Azyl v českých zemích? Zeptejme se uprchlíků

Filip Šimeček

Statisíce lidí, kteří prchají před válkou, chudobou a nejistotou do Evropy mají mnohdy velmi zkreslené představy o tom, co je na starém kontinentě čeká. Někteří požádají o azyl i v českých zemích. Mají vyhráno?

Uprchlík si možná naivně myslí, že v České republice, jakožto součásti západní civilizace, platí Ženevské konvence stanovující pravidla jednání s uprchlíky. V tom se však zle přepočítává — hrdý Čech si přeci nic diktovat nenechá!

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Kdo se tedy při útěku do Evropy ocitnete v českých zemích, čekejte, že veškeré peníze vám budou zabaveny. Přijdete také dočasně o doklady a mobil a policie vás šoupne za ostnatý drát. Nemyslete si však, že to bude zadarmo — každý den pobytu si po vyúčtování nákladů hezky zaplatíte.

Dostali jste po dlouhých úředních peripetiích azyl? Nejásejte předčasně. Pokud vám úřady pomohou při hledání bytu, stanete se terčem nenávistné laviny. „Slušný bílý Čech dře od rána do večera a nikdo mu nic zadarmo nedá a jakýsi čmoud přivandruje a stát jen kmitá,“ uslyšíte zřejmě z úst některých starousedlíků. Máte však alternativu — dobrovolně se stát bezdomovcem. V takovém případě vás starousedlíci označí za verbež, která se povaluje pod mostem a hyzdí nám ulice měst.

Zřejmě budete shánět práci. Zde rovněž nemáte moc na výběr. Rozhodně nedoporučuji zapojovat se do jakýchkoli sociálních programů na integraci uprchlíků. Lidé vás budou kamenovat. Raději zkuste štěstí na výběrových řízeních, kde bojuje o jedno pracovní místo padesát lidí.

Pokud přesto pracovní pozici získáte, stále nemáte vyhráno. Zvedne se další vlna nenávisti, protože slušným bílým Čechům tu práci vlastně kradete. Rozumíme si?

V zaměstnání nepočítejte se slušným zacházením. Na nějaká základní ústavní práva (třeba založení odborů) se v České republice nehraje. I když tedy budete na šichtě od rána do večera, budete stejně žít od výplaty k výplatě. Patrně budete pracovat za minimální mzdu, jejíž výše patří v EU k nejnižším.

Zachovejte však klid, práci pravděpodobně neseženete, zaměstnání není ani pro starousedlíky. V tom případě počítejte s obviněním, že vás musí slušný bílý Čech živit ze svých již tak vysokých daní. Vaše nezaměstnanost bude interpretována jako geneticky vrozená arabská lenost (co na tom, že jste třeba syrský křesťan, nesnažte se v tom hledat logiku).

Kdo se tedy při útěku do Evropy ocitnete v českých zemích, čekejte, že veškeré peníze vám budou zabaveny. Přijdete také dočasně o doklady a policie vás šoupne za ostnatý drát. Nemyslete si však, že to bude zadarmo — každý den pobytu si po vyúčtování nákladů hezky zaplatíte. Foto Správa uprchlických zařízení

Jistě budete také navštěvovat obchody, kina či divadla. V tom případě počítejte se zvýšenou opatrností. Po setmění raději na ulici nevycházejte. Máte-li tmavší pleť či orientální rysy, pro slušné bílé Čechy jste automaticky terorista (co na tom, že jste právě před terorismem utekl).

Vaší ženě doporučuji maximálně hidžáb (na burku rovnou zapomeňte). I tak ale počítejte s tím, že jakmile se objevíte na veřejném prostranství, vyděšení slušní bílí Češi začnou ihned volat policii s tím, že vidí ilegálního imigranta či teroristu. Čekají vás tedy časté policejní kontroly, výslechy, předvolání a šacování.

Tak co? Stále máte chuť emigrovat do českých zemí? Co takhle místní gastronomie? Vězte, že v restauracích se vaří výhradně z mražených polotovarů. Co do potravin je Česká republika popelnicí Evropy — zrovna tohle Čechům kupodivu nevadí. Právě naopak, jsou hrdí na to, že dokážou uvařit levně a rychle jen pomocí mikrovlnky. Dokonce o tom vydávají kuchařky ve statisícových nákladech.

V případě, že získáte volební právo, budete možná zaskočen politickou reprezentací. Korupce je tu na úrovni rozvojových afrických států a poslanci provázaní s mafií na účet svých korupčních prohřešků dokonce vtipkují, protože si uvědomují svou neodvolatelnost.

Předloni se však začaly hlavní mafiánské kartely přetahovat o moc, takže se rozhodly jednoho z nejzkorumpovanějších poslanců odstřelit. Policie jej chytila s krabicí od vína, v níž byl sedmimilionový úplatek. Nemyslete si však, že se něco změnilo. Zmíněný poslanec dodnes nechápe, že něco udělal špatně.

