Babišův odchod z vlády? Nic horšího by ČSSD a KDU-ČSL nyní nemohlo potkat
Vratislav DostálPodle politologů jediným, kdo by v současné chvíli mohl vydělat na odchodu Andreje Babiše z vlády, je jeho ANO. Pro ČSSD a KDU-ČSL je daleko výhodnější udržet ho ve vládě a zároveň ho různými cestami oslabovat.
Rok a půl před termínem řádných sněmovních voleb čelí Babišovo hnutí ANO nejzávažnější krizi své důvěryhodnosti. Ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš dosud věrohodně nevysvětlil okolnosti, za kterých obdržela Farma Čapí hnízdo dotace, a patrně to ani vysvětlit nemůže.
Není proto vůbec překvapivé, že i jeho koaliční partneři nakonec zvednou poprvé v tomto volebním období ruku pro program mimořádné schůze dolní komory, která se uskuteční ve středu na žádost pravicové opozice. Zrovna tak je ale v zájmu sociálních demokratů a lidovců Babiše ve vládě udržet.
Shodují se na tom politologové oslovení Deníkem Referendum. „Dvoučlenná koalice s podporou TOP 09 Miroslava Kalouska by byla politická sebevražda. Nesmíme zapomínat, že Miloš Zeman staví vše na tom, že odstavil od vlády právě zdiskreditovanou pravici,“ připomíná politoložka Vladimíra Dvořáková.
ODS a TOP 09 poukazují na možný dotační podvod v souvislosti s postupem, kterým projekt získal padesátimilionovou dotaci. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na sklonku minulého týdne zároveň oprášil svou více než tři měsíce starou myšlenku spočívající ve strategickém spojenectví všech demokratických stran proti hnutí ANO.
Kalousek varuje před spojenectvím Babiše a Zemana
Kalousek se přitom snaží čelit spojenectví Babiše s prezidentem Milošem Zemanem. „Pokud by ANO skončilo ve stávající vládě, Bohuslav Sobotka se může spolehnout, že TOP 09 nebude hlasovat pro vyslovení její nedůvěry,“ řekl Kalousek v rozhovoru pro Deník Referendum.
„Nejde nám ani tak o to, jak předejít předčasným volbám. Pokud by totiž vláda kvůli hnutí ANO skutečně padla, prezident má právo jejím sestavením pověřit někoho jiného. Kdo by to byl, je každému jasné,“ vysvětlil Kalousek. Pravice zároveň tvrdí, že nejde ani tak o Babiše, jako o jeho koaliční partnery. „Budeme se ptát předsedů ČSSD a KDU-ČSL, jestli jim případ Farmy Čapí hnízdo vadí. Pokud ne, přebírají za tuhle ostudu zodpovědnost," říká Kalousek.
Politologové se nicméně shodují, že by na spojenectví s pravicí v tuto chvíli sociální demokraté krutě doplatili. „Vládnout bez ANO by se ČSSD a KDU-ČSL vymstilo,“ domnívá se politolog Lukáš Jelínek. Zdůrazňuje přitom, že by levicoví voliči spolupráci sociálních demokratů s TOP 09 a ODS neakceptovali, navíc by se menšinová vláda stala rukojmím pravicové opozice.
„Klidný průběh tohoto volebního období by se mohl změnit v chaos, nečitelnost stran a v krajním případě i ve volební výsledek srovnatelný se slovenským - kdy najdeme v parlamentu nesrozumitelnou změť hašteřících se stran,“ tvrdí Jelínek.
Stabilitě by podle jeho mínění naopak přispělo pokračování stávající tříčlenné koalice, tedy i bez úvah ANO o nahrazení lidovců přeběhlíky, jež by se víc než vzájemné hádky soustředila na kvalitu legislativní produkce. „Že se strany snaží od sebe odlišit a vedou kampaň drsně, je normální. Normální ale není bourat vládu, která se do novodobé historie zapsala jako nezvykle soudržná a plodná,“ uvedl Jelínek.
„Pro ČSSD, pokud tedy myslí boj s oligarchizací alespoň trochu vážně, je mnohem lepší využít dané situace k tomu, aby v rámci stávající koalice prosadila účinný zákon o střetu zájmů, případně další zákony, které by mohly snížit vliv různých oligarchických skupin na politiku,“ souhlasí s Jelínkem politolog Milan Znoj. Kromě zákona o střetu zájmů se Znoj zmínil také o zákonu upravujícím financování politických stran.
Cílem prozatím není Babiše vystrnadit, ale oslabit
V pátek se kvůli případu Čapí hnízdo sešlo předsednictvo ČSSD i celostátní výbor lidovců, v pondělí večer o tomtéž jedná vedení ANO. Sociální demokraté přijali tři usnesení.
