Novotný z TOP 09: Zda budu primátor? Nejsem si vůbec jistý
Vratislav DostálPředseda klubu TOP 09 v Praze Václav Novotný v rozhovoru pro DR tvrdí, že případná koalice TOP 09, Trojkoalice, Pirátů a ODS může vydržet do voleb. Jádro sporů není v programech, ale v mezilidských vztazích. Zda bude primátor, prý není jisté.
Jak blízko je vznik koalice složené z TOP 09, Pirátů, Trojkoalice a občanských demokratů?
Pokud byste se mne ptal v úterý odpoledne, řekl bych, že velmi. Všichni, kteří zde v zastupitelském klubu TOP 09 seděli, byli ochotni směřovat k nějaké kompromisní dohodě. Bez ochoty ke kompromisu by to ani nešlo.
A já bych řekl, že jsme se všichni dopracovali k poloze, která je pro všechny ještě přijatelná a únosná. Zároveň jsme si popsali, jak budeme postupovat v příštích dnech a týdnech. To je mimochodem podstatné, neboť každý z nás to musí také projednat ve svých strukturách, ať už jde o referendum Pirátů nebo celostátní výbor TOP 09.
Po úterním jednání jsem měl pocit, že je vysoce reálný vznik koaliční smlouvy v lednu. Říkal jsem si, že pokud nám všem zůstane ochota k empatii a kompromisu, bude to možné, funkční, i když nikoli ideální, řešení. Mezitím ale v úterý večer ANO a ČSSD, jako vždy v posledních týdnech, tedy ve vleku událostí, zveřejnily výzvu ke vzniku široké koalice.
Zatímco my i zástupci ODS jsme to odmítli, někteří politici Trojkoalice prohlašovali, že to vítají. No, řekl bych, že nelze pracovat na jednom projektu a zároveň vítat jiný. Proto musím říct, že jsem v tuto chvíli o poznání méně optimistický. (S Václavem Novotným jsme mluvili ve středu v poledne, Trojkoalice mezitím deklarovala, že upřednostňuje vznik koalice s TOP 09, Piráty a ODS, pozn. red.)
Pojďme přesto pracovat s tím, že koalice, o které již několik týdnů vyjednáváte, skutečně vznikne. Myslíte si, že vydrží do konce volebního období?
Je to nesporně komplikovaný projekt. Myslím si, že pokud se nám předem podaří vyřešit evidentní názorové nesoulady, tak může vydržet do konce volebního období. Pokud existuje rozpor, v principu můžete říct tři věci: buď to bude podle nás, nebo to bude podle vás, anebo to odložíme.
Musíme si říct předem, kde nejsou naše názory shodné. Pokud si to řekneme dopředu, potom podle mě není důvod, aby se koalice rozpadla. Zároveň je potřeba připustit, že se bavíme o něčem, co bude spíše udržovací než bujaře rozvíjející. Udržet do konce volebního období se to ale dá.
Proč si myslíte, že z toho vycouvala ČSSD?
Myslím si, že taktizují. Ale nešikovně. Volební výsledek ČSSD nebyl velkolepý, tak málo, jak osm mandátů, nikdy předtím neměli. Proto se také nejspíš přimkli k ANO. Problém hnutí ANO v Praze je, upřímně řečeno, že nevědí, čí jsou.
Nechci říct, že jsou individuálně neschopní, naopak, někteří jsou velmi kvalitní jedinci, nicméně je prostě pravda, že se před volbami neznali, nemají společnou historii, nemají shodné názory, nevědí, co chtějí prosazovat. Navíc se v chodu města procesně neorientují.
Za těchto okolností ČSSD ucítila, že svůj poměrně chabý volební výsledek dokáže zmaterializovat aliancí s hnutím ANO. Sociálním demokratům to umožňuje manipulovat ne osmi, ale silou pětadvaceti mandátů. No, a pokud by přistoupili na naši nabídku, bylo by jich prostě jenom těch osm. Byli by stejně silní, jako ODS nebo Trojkoalice. Jejich pozice by tak byla výrazně horší než za jakéhokoli uspořádání, ve kterém jsou společně s hnutím ANO.
Nakonec spolu ale mohou skončit v opozici...
Svou urputností reagují vždycky pozdě. A ano, nakonec mohou svým taktizováním skončit v opozici.
