Virus zika znovu otevírá palčivou debatu o potratech
František KalendaLatinskoamerické vlády dnes doporučují ženám těhotenství odložit, v oblasti je ale časté sexuální násilí a polovina otěhotnění vzniká neplánovaně. Právo na potrat, jež země LatAmu doposud ženám odpírají, tak získává úplně nový význam.
Masivní šíření viru zika, označeného Světovou zdravotnickou organizací (WHO) za globální hrozbu, začíná mít především na latinskoamerický kontinent konkrétní dopady. A to nejen tím, že jsou už tak napjaté rozpočty nejpomaleji rostoucí části světa zatížené výdaji na efektivní boj proti epidemii. Jedním z vedlejších, ale přesto důležitých účinků, je obnovení palčivé debaty o potratech.
Ač to na první pohled nemusí tak vypadat, obě témata spolu úzce souvisejí. Přestože na jedné straně vlády různých zemí Latinské Ameriky doporučují odložit těhotenství kvůli pravděpodobnému spojení mezi nakažením virem zika a mikrocefalií, na druhé straně zákony většiny kontinentu neumožňují již těhotným ženám potratit v případě, že se u jejich plodu závažný defekt prokáže.
Interrupční legislativa je naopak notoricky přísná: El Salvador (ten samý El Salvador, který doporučil odložení těhotenství o dva roky), Chile, Nicaragua, Dominikánská republika a Haiti neumožňují potrat za žádných okolností. Další latinskoamerické státy nejčastěji pouze v případě ohrožení matky, incestu a znásilnění, a to obvykle teprve po schválení lékařské komise, která v některých zemích (Paraguay) postupuje notoricky přísně a může odmítnout povolení udělit.
Zhruba čtyři a půl milionu latinskoamerických žen se tak i za normálních okolností každoročně uchyluje k nelegální a většinou nebezpečné formě potratu, ať už prostřednictvím soukromých klinik, samostatně působících lékařů či načerno kolujících potratových pilulek. Tisíce z nich při tomto zákroku zemřou; například v Kolumbii, kde ročně probíhá asi půl milionu ilegálních potratů, jsou nepovedené zákroky nejčastějším zdrojem úmrtí matky.
V souvislosti s panikou okolo šíření viru zika a jeho veřejně předpokládané spojení s mikrocefalií a možná dalšími vývojovými defekty se dá očekávat, že počet žen postupujících nebezpečné procedury se bude rychle zvyšovat. A s tím bude narůstat počet tragických úmrtí.
Prestižní brazilský deník Folha de S. Paulo už před pár týdny přinesl reportáž plnou rozhovorů s lékaři, kteří popisovali narůstající zájem žen nakažených virem zika o potrat, ačkoli řada z nich neměla potvrzenou mikrocefalii plodu. Budoucí matky prostě měly strach. Navýšení počtu žádostí zaznamenali i distributoři potratových pilulek. A to jsme teprve na začátku, počty nakažených mají prudce přibývat napříč kontinentem, stejně jako bude narůstat panika.