V případu se jedná o padesátimilionovou dotace určenou pro malé a střední podniky. Přibývá ale dokladů, že za farmou v době přidělení dotace ve skutečnosti stál Andrej Babiš a jeho Agrofert Holding.