Mezi prezidenty či prezidentskými kandidáty můžeme pozorovat bizarní osobnosti. Je libo homofobního homosexuála, ultrakonzervativního punkera či potomka imigrantů coby lídra protiimigrantské strany? A co zelená strana bojující za americký radar, věznění aktivisty, který přimaloval na billboardy tykadla, podnikatel, který uprchl desítkám policistů zadním vchodem své přepychové vily…

Co říct na závěr? Slušný bílý Čech považuje arabský svět za absurdní, šokující a nepochopitelný. Možná by nebylo od věci zamyslet se, jak vnímá český život cizinec.

  Diskuse
  MP
  September 29, 2015 v 14.47
  Filipovi Šimečkovi
  Co se opravdu zeptat uprchlíků? Ano, vše co popisujete, se jim může stát, ale s výjimkou chování kasárenských složek státu nikoli jako běžná věc -- ony se ty kasárenské složky také už začaly chovat o něco rozumněji.
  Možná se pohybuji po divných městech, ale v Praze, Plzni a Brně potkávám tu a tam ženy v hidžábu i burce, aniž by někdo volal policii, přečetl jsem si o jednom případu agrese ve veřejném dopravním prostředku, pokud si vybavuji, opilého útočníka zpacifikovali ostatní, předpokládám převážně čeští cestující. Hysterie a xenofóbie tu vládnou dost ohavné na to, aby je bylo ještě třeba dramatizovat.

  JV
  September 29, 2015 v 19.27
  Velké zklamání
  Nemyslím, že pan Šimeček něco dramatizuje. Popisuje situaci vtipně, sarkasticky a zcela pravdivě. Na jednotlivostech zde nezáleží, celkový obraz je důležitý.

  V neděli jsme měli u nás v Ořechu na faře besedu s jedním mladým mužem (z Čech), který strávil řasu měsíců v oblasti uprchlických táborů v Maroku (ilegálních táborů, protože legální tábory v Maroku neexistují). Tato oblast je poblíž jistého španělského města (název jsem zapomněl), které má status španělské enklávy a tudíž patří do EU. Tam se uprchlíci snaží skrze žiletkové hradby dostat.

  Při té debatě jsem si musel prožít hrozné zklamání. Z nás Čechů, kteří jsme v takové míře xenofobní a sobečtí, a také z nás katolíků, kteří na tom asi nejsme o poznání lépe.

  Jakkoliv se mi nechce do nějakého hodnocení národa, z něhož pocházím, nemohu sám před sebou zatajit dvě ohromná zklamání, která jsem v něm zažil. To první bylo po srpnu 1968, když ohromná většina těch, kteří do srpna horovali pro Dubčeka a jeho Pražské jaro, zradili své názory a od roku 1969 neviděli na sovětské invazi už nic špatného. Když jsem tenkrát i později mluvil s kýmkoliv, ať už s dobrými přáteli nebo jenom s lidmi z práce, byl jsem jediným, kdo potlačení obrodného procesu z jara 1968 odsuzoval. Bylo mi v těchto situacích opravdu hodně těžko.

  A teď je mi těžko podruhé. Když vidím ten mor nepochopení, obrácenosti do sebe samotných, nenávisti k jiným, malosti, cynismu a v neposlední řadě pýchy, který ovládl tolik lidí. Něco hodně špatného je mezi námi. Dvakrát jsem si myslel, že jsme lepší, mnohem lepší, ale nejsme. Bohužel, bohužel.

  Váš Jiří Vyleťal
  Co se děje třeba v Bělé není nic, na co bychom mohli být hrdí, to je fakt.

  Ale lidi se bojí.
  Bojí se, že muslimové svou válku přinášejí sem.

  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/381955-mezi-uprchliky-v-nemecku-vladnou-zlocinecke-gangy.html
  September 29, 2015 v 21.52
  Víte, jak vypadají levicoví aktivisté,
  když jsou pak konfrontováni s realitou, jak třeba dokládá odkaz v příspěvku pana Morbicera? Jak vypadají se svou bagatelizací nejprve počtu migrantů, poté vyzdvihováním jejich neexistujícího vzdělání, poté bagatelizací bezpečnostního rizika, jejich přijetím přirozeně existujícího, bagatelizací nákladů, které postihnou sociálně slabé a dalšími a dalšími dětsky naivními tvrzeními? Jako lidi, které je dobré nechat blouznit, ale hlavně je držet daleko od možnosti nechat je dělat něco důležitého, dát jim pravomoc. Navíc si lžou do kapsy. Pokud ne, tak musí lhát všichni ostatní. Musí lhát třeba autoři seriálu Konec velkých prázdnin, musí lhát všechna média o vypalování ubytoven v Německu, musí lhát média o výsledcích voleb v Rakousku, prostě musí lhát všichni, aby jejich teze o Češích byly pravdivé.
  Koho chtějí donutit změnit špatné chování, koho o něm chtějí přesvědčit, když se s realitou potkávají jen náhodou? Kdo je pak má brát vážně?
  VK
  September 29, 2015 v 22.36
  že jsem tak smělý - jak se bude řešit situace, kdy by žena hidžáb/burku odhodila v dál, ale sundat ji, bude mít v rodině peklo?

