ČSSD: Statistika hlasování nevypovídá nic o pracovitosti poslanců
Vratislav DostálKohovolit.eu zveřejnilo statistiku, dle které ve Sněmovně v uplynulém roce při hlasování nejméně chyběli poslanci KSČM a TOP 09. Naopak nejvíce absentovali sociální demokraté, podle kterých ale statistika nevypovídá nic o pracovitosti poslanců.
V letošním roce při hlasování v Poslanecké sněmovně nejméně chyběli poslanci opoziční KSČM a vládní TOP 09. Naopak nejvíce opoziční sociální demokraté a poslanci vládních Věcí veřejných. Informuje o tom statistika občanského sdružení Kohovolit.eu.
Nejnižší účast při hlasováních podle předsedy poslaneckého klubu strany Jeronýma Tejce ČSSD nepochybně vyhodnotí a pro rok 2012 provede opatření k zjištění vyšší účasti, například omezením párování koaličních poslanců.
Podle něj je nicméně statistika za letošní rok výrazně zkreslena s ohledem na dlouhodobě a vážně nemocné jednotlivé poslance ČSSD, kteří museli podstoupit delší hospitalizaci. Například poslanec Petr Jalowiczor nebyl za celý rok právě z důvodu dlouhodobé nemoci ani u jednoho hlasování.
Tejc navíc nepochybuje o tom, že statistika účasti žádným způsobem nevypovídá o pracovitosti či schopnostech jednotlivých poslanců či poslaneckých klubů. „Už proto, že poslanec osobně přítomný a vystupující na schůzi sněmovny nemusí být přihlášen k hlasování z důvodu párování, tedy nepřítomnosti vládního poslance,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD.
Objektivní hodnocení by totiž pode něj muselo zahrnout přinejmenším oblasti, v jejichž většině je dle jeho mínění ČSSD nepochybně úspěšnější a aktivnější než ostatní strany ve Sněmovně.
Mezi tyto oblasti Tejc řadí účast poslanců na jednacích dnech podle podpisu na prezenční listině z každého dne, počet vystoupení na plénu Poslanecké sněmovny, počet předložených návrhů zákonů a pozměňovacích návrhů, počet předložených písemných a přednesených ústních interpelací či aktivní účast poslance ve svém regionu, včetně přítomnosti v regionální poslanecké kanceláři.
„Taková objektivní analýza by však byla nepochybně pracná a vyžadovala více úsilí, než mechanický součet tzv. účasti na hlasování. Pro voliče by však mohla být skutečným vodítkem o práci jednotlivých poslanců a politických stran. Statistika serveru KohoVolit.eu o ničem takovém nevypovídá,“ nepochybuje Tejc.