Ne, Bernie Sanders není socialista
Štěpán SteigerStálý spolupracovník DR sledující dění ve Spojených státech přibližuje, co Sandersovo sebeoznačování za socialistu znamená, a vysvětluje, v čem se názory populárního prezidentského kandidáta liší do klasických evropských představ.
Ve Spojených státech se již naplno rozběhl volební rok: letos v listopadu zvolí Američané prezidenta, celou Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu. Volební kampaň sice začala už na jaře 2015, ale primárky obou hlavních stran, republikánů a demokratů, na nichž se „vybírají“ kandidáti, o nichž se pak hlasuje ve vlastních volbách, probíhají až od letošního února. Teprve nyní se tak dá říci, že jde skutečně do tuhého.
Zatímco u republikánů, kteří začínali loni se sedmnácti uchazeči, ukončují stále další zájemci své neúspěšné kampaně, u demokratů zůstávají původní tři. Je to Hillary Clintonová, exministryně zahraničí a senátorka za New York, která byla již v roce 2008 vážnou kandidátkou, ale podlehla Baracku Obamovi. A je to senátor ze státu Vermont Bernie Sanders a bývalý guvernér státu Maryland Martin O´Malley, jenž ovšem za předchozími dvěma v průzkumech silně zaostává.