A co Piráti? Jde také o nový subjekt, jsou podle vás dostatečně vyzrálí k tomu, aby vládli?
Jsou sice noví, ale není jich tak mnoho.
Pojďme mluvit také o programech jednotlivých stran vznikající koalice...
Když se rozpadla koalice hnutí ANO, ČSSD, Trojkoalice, prostudovali jsme si postupně programy všech stran a zjistili jsme, že si jsou opravdu velmi blízké. Pokud to člověk domyslí, zjistí, že absurdita spočívá v tom, že všichni chceme z pětaosmdesáti procent to samé, a přitom se to stejně nedaří prosadit.
Čím to je?
Jádro problému je v mezilidských vztazích. A pak také v tradovaných animozitách mezi jednotlivými stranami. TOP 09 nepůjde nikdy do koalice s komunisty, Trojkoalice má problém s ČSSD, ti zas mají problém s ODS, Piráti odmítají spolupráci jak s ODS, tak s ČSSD. A tak podobně.
Podle mého hlubokého přesvědčení je to tím, že politici nejsou schopni sebe sami prezentovat jako kladné hrdiny. Tudíž potřebujeme toho nepřítele, potřebujeme se mít proti komu vymezit. A tak to máme všichni.
Pokud ale jednotlivé zástupce politických stran svedete k sobě jako lidi, postupně vlastně zjistí, že jsou schopni spolu mluvit. Najednou Michálek zjistí, že nemá celkem vzato nic proti Humplíkovi a Ferjenčík nemá vlastně nic proti Alexandře Udženiji. Najednou se ukazuje, že spolu mohou celkem dobře mluvit.
A my jsme opravdu tři neděle věnovali tomu, aby spolu vůbec začali komunikovat, tím se to myslím podařilo odblokovat. Ukázalo se , že třeba právě Piráti dokážou se zástupci ODS normálně mluvit. A pochopitelně jim řekli: „toto je naše mez, naše pirátské referendum nás dál nepustí. My proti vám, jak tady sedíte, nic nemáme, ale chápejte, my nemůžeme dál.“
I Piráti byli ale ochotni přistoupit na kompromis, což možná nezní pro každého pozitivně, ale je to nutná součást této práce. I jim je jasné, že neprosadí sto procent, takže když prosadí sedmdesát, je to celkem dobré. Tím, že tady rok byli, rok něco prosazovali, zjistili, že když do toho jdou úplně naostro, neprosadí nikdy nic. Musí se hledat dohody. To slovo zní hnusně, ale bez toho to nejde. Proto si nemyslím, že by Piráti byli zásadně rozvratní.
Z jisté perspektivy lze říci, že se minulá koalice rozpadla kvůli neshodám o územním plánování. Myslíte si, že se právě na územním plánování s Trojkoalicí dohodnete?
Podle mne náš postoj není dramaticky rozdílný. Tomáš Hudeček i Matěj Stropnický jsou sice vyhraněné osobnosti. Každý z nich má potřebu říct, územní plán je můj, já jsem ten, kdo ho předkládá. Ve skutečnosti, aspoň jak to vidím, ale není v jejich postojích mnoho rozdílností. Je pravda, že se dokážou velmi dobře pohádat, zažili jsme to vícekrát. Dokud ale půjdou po podstatě problematiky, trochu potlačí svoje ego, které oba mají zbytnělé, projeví trochu empatie, tak to půjde.
Dalším letitým tématem, které zajímá veřejnost, je hazard.
Hazard máme v podstatě za sebou. Paní primátorka sice po půl roce připravování a hádání předložila návrh regulace hazardu, TOP 09 se nicméně podařilo prosadit vlastní návrh. Hazard si tedy můžeme škrtnout jako vyřízenou věc, kterou se podařilo vyřešit ještě za předchozí rozpadlé koalice, a to tím způsobem, že neprošel návrh paní primátorky, ale ten náš.
Dalšími tématy jsou rozpočet, doprava a majetkové podíly. Které z nich je nejproblémovější?
Určitě doprava.
Proč?
