Odborník, nebo válečný zločinec?
Vojtěch SrnkaČeská televize použila v reportáži Jakuba Szántó i vyjádření podplukovníka Davida Benjamina, bývalého vojenského poradce izraelské armády. Sluší se připomenout, že Benjamin bývá osočován z podílu na válečných zločinech.
V pondělí zveřejnila Rada OSN pro lidská práva výsledky vyšetřování událostí, ke kterým došlo během loňské eskalace v Pásmu Gazy. V ten samý den o výsledcích vyšetřování informovala Česká televize v rámci večerního pořadu Události.
Reportáž, ve které vystupuje blízkovýchodní reportér ČT Jakub Szántó, ale mohla nejednoho diváka velmi překvapit. A to především díky zařazenému vyjádření podplukovníka Davida Benjamina. Ten pro ČT v angličtině uvedl:
„The reports that have come out so far, which have been published by military legal professionals, tend to support the Israeli view that Israel generally speaking at least complied by the laws of armed conflict.“
Jeho slova by naprostá většina lidí přeložila jako: „Dosavadní vyšetřování směřují k podpoře izraelského stanoviska, že Izrael obecně postupoval v souladu s mezinárodním právem.“
Jenže divák ČT se z titulků dozvěděl něco jiného. „Předchozí vyšetřování mezinárodních vojenských expertů prokázalo, že Izrael postupoval plně v souladu s válečnými zákony.“ Vyšetřování tak pro diváky ČT najednou netíhnou, ale „prokazují“, a izraelské aktivity nebyly v souladu s mezinárodním právem obecně, ale „plně“.
Expert, který málem skončil v Haagu
To pravé překvapení však ČT přichystala především těm divákům, kteří o podplukovníkovi již v minulosti slyšeli. David Benjamin (tvůrci reportáže označovaný jako armádní expert na mezinárodní právo) se narodil, vyrostl a vystudoval v Jihoafrické republice. Pak se odstěhoval do Izraele, kde strávil posledních sedmnáct let v izraelské armádě jako vojenský poradce.
Jako poradce v armádě sloužil také při izraelské operaci zvané „Lité olovo“, která se odehrála na přelomu let 2008 a 2009. Izraelská armáda po ní čelila podobně tvrdé mezinárodní kritice jako po loňských bojích. Padla i obvinění z válečných zločinů.
Lidskoprávní organizace Amnesty International a Human Rights Watch obvinily izraelskou armádu z použití munice obohacené o bílý fosfor v hustě obydlených oblastech. Izraelská armáda později užití takové munice připustila. Lidskoprávní organizace označily tyto a další činy za válečný zločin.
Podplukovník David Benjamin, jehož vyjádření ČT ve své reportáži použila, nedlouho po operaci Lité olovo pro Bloomberg uvedl, že byl hlavou skupiny lidí, kteří se zásadní měrou podíleli na rozhodování o armádních akcích během celé operace.
„Schvalování cílů, na které se útočilo, i metody válčení — to všechno šlo přes nás,“ uvedl v lednu 2009.
V srpnu 2009 se poradce izraelské armády vydal do Kapského města, kde se měl zúčastnit každoroční konference místní židovské kulturní a vzdělávací organizace.
Několik místních lidskoprávních organizací (včetně členů místní židovské komunity) však proti jeho účasti na konferenci protestovalo. Trnem v oku jim bylo jeho přiznání k podílu na tom, co bylo světovými lidskoprávními organizacemi označováno za válečné zločiny, včetně užití bílého fosforu.
Několik zdejších propalestinských organizací dokonce požádalo jihoafrické úřady o vyšetření jeho údajných válečných zločinů. Načež Benjamin raději z JAR předčasně odcestoval.
O měsíc později v září 2009 zveřejnil izraelský deník Haarec informaci od vysoce postaveného představitele Mezinárodního trestního soudu v Haagu, že zvažuje zahájení vyšetřování Davida Benjamina kvůli válečným zločinům.
Argentinský žalobce Mezinárodního trestního soudu Luis Moreno Ocampo, známý svým aktivním vystupováním na podporu ochrany lidských práv, v rozhovoru uvedl, že je přesvědčený, že jeho úřad má pravomoc zahájit vyšetřování Benjaminových aktivit.
David Benjamin se nakonec vyšetřování ze strany Mezinárodního trestního soudu vyhnul především z důvodu nejasností ohledně jurisdikce soudu.
Diváci ČT si přesto zaslouží znát minulost Davida Benjamina jako poradce izraelské armády při operacích, za které ji mezinárodní lidskoprávní organizace obvinily z válečných zločinů, a to nejen kvůli užívání bílého fosforu.
Je to zásadní nejen proto, aby si každý mohl udělat kompletní obrázek o jeho slovech. Benjaminova minulost také nabízí vhled do způsobu, jakým reportáže ČT na téma izraelsko-palestinského konfliktu vůbec vznikají.