Svět si připomněl den pracháčů — symbol současné nerovnosti
Petr JedličkaPříslušník skupiny nejlépe placených topmanažerů v Británii, Kanadě či USA vydělal za prvních dvaadvacet hodin práce v letošním roce tolik, jako vydělá průměrný pracující v daných zemích za celý rok.
Den pracháčů, respektive pracháčské úterý. Nejspíše tak lze nejvýstižněji přeložit z angličtiny termín Fat Cat Day, respektive Fat Cat Tuesday — přezdívku, jíž je v nejrůznějších zemích světa označován den, kdy průměr výdělku příslušníka skupiny nejlépe placených topmanažerů přesáhne průměr výdělku typického pracujícího za celý rok.
V zemích typu Británie, Kanady či Spojených států připadl letošní den pracháčů na úterý 5. ledna, jelikož pracovní rok 2016 začal pro většinu dotčených v pondělí 4. ledna. Britská, kanadská nebo americká topmanažerská elita totiž vydělá obnos odpovídající průměrnému ročnímu výdělku řadového pracujícího přibližně za dvaadvacet hodin.
„Průměrný roční výdělek výkonného ředitele společnosti ze skupiny FTSE 100 (sto britských společností s nejvyšší tržní kapitalizací, jejichž akcie se obchodují na londýnské burze) byl v roce 2014 4,96 milionu liber (asi 180 milionů korun). Příjmový medián řadových britských pracujících na plný úvazek byl za stejný rok 27 200 liber (téměř jeden milion korun),“ srovnává na svých stránkách angažovaný think tank The High Pay Centre, který se fungováním topbyznysu zabývá, a pokračuje:
„Pokud předpokládáme, že nejlépe placení topmanažeři pracují dvanáct hodin denně a mají volný vždy jenom jeden ze čtyř víkendů, činí jejich hodinový výdělek v průměru 1 260 liber (45 725 korun). Na roční výdělek typického řadového pracujícího v Británii tedy dosáhnou za pouhých dvaadvacet hodin své práce — což bylo při dvanáctihodinové pracovní době letos právě v úterý,“ uvádí The High Pay Centre.
Spor nad významem
Znalci citovaní agenturami význam dne pracháčů jako výkladového konceptu většinou relativizují. Jednak je podle nich pochybný z metodologického hlediska, jelikož srovnává průměrný výdělek s mediánem, a jednak proto, že ignoruje faktor nabídky a poptávky. Dle agenturních znalců totiž není vysoké odměňování v daném odvětví nějakou odsouzeníhodnou praktikou, ale logickou nutností — nejbohatší firmy prostě nabízejí topmanažerům příslušně vysoké výdělky samy, aby přilákaly ty nejlepší.
Média a angažované think tanky ovšem koncept hájí. V jejich výkladu je hodnota dne pracháčů především v tom, že si umožňuje udělat představu o oceňování práce a míře příjmové nerovnosti v západních společnostech současné doby.
Zároveň tvoří den pracháčů podle svých zastánců určitý symbolický protipól k jiným podobným konceptům vytvořených neoliberály. Agentury a další masmédia pracují běžně například s takzvaným dnem daňové svobody, jehož definice a výpočet jsou metodologicky přinejmenším stejně problematické.
Další informace:
CommonDreams.org Happy 2016! These CEOs Have Already Banked An Average Worker's Salary
Telegraph.co.uk It's Fat Cat Tuesday: When pay of FTSE 100 bosses passes average UK salary of a worker
BBC News 'Fat cat Tuesday' as top bosses pay overtakes UK workers
Vlastní zpráva The High Pay Centre
Takový den je samozřejmě už dlouho za námi a je to většinou první leden :)