Myslím tím především dopravní skelet. Když to zjednoduším, jeden z pohledů říká, okruhy a radiály v Praze se musí dostavět, protože je to logické a jenom tak to může fungovat. Půlka okruhu je na nic, Blanka byl skandál, ale to neznamená, že se to nemá dostavět. Druhý pohled na věc je hodně zelený. A ten říká, čím víc ulic, tím víc aut. Žádné další ulice se stavět nebudou, jsou to vyhozené peníze. Musíme to autům maximálně znepříjemnit. Nepustit je sem, ne jim to usnadňovat. Bude se zde jezdit vesměs městskou hromadnou dopravou a na kole.
Jsou to dvě krajní polohy. A s tím souvisí doprava v klidu, tedy parkování, jak bude uspořádané, pak také rozvoj městské hromadné dopravy, která už teď čerpá téměř polovinu městského rozpočtu. Ten nezelený pohled zase říká, už nyní to stojí děsné miliardy, to, co v extrému navrhujete, tedy veřejnou doprava zdarma, bude stát ještě více miliard, a tím pádem to bude konzumovat ne půlku, ale tři čtvrtě městského rozpočtu. A to není únosné. Tam je podle mne ten nejzásadnější rozpor.
A jste v této věci optimista?
Buď se najde nějaké kompromisní řešení, v horším případě to před sebou budeme tlačit. To by ale byla chyba. Kompromisní řešení spočívá v tom, že existuje něco, čemu se říká průmyslový polookruh, který už tu je, a jde o to, že se to nebude stavět natvrdo tunely, nýbrž že to vyvedeme do průmyslového polookruhu.
Toto řešení je významně levnější a ještě přijatelné. Není to ale moje téma, v pondělí se sejde pracovní skupina, která se tím zabývá. Uvidíme, jaký mezi nimi bude panovat soulad.
Pokud vznikne koalice, o které se bavíme, TOP 09 bude jejím nejsilnějším subjektem. Hovořím s budoucím pražským primátorem?
Nejsem si jistý. Jsem jedním z obžalovaných kvůli Opencard. Je to takový ten divný proces, kdy obžalovaný není Pavel Bém a ti, kteří tomu dali vzniknout, ale my, kteří jsme přišli dlouho po něm. Jakkoli to je celé absurdní, jakkoli kvůli tomu vznikla parlamentní vyšetřovací komise, i veřejné mínění je toho názoru, že u soudu jsou jiní lidé, než by tam měli být, jsem obžalovaný.
To je problém. Ani ne tak pro náš klub, nutně to ale vybublá ve chvíli, kdy dojde k reálnému ustanovování koalice. Divil bych se, kdyby ti, co v té koalici nejsou, neřekli, to je skandál, pro politiky přece platí presumpce viny.
Buď každý, koho se to týká, tedy všech pětatřicet zastupitelů nové koalice, řekne: víme, že jsi obžalovaný, sice věříme, že nakonec budeš osvobozený, teoreticky však můžeš být i nepravomocně odsouzený v tomto volebním období, nám to ale nevadí, jsme schopní s tím žít a jsme připraveni to obhajovat před veřejností.
V tom případě asi budu primátor. Pokud by měli ale někteří pocit, že to problém je, a co si budeme povídat, on to skutečně problém je, tak primátorem bude nejspíš Jiří Nouza.
ERGO: Když nyní v Praze pomáhají Zelení a Piráti TOP09 a ODS znovu do vlády, tak pokračují v onom díle a vytváří koalici nové nové pravice, jejíž způsoby na parlamentní úrovni máme ještě v živé paměti. Tento závěr neplatí pouze za předpokladu, že politika v Praze, v Brně apod. nemá s levicí a pravicí nic společného, neboť údajně na této úrovni jde jenom o věcné problémy a o to, jak sehnat „nahoře“ peníze. Pokud si to myslíte, budiž, ale podle mě je to omyl. Také v Praze, v Brně a jinde „dole“ jde o politiku. Politika je pouliční záležitost.
b) Tu možnost nové koalice nevyvolali ani Piráti, ani Zelení, ale odvolání náměstka primátorky za Zelené -- de facto vypovězení koalice ze strany ČSSD a ANO.
c) Piráti i Zelení byli ochotni podpořit koalici na půdorysu té původní, jen s několika podmínkami. A ty podmínky opravdu nebyly pravicové.
d) Poslední moudro, se kterým přišla -- písemně a doložitelně -- "levicová" ČSSD byla nabídka velké koalice bez Pirátů a KSČM. Mohl bys mi vysvětlit, v čem je rozdíl oproti té koalici, kterou zkouší sestavit TOP09. Kromě toho, že by mimo zůstala jiná levicová strana a uvnitř dvojice Kleslová-Březina?
