Kandidát Sanders ještě žije
Pavel ŠandaPavel Šanda polemizuje s výklady, které po 15. březnu odepsaly šance amerického levicového kandidáta Bernieho Sanderse na zisk prezidentské nominace. Podle Šandy má Sanders stále naději a právě až nejbližší dny ukážou jakou.
Po týdnu nás čeká další kolo primárních voleb, v nichž obě hlavní strany Spojených států vybírají svého kandidáta na prezidenta. Po minulém úterý téměř všichni političtí komentátoři, včetně některých zde v Deníku Referendum, rychleji či pomaleji odepsali nominaci Bernieho Sanderse jako nereálnou.
I když příznivci Bernieho Sanderse doufali v lepší výsledek, zejména v Ohiu či Illinois, není třeba kasat kalhoty, protože brod je ještě daleko.
Kandidáty totiž obvykle předčasně vyřadí z primárních voleb, když jejich kampani dojdou peníze. Kampaň Bernieho Sanderse však stojí na velkém množství malých individuálních příspěvků. A ty ani po „super úterý“ číslo dvě, jak je přezdíváno úterý 15. března, přicházet nepřestaly.
Naopak na konto Bernieho kampaně přišly za tři dny po 15. březnu čtyři miliony dolarů.
Finančně ho vyšachovat ze hry nelze a Bernie už dal jasně najevo, že jeho kampaň bude pokračovat až do nominačního konventu strany v červnu. Více či méně otevřené výzvy mainstreamových médií, aby odstoupil, odmítl rázně slovy, že „by to bylo nedemokratické.“
Ke klidu vyzval Bernieho příznivce floridský kongresman Alan Greyson, který patří mezi hrstku vysokých představitelů strany, jež Bernieho Sanderse oficiálně podpořila, ve svém článku pro vlivný Huffington Post.
Greyson rozděluje primární volby na dvě fáze oddělené 15. březnem. Demokratické primárky 1.0 skončily s vedením Hillary Clintonové o 223 delegátů. Tento náskok získala díky svým drtivým vítězstvím v jedenácti státech „starého jihu,“ které v průměru vyhrála s náskokem 43 procent.
Naopak ze zbývajících dvanácti států vyhrála jen dva a jeden (Iowa) skončil remízou. Bernie ve státech mimo „starých jih“ celkově zvítězil o téměř 20 procent. Ve všech státech do minulého úterý si mezi sebe oba kandidáti rozdělili celkem 1327 delegátů.
Počínaje dnešním dnem se ale začne rozdělovat zbylých 2033 delegátů, z toho 545 v Kalifornii, 291 v New Yorku a 210 v Pensylvánii.
Tyto státy jsou svým charakterem naprosto odlišné od „starého jihu.“ Naopak podmínky pro vítězství Bernieho Sanderse jsou v nich stejně příznivé jako ve dvanácti státech mimo „starý jih,“ v nichž se již volilo, a na západním pobřeží dokonce lepší.
Berniemu Sandersovi stačí, aby zopakoval výsledky mimo „starý jih“; aby ve zbytku primárních voleb získal oproti Hillary Clintonové 407 delegátů navíc.
„Zapněte si bezpečnostní pásy. Bude to divoká jízda,“ končí svůj článek Alan Greyson.
Pozornost pro Washington
Dnes v úterý 22. března hlasují Idaho, Arizona a Utah. Hlavní kořist ale čeká Bernieho kampaň v sobotu, kdy vedle Aljašky a Havaje přijde na řadu jeden z nejliberálnějších (jak říkají Američané, my bychom řekli nejlevicovějších) států Washington.
Právě z jeho hlavního města Seattlu přichází na konto Bernieho kampaně nejvíce příspěvku na jednoho obyvatele ze všech velkých měst USA. Už vloni v létě zde měl obrovský mítink a ten znovu zopakoval o posledním víkendu s ještě větší energií mezi jeho příznivci.
K vítězství má Berniemu Sandersovi pomoci i to, že od náčelníků sališských kmenů obývajících pacifické pobřeží dostal své indiánské jméno. V českém překladu znamená „ten, kdo zapaluje ohně změny a jednoty.“