Sobotka pro HN: Zeman se zařadil mezi parazitující populisty
Vratislav DostálPremiér a předseda ČSSD kritizuje prezidenta Miloše Zemana za jeho účast na akci, kterou pořádal 17. listopadu na pražském Albertově Blok proti islámu. Sobotka Zemana v obsáhlém rozhovoru pro Hospodářské noviny označil za parazitujícího populistu.
Premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka se pustil do ostré kritiky prezidenta Miloše Zemana. V pátečním rozhovoru pro Hospodářské noviny mu vyčetl účast na akci, kterou ve středu na Albertově pořádal Blok proti islámu.
„Myslím, že to je ze strany prezidenta republiky špatně. Nejvyšší ústavní činitel země, která má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením intenzivní nenávisti,“ uvedl premiér.
Zeman podle Sobotky naštval celou ČSSD. Na doplňující otázku, zda skutečně mluví za různé názorové proudy, Sobotka řekl, že nehovoří pouze o vedení strany, ale i o lidech, kteří patří k levicově konzervativnímu křídlu ČSSD, které dlouhodobě Miloše Zemana podporuje. „I tito lidé jsou skutečně hodně naštvaní na prezidenta za to, v jakém kontextu, kde a s kým vystoupil 17. listopadu.“
ČT24 pak cituje poslance Jaroslava Foldynu, také on Miloše Zemana kritizuje: „Nemyslím, že by jakýkoliv prezident měl na pódiu vystupovat vedle člověka, který ve svých výrocích říká, že bude muslimy dávat do masokostní moučky nebo že by je měli dát do koncentračních táborů a používá výrazy jako zplynovat.“
Foldyna přitom zdůraznil, že se řadí mezi obdivovatele Miloše Zemana. „S celou řadou jeho výroků souhlasím, ale toto považuji za velkou chybu,“ dodal Foldyna. Přesto je podle svých slov přesvědčen, že má Česká republika „vynikajícího prezidenta, který popisuje situaci tak, jak je, a není pokrytec“.
Sobotka nicméně připomněl, že má v zemi Masaryka, Beneše a Havla mandát prezidenta republiky velmi specifický význam a obsah. „Lidé s ním právě v důsledku těchto velkých prezidentů automaticky spojují velkou úctu. Byl bych strašně rád, kdyby prezident Zeman tento mandát předával svému nástupci tak, aby s ním byla spojována stejná úcta, jako když jej přebíral,“ zdůraznil premiér.
Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny také zdůraznil, že je u části veřejnosti strach z uprchlické krize reálný. Podle něj to není něco, co bychom měli bagatelizovat. „Největší chybou, kterou bychom mohli udělat v boji s těmito populisty stavějícími na hnědé politice, by bylo, kdybychom strach lidí ignorovali, neptali se po příčinách, kdybychom se ztratili v labyrintu politické korektnosti.“
Sobotka také nepochybuje o tom, že se integrace lidí, kteří přišli z odlišného kulturního a náboženského prostředí, v řadě míst nepovedla. „Je to obrovská výzva pro Evropu, aby se těchto chyb vyvarovala. Do toho u občanů vyvolávají obavy obrázky, které vidí, ať už jde o aktivity Islámského státu, nebo chaos, který vznikl v rámci migrační krize,“ dodal.
Varoval ale před politiky, kteří nechtějí tyto problémy řešit, nechtějí lidi zbavit strachu, nýbrž tento strach svým jednáním podporují. „Protože je to výborné palivo pro politické kariéry, které už třeba chřadly a uvadaly a teď najednou jsou polity živou vodou a mohou tady na šíření strachu a nenávisti vyrazit dopředu,“ vysvětlil.
Na doplňující otázku, zda mezi tyto parazitující populisty řadí také prezidenta Zemana, Sobotka odpověděl: „Tím, že Miloš Zeman vystoupil na Albertově 17. listopadu s těmi lidmi, s nimiž stál na pódiu, pro to publikum, které se tam shromáždilo, tak se bohužel mezi takovéto politiky zařadil.“