Analýza KohoVolit.eu vypovídá jen o lenoších. Nejvíc jich je v ANO
Jaroslav BicanŽebříček aktivity poslanců a senátorů, který v srpnu vydala organizace KohoVolit.eu, nic neříká o reálné aktivitě poslanců, vypovídá jen o lenoších. Polovina nejlínějších poslanců je z ANO.
Organizace KohoVolit.eu letos v létě hodnotila aktivitu poslanců a senátorů za první pololetí letošního roku, načež vydala tiskovou zprávu, ve které hned v titulku uvedla, že nejaktivnějším poslancem je Antonín Seďa (ČSSD). V první větě zprávy následovalo, že na druhém a třetím místě se umístil Jan Zahradník z ODS a Ludvík Hovorka z KDU-ČSL. Jejich pořadí je ale určeno faktory, které o jejich skutečné aktivitě vypovídají pramálo.
Analýza KohoVolit.eu se u poslanců zaměřila na šest kritérií: od účasti na schůzích, přes počet podaných návrhů zákonů a pozměňovacích návrhů až po vystoupení na plénu Poslanecké sněmovny, ústní a písemné interpelace. U Senátorů se pak kromě účasti na hlasování zohlednil jen počet podaných návrhů zákonů a počet vystoupení.
Měřila se pouze aktivita poslanců a senátorů spojená s jednáním Sněmovny a Senátu, už ne ale například práce na výborech, v regionálních kancelářích nebo komunikace s občany či dovnitř politické strany. Něco takového se buď špatně měří, nebo scházejí data.
Ještě větším problémem je, že si autoři analýzy neumí poradit s různými faktory, které hodnocení aktivity i v rámci jimi vybraných kritérií, znehodnocují. Když například některý člen poslaneckého klubu má za úkol podávat interpelace, je v hodnocení silně zvýhodněn, přestože to více než o jeho aktivitě vypovídá o roli, ke které se v rámci svého poslaneckého klubu zavázal. Úlohy, které si vzali za své ostatní poslanci, se však takto příznivě do hodnocení KohoVolit.eu promítnout nemusí.
Analýza je matoucí: první místa nic neřeknou
Právě v případě Antonína Sedi, který se umístil v čele žebříčku, sehrála klíčovou roli skutečnost, že podával velké množství návrhů na interpelace, bez toho by skončil mnohem níže. Přiznává to i Kamil Gregor z KohoVolit.eu zodpovědný za sestavování analýzy.
„Antonín Seďa je poslanec, který buď řekl, že si to vezme na starosti, anebo mu přidělili jednu konkrétní věc, a to strategicky se přihlašovat s velkým počtem interpelací na vládu, hlavně na premiéra, aby se nedostalo na opozici. Podle jednacího řádu se losuje pořadí, když se přihlásí více řečníků, než na kolik je prostor. Jako člen vládní většiny to můžete sabotovat, když prostor zaplevelíte a uzurpujete si čas,“ vysvětluje Kamil Gregor.
A pokračuje: „Čím více tam budete mít příspěvků, tím větší je šance, že vylosují vás, a to se dává na starosti jednomu nebo dvěma lidem, protože není potřeba, aby to dělalo více poslanců. Antonín Seďa je konkrétně člověk, který to dělá a tím pádem velmi vylétne v kategorii interpelací, my to trochu redukujeme tím, že nepočítáme absolutní počet, ale pořadí,“ upozorňuje Kamil Gregor, zároveň však dodává, že i bez interpelací by Antonín Seďa skončil v hodnocení vysoko.
Antonín Seďa pro Deník Referendum uvedl, že se jako místopředseda poslaneckého klubu sociální demokracie snaží jít ostatním poslancům příkladem. Proto prý se interpelací účastní tak hojně.
Kamil Gregor z KohoVolit.eu si je vědom limitů, které jejich analýza má, přesto ji však KohoVolit.eu prezentovalo výše zmíněným zavádějícím způsobem. Současná podoba této analýzy má tak jen velmi omezenou výpovědní hodnotu, a to, kdo patří mezi poslanci a senátory skutečně k těm nejaktivnějším, se z ní nedozvíme.
Analýza vypovídá jen o lenoších. Ve Sněmovně jich je nejvíc z ANO
Ve výsledku celá analýza KohoVolit.eu stojí na pochybných základech, a pokud má nějaký smysl, pak jedině ten, že upozorňuje na politiky na konci žebříčku, kteří nejsou aktivní vůbec, protože jinak by se to snad aspoň v některé z uvedených kategorií projevilo. Následně je možné se ptát, z jakého důvodu tomu tak je, zda například kvůli nemoci, souběhu funkcí či obyčejnému flákání.
Pokud se podíváme, kdo tvoří úplný chvost, nejslabších deset procent poslanců, získáme ovšem zajímavé výsledky. Skoro polovinu, devět z dvaceti poslanců — a pět v poslední desítce — tvoří poslanci ANO. K největším lenochům patří i novinářka Jana Lorencová.
ČSSD je zastoupena v poslední dvacítce pěti jmény, což přesně odpovídá jejímu podílu ve Sněmovně. Vyniknou tu jména exministra kultury Jandáka či znojemského starosty Gabrhela, který je dokonce třetí od konce. Šestý od konce je předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Chvost žebříčku senátorů tvoří zástupci s prezidentem spojeného uskupení SPO: Palas, Regec a Čuba. Druhým největší lenochem mezi senátory je podnikatel Valenta, který má nižší než poloviční účast, nepodal ani jeden návrh a na plénu vystoupil celkem třikrát.