První doporučuje poslancům ČSSD podpořit pozměňující návrh poslance Jana Chvojky k novele zákona o střetu zájmů, který evidentně míří proti Babišovi. Druhé explicitně podporuje pokračování koaliční spolupráce s ANO a KDU-ČSL. A třetí doporučuje poslancům ČSSD podpořit návrh pořadu mimořádné schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Podle sociálních demokratů případ poškozuje koaliční vládu a vytváří prostor pro snadné útoky opozice. Podobně lze číst výstupy z jednání špiček KDU-ČSL. Také nejmenší koaliční strana žádá po Babišovi vysvětlení a také ona preferuje pokračování vlády na současném půdorysu.
To, co na první pohled vypadá jako protimluv, se při pozornější úvaze jeví jako srozumitelný strategický plán. V zájmu ČSSD i KDU-ČSL je — aspoň prozatím — pokračování vlády s Babišem v jejích řadách. Nicméně s Babišem, který bude slabší než doposud.
Pokud by byl Andrej Babiš donucen nyní odejít, snadno by se mohl vmanévrovat do role mučedníka a ještě posílit svou podporu u voličů. Pro sociální demokraty i lidovce je podstatně příznivější mít Babiše ve vládě, nechat ho dusit ve vlastní šťávě z Čapího hnízda a zároveň třeba ještě spoléhat na to, že se budou ve veřejném prostoru objevovat další podobné případy jako ten, kvůli kterému nyní pravicová opozice vyzývá premiéra, aby ministra financí odvolal.
Dva scénáře: udělat z Babiše mučedníka by se nevyplatilo
„V zájmu ČSSD je nechat Babiše v celé kauze co nejvíc ,vykoupat', ale neshodit vládu,“ uvažuje takto i politolog Jiří Pehe. Podobně to vidí nejen on, ale i jeho kolegové. A je pravděpodobné, že podobnou strategii si osvojili sociální demokraté a lidovci.
„Pokud by měla Sobotkova vláda pokračovat bez Babiše jako menšinová s podporou pravicové opozice,“ uvažuje politolog v rozhovoru pro Deník Referendum, „Babiš by mohl sehrát stejné divadlo, jaké se kdysi podařilo Václavu Klausovi po pádu jeho vlády v důsledku tzv. sarajevského atentátu. Vyhlásil by se za mučedníka, případ by ztratil jasné kontury.“
Jeho kolega Lukáš Jelínek vykresluje dva možné scénáře. Buď se Babiš na středeční mimořádnou schůzi dobře připraví, něco prozradí, případně se za něco i omluví, koalice pak prohlásí, že věc je pro ni uzavřená, a pokud neřeknou vyšetřovatelé jinak, celá kauza zůstane jen v mediální rovině. „Tímto výsledkem končívají podobné skandály nejčastěji, proto na něj sázím nejvíc,“ uvedl Jelínek.
„Anebo si bude Babiš dál nabíhat na vidle, situaci elegantně nezvládne, třískne za sebou dveřmi, opustí kabinet, ale ANO v koalici nechá,“ uvažuje Lukáš Jelínek v rozhovoru pro Deník Referendum. V takovém případě, tvrdí politolog, si Babiš bude hrát na ublíženého, proti němuž se všichni spikli a povede intenzivní kampaň, v níž mu bude sekundovat prezident Miloš Zeman.
„Bagatelizace kauzy Čapí hnízdo, k níž se dopracoval prezident Zeman, jasně ukazuje, že spojnice Zeman-Babiš je již politickou realitou a že s touto novou politickou linií v českých zemích je třeba počítat i do budoucna,“ doplňuje Milan Znoj. Podle Jelínka se Babiš i Zeman obracejí na podobné voliče - takové, pro něž nejsou klíčová fakta, nýbrž víra ve své oblíbence. „A neklidná a složitá doba šíření podobné víry nahrává,“ upozorňuje Jelínek.
Před druhou variantou politologové varují. ČSSD i KDU-ČSL mohou totiž z případu politicky mnohem více vytěžit, pokud odmítnou předjímat případná rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení ve věci možného dotačního podvodu. „Zároveň ale budou voličům Babišovo selhání připomínat, a přitom dají, třeba na mimořádném zasedání Poslanecké sněmovny i šanci opozici, aby Babiše grilovala,“ podotýká Jiří Pehe.
Podle něj tak oslabí politicky nejen Babiše, nýbrž také prezidenta: „Zeman tak bude muset přicházet s bonmoty a prohlášeními, které budou pro veřejnost ještě hůře stravitelné, než že podvod pod jednu miliardu je pod jeho rozlišovací schopností.“
Pehe nakonec připomíná, že by menšinová vláda ČSSD a KDU-ČSL s podporou pravice byla voda na Zemanův mlýn. „Spolupráce demokratických stran přes politický střed se spíše nabízí při hledání společného kandidáta na prezidenta než na vládní úrovni,“ shrnul politolog svůj rozbor současné politické situace v rozhovoru pro Deník Referendum.