Hnutí ANO nehlasovalo pro návrh na ukončení podpory biopaliv
Radek KubalaPoslanci a poslankyně ANO 2011 nepodpořili návrh na ukončení daňového zvýhodnění biopaliv, přestože v minulosti tvrdili opak. Návrh nepodpořily ani ostatní strany koalice. Podle poslanců TOP 09 jde o zdokumentovanou lež ANO.
Sněmovna na své středeční schůzi ve třetím čtení odmítla návrh na ukončení daňového zvýhodnění biopaliv. Zákon je dlouhou dobu terčem kritiky především kvůli střetu zájmů, ve kterém se má nacházet předseda ANO Andrej Babiš. Díky daňové podpoře biopaliv by totiž jím vlastněný Agrofert měl získat minimálně pět miliard korun.
Pro návrh na ukončení podpory biopaliv nehlasovaly všechny koaliční strany. Předseda ANO 2011 Andrej Babiš přitom před měsícem prohlásil, že zákon nepodpoří. „Samozřejmě, že jsem ve střetu zájmů. To všichni věděli. Já jsem ve střetu zájmů, už když ráno otevřu oči. Budu hlasovat proti tomuto zákonu. Mně je úplně jedno, jestli ho Sněmovna přijme, nebo ne,“ řekl tehdy pro Českou televizi Babiš.
Ve Sněmovně pro ukončení podpory biopaliv vystoupil Miroslav Kalousek