Nejslabší docházku ve sněmovně měl letos Schwarzenberg
Vratislav DostálNejnižší účast při hlasováních Poslanecké sněmovny měl v letošním roce předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, naopak nejvyšší Jiří Valenta z KSČM. Pokud jde o sněmovní frakce, nejlépe na tom byli poslanci KSČM, Úsvitu a hnutí ANO.
Nejvyšší účast na hlasováních Poslanecké sněmovny měl letos Jiří Valenta z KSČM, nejnižší exministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Poslanci hlasují průměrně v osmi z deseti hlasováních, ministři pouze u poloviny. Vyplývá to z analýzy sdružení KohoVolit.eu, které pravidelně monitoruje aktivity zákonodárců.
„Nejvyšší účasti na hlasováních mají často méně známí poslanci. Celkově nejvyšší účast měl Jiří Valenta za KSČM s 98 %, následuje Jiří Petrů za ČSSD a Ivo Pojezný za KSČM, oba s 97,6 %,“ uvedl datový analytik Kamil Gregor. Mezi deseti poslanci s nejvyšší účastí má pět zástupců KSČM, tři ČSSD a po jednom lidovci a hnutí ANO.
Naopak nejmenší účast mívají ministry — v desítce s nejnižší účastí jich je šest. „Je to samozřejmě dáno povinnostmi ministrů, kteří tak často stíhají třeba jen polovinu hlasování, jako ministr financí Babiš nebo premiér Sobotka. Ministr zahraničí Zaorálek nebo ministr zemědělství Jurečka hlasovali jen ve třetině případů,“ uvedl Gregor.
Absolutně nejnižší účast má exministr zahraničí Karel Schwarzenberg z TOP 09 (28 %). Nejvyšší průměrné účasti dosáhli poslanci z KSČM (87 %), Úsvitu (80 %) a ANO (78 %). Nejnižší účast zaznamenalo sdružení u poslanců z ODS (70 %).
Rozdíly najdeme i podle krajů, které poslanci zastupují. „Paradoxně nejmenší účast mají poslanci z Prahy (71 %), ačkoli to do práce mají nejblíže. Nejvzdálenější Moravskoslezský kraj najdeme spíše mezi premianty (81 %), podobně vzdálený Zlínský kraj dokonce vykazuje nejvyšší účast poslanců vůbec (84,5 %),“ říká Gregor s tím, že účast na hlasováních sice přímo nevypovídá o odvedené práci poslance, avšak voličům může leccos napovědět.