Proč klesají ceny komodit?

Jiří Paroubek

Od loňského roku klesá cena surovinových komodit. Příčiny leží ve válečných konfliktech i v technologickém vývoji. Jednou z nejsledovanějších zůstává pochopitelně ropa. Současný ani očekávaný vývoj jí příliš nepřeje.

V loňském roce klesaly ceny průmyslových kovů nejméně o jednu čtvrtinu, pouze cena aluminia meziročně klesla o necelou pětinu. O dvě pětiny pak klesla cena platiny a o pětinu cena paladia. Paladium a platina jsou rovněž průmyslovými kovy používanými zejména ve strojírenství a elektrotechnickém průmyslu.

Trend poklesu cen komodit z minulého roku byl v zásadě jen prodloužením střednědobého (zhruba pětiletého) trendu, který znamená trvalý pokles cen surovin. Také ceny potravinářských komodit v posledních pěti letech klesají a nejinak tomu bylo také v minulém roce.

×
Diskuse
January 22, 2016 v 15.33
Pokles cen ropy
Cena ropy kolísá v dlouhodobém horizontu a vědět proč je tomu tak a ne jinak, je asi podobné věštění z křišťálové koule. Ale napadlo mi, zda nezačal tento nynější pokles cen ropy prodejem "pod cenou" z míst jako je Islámský stát, protože tato místa je možné cenově vydírat, když je pro ně prodej ropy hlavním zdrojem příjmů.
Jenže proč klesají i ceny jiných přírodních komodit?
January 23, 2016 v 21.41
Názor potrzující, že cena ropy klesla, protože se prodává pod cenou
"Zatímco al Káida byla závislá na darech svých přispěvatelů, IS má své vlastní zdroje příjmů. Hlavním je samozřejmě ropa," ozřejmila. V Sýrii mají pod kontrolou všechna ropná ložiska mimo ropných polí na severu, které kontrolují Kurdové. "Ale třeba Bašár Asad ztratil kontrolu nad všemi ropnými poli. Teprve nedávno dobyli za pomoci Rusů alespoň jedno," upozornila. V sousedním Iráku má IS pod kontrolou obrovské ropné pole u města Mosul. "Odhaduje se, že jenom z prodeje ropy má Islámský stát denně 1,5 milionu až dva miliony dolarů denně. A kdo tu ropu kupuje? Ropné válečné mafie, které ji kupují od IS za třetinu ceny a přeprodávají dál. Největší konečný příjemce ropy od IS je Turecko, které získává tímto způsobem ropu o třetinu levněji, než je na světových trzích. Na druhou stranu z Turecka proudí do Islámského státu oblečení, léky, jídlo. Obchod s IS je velmi lukrativní byznys," konstatovala. " Markéta Kutilová, válečná reportérka.

Viz svědectví válečné reportérky ze Syrie Markéty Kutilové
Zdroj http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Silna-migracni-vlna-pres-Libyi-vybrani-silni-mladi-muzi-medialne-upozadene-masakry-Svedectvi-valecne-reporterky-ze-Syrie-418492