Pokud Piráti do té topácká koalice vlezou, udělají podle mého názoru pitomost, ale těžko mohou se čtyřmi hlasy postavit přijatelnou koalici. S osmi, kdyby odešli Zelení z Trojkoalice to taky nejde.
Taky bych raději viděl v Praze levicovou radnici, ale kde vzít levicové strany? ANO to určitě není a co se týče pražské ČSSD, nějak nevím, jak se levicovost na Březinovi nebo Slezákovi pozná.
Ad b) Souhlas
Ad c) Nevím. Myslím, že obnovit původní koalici už nešlo.
Ad d) Návrh na velkou koalici vskutku není "levicový", ale je taktický. V situaci, kdy vzniká menšinová vláda s podporou tak nesourodou v pozadí, je pochopitelné, že se nabídne velká koalice jako poslední šance pro stabilní většinovou koalici v Praze. Může to také zkomplikovat vznik oné topácké koalice, což se i stalo, a přinejmenším na to bude možno poukazovat, až se třeba menšinová koalice bude hroutit.
Ad hominem. Moje úvaha je čistě strukturální a vůbec mě momentálně nezajímají argumenty, že Březina "šíbr", že Kleslová je "šíbrová" a Krnáčová je "slovena".
Možná by se Znoj místo sebeutvrzování se, že Piráti *tíhnou k pravici, stejně jako Bursík* (netíhneme, a jelikož je naše fórum veřejně přístupné, kdyby dělal svojí práci, pan politolog si může najít, jaké jsou na to odezvy a jak milujeme TOPku) či o co mu vlastně jde, a pravolevé škatulkování mohl bavit věcně a povědět nám, co ta ČSSD kde v komunále prosadila tak levicového. Na korupčním přerozdělování nic levicového není.
Lézt do té koalice je nešťastné. Kdybychom to neudělali, budeme od politologů i TOPky poslouchat, že nejsme ochotní převzít zodpovědnst a že to kvůli nám musela vlézt do té ošklivé koalice s ANO, ČSSD a ODS. To by bylo taky nešťastné, řekl bych.
Ani mě nezajímá, jestli je Březina šíbr. Ale nemyslím, že " strukturální" je totéž, co dohlédnout od všech štěpení vyjma pravice\levice. A to jen podle nálepek. Kdy naposled spáchala socdem na radnici něco levicového?
Samozřejmě, že se v politice stane, že převáží důvody pro nějakou tu nečekanou spolupráci. Není však dobré, když její aktéři nalevo neunesou kritiku svého počínání a leckdy ideově málo zakotveni místo omluvného vysvětlení svých důvodů začnou s postupným "pálením mostů" ke straně, z níž kritiku slyšeli.
Pražští voliči dali poprvé jakousi šanci nepravicové koalici a je škoda, pokud nebude využita. Jejich vůle je ovšem mařena na více způsobů. V radách města a obvodu ostrakizovaný Matěj Stropnický je zřejmě první místní politik, který Pražany přesvědčil, že jim nebude "zahýbat" s developery a dalšími v "kramflecích silnými", jejichž protežování si většina voličů nepřeje.
Oproti tomu, pokud budu předpokládat, že Zelení mají své místo na levé straně spektra -- a to přesto, že kandidovali v koalici s lidovci a STAN, tedy opět s pravým středem -- a zařadím tam i Piráty, disponuje "nepravicová" koalice nejvýše 20 mandáty, tedy méně než třetinou. V podstatě spíše pravostředová koalice ANO, KDU-ČSL, STANu s minoritou ČSSD a Zelených (25:12) byla asi nejméně pravicové, co mohlo z výsledků voleb vzejít .
Samozřejmě, toto rozdělení pražského spektra je schématické, ale tak říkajíc podle Znoje. Těžko ovšem na tomto půdorysu interpretovat fakt, že Matěj Stropnický nebyl ostrakizován, ale prostě odvolán majoritou, která by nevznikla bez "levicové" ČSSD.