  Zdá se to jen mně, nebo je článek skutečně psán s předpřijatým předpokladem, že o zahalování ženy koneckonců rozhoduje (její) muž?
  September 29, 2015 v 22.58
  Nezdá se to jen Vám,
  autor ale bude jistě překvapen, chybička se vloudila. Freud by řekl: chybný výkon. Prozrazuje na sebe, co by si vědomě nepřiznal.
  September 29, 2015 v 23.46
  Článek je v určitém smyslu výstižný, protože
  všechny doklady xenofobie Čechů mají jednoho jmenovatele. Za nelidské azylové předpisy mohou zákony potažmo vláda a zákonodárci, u nich hledejte i důvod proč už nemáme zákon o bydlení, který by respektovat právo každého na bydlení, podobně špatná politika zaměstnanosti má za důsledek nezaměstnanost a špatná politika podpory obchodních řetězců má za následek nevalnou kvalitu potravin. Přehnaný důraz na svobodu vnějších projevů víry, které zákon nadřazuje nad ve společnosti zavedené zvyky a mravnost, má za následek znevážování některých náboženských symbolů jinověrci.
  Takže většina toho, co běžným občanům autor vytýká, je rozčilená anebo švejkovská reakce na takto špatně nastavená pravidla či zákony.
  September 30, 2015 v 12.30
  V táborech přibývá znásilnění. Právo 30.9.15
  "Registrujeme řadu znásilnění, sexuálních útoků a vynucené prostituce" uvedli sociální pracovníci v dopise. "mnohé ženy spí oblečené a v noci se neodváží jít ani na záchod. Dokonce za bílého dne není procházka táborem bezpečná." stojí v písemném varování. Jeho autoři a autorky připomínají, že VĚTŠINA mužů v táboře považuje ženy za podřízené či rovnou méněcenné bytosti a mají pocit, že na dívky bez mužského doprovodu mají automaticky nárok.
  Místní obyvatele zprávy o znásilnění zděsily, protože po městě s vyhlášenými botanickými zahradami se pohybují ve velkých skupinách muži z Afriky, či Blízkého východu. Podle Daily Mailu sice část poplašných zrpáv připadá na xenofobní paniku, celkově všek není pochyb, že NĚMECKO ČEKÁ OBROVSKÁ KONFRONTACE RADIKÁLNĚ ODLIŠNÝCH KULTUR /srovnat prosím s tvrzením našich aktivistů/. Například v táboře v Bayern-kaserne na okraji Mníchova pro dva tisíce migrantů tvoří 80 procent svobodní muslimové. Podle místní televize je tábor "obrovským nevěstincem", kde se cena za sex s mladou imigrantkou pohybuje okolo 10 eur. Ostrahu tábora přitom německá policie dopadla při pašování drog, pistolí a nožů.
  To asi budou ti 24letí "vysokoškolští profesoři", či "zubaři" a "právníci", jak o sobě tvrdí a jak jim to bezelstní aktivisté žerou.
  Já mám představu, jak naši zemi /i EU/vnímá většinový migrant. Jako místo, kde slabí a změkčilí Evropané mají slabou vymahatelnost trestního práva /což jim zaručuje téměř beztrestnost/ a kde se dá pomocí lehkých lží /když muslim obelže jinověrce, či přímo ateistu, není to hřích, spíše naopak/ získat bez práce slušný příjem. Proč doma bojovat, či pracovat, když v Evropě se budu mít bez obého jistě líp? Rozhodně to není místo, kde by musel svoji identitu měnit, kde by vůbec něco musel. Tak nás, bohužel, vnímají.
  TT
  September 30, 2015 v 14.39
  Pan Ševčík lže
  Ni o tom, že VĚTŠINA mužův táboře považeju ženyza podřízené tam není.

  Celý dopis je koncipován na podporu uprchlíků a zejména poukazuje na hroznou situaci Žen a dětí. A žádá nápravu. Poukazuje se tam na to, že společné ubytování bez rozdílu pohlaví nahrává TĚM MUŽŮM (denjenigen Männern), kteří si myslí, že samotná žena je tu pro ně. Tedy něco zcela odlišného, než říká Ševčík ve svém antiislamistickém příspěvku.

  Dopis je krásnou ukázkou profesionální a pragmatické reakce na nepřijatelné podmínky spojené s žádostí a návrhy na nejvyšší místa na její řešení.
  + Další komentáře