2) Ivo Horák má pravdu. I v Praze voliči dali příležitost tomu, aby zavedená nebo řekněme stará pravice (ODS a TOP09) byla odstavena od moci, a tak se vlády mohla chopit nějaká nová koalice. Nikdo netvrdí, že to mohla být levicová koalice, ale v každém případě to byla příležitost pro „nový začátek“ v Praze ( a to i se starou ČSSD, která se při tom mohla zlepšit). To, co jsme sledovali při rozpadu pražské koalice vedené ANO, nebyla jenom sebedestrukce této koalice, která po odvolání Matěje Stropnického vyústila v krevní mstu, ale stejně tak to byl nástup TOP09 zpátky k moci. Faktem sotva oddiskutovatelným je, že tento zpětný nástup k moci TOP09 a ODS v Praze umožňují Zelení a Piráti.
3) Tento můj argument je strukturní v tom smyslu, že sleduje vytváření koalic na pozadí politického spektra daného dělením na pravici a levici, přičemž pravice se dále dělí na starou (ODS a TOP09) a novou (ANO). Okolnost, zda je Březina šíbr či není, je ovšem důležitá pro voliče, kteří se rozhodují komu dát hlas, ale nikoli pro tento argument. Není dobré to charakterizovat jako Jiří Kubička, že nejde o osoby ale o ideje. Spíše lze říci, že nejde o osoby, ale o politický profil vládnoucí koalice, který má svou logiku, která pak následně dopadá na aktéry. Neměly by se potom divit, co se to s nimi děje.
Soustředění na jednotlivé, relativně známé, osoby, jako je třeba Březina, je jistě primitivní přístup. Ale dává přístup, kde se snažíme tomu dění rozumět podle toho, že to uvádíme do vztahu s profilem stran na celostátní úrovni, nějaké lepší výsledky?
Ta navrhovaná koalice je v podstatě koalice proti oběma nejsilnějším vládním stranám. Je něco podobného myslitelné na celostátní úrovni? O koalici všech proti ANO zde asi před rokem uvažoval Jakub Patočka, v té by ovšem musela být ČSSD. Pro tu by bylo spojení s ODS a Topkou proti ANO na celostátní úrovni sebevražedné.
Nová pražská koalice nemůže fungovat jako generální zkouška na celostátní politiku.
Pane Znoji, to jsou ale jenom slova, která ignorují realitu. Realita je taková, že k ničemu takvému nedocházelo. K žádnému lepšení. Pražská ČSSD měla moc. I přes nejshorší výsledek v Praze za dlouhé roky měla nejvíc moci za dlouhé roky. Ideje by jí akorát překážely.
Příležitost pro novou, lepší ČSSD? Možná mi něco uniklo, ale myslím, že se ji celý rok na radniční úrovni ani nepokusila využít.
Tato mixovaná koalice se neudržela. Sama se neudržela, teprve svým rozpadem umožnila případný nástup TOP 09. Její pád nezapříčinili ani Piráti, ani Zelení. A obě tyto strany ve vyjednáváních nabídly podmínky, za kterých jsou ochotny pokračování koalice na stejném půdorysu umožnit. Méně tvrdé než neúčast ODS v Radě, kterou podmínili Piráti vůbec jednání o topácké koalici.
Mimoto docela ostře odsuzuješ Piráty a Zelené na základě výroků představitele TOP09 a titulku v DR. Nová koalice není, jakkoliv pan Novotný musí ovšem sálat optimismem, Piráti dělají to, co dělali od začátku "radní" krize -- deklarují svoji ochotu podpořit funkční řešení (Hle, docente, jak se řekne vládní krize na obecní úrovni?) a Zelení dělají také to, co od počátku krize -- jako strana mlčí a mluví za ně v lepším případě pravostředová Trojkoalice (dobře nemlčí, potichu šeptají do učí toho či onoho novináře .-).
Jiřímu Kubičkovi
V optimálním případě, kterému se dokázala dost často přiblížit i česká politická scéna, se udržuje v nutném konfliktním vztahu profilovaného politického jednání a osobních zájmů formující převaha toho prvního. Jinými slovy: měly bychom od politických stran chtít, aby nám umožňovaly posuzovat politiku jakoby šlo o "ideje" a dokonce si myslím, že bychom se měli vůči nim chovat loajálně a respektovat určitou toleranci, domněnku neviny. Bohužel, v případech jako je ekonomicky, ekologicky i sociálně nesmyslné prolomení těžby se taková tolerance už vyčerpala; a obávám se, že v Praze je to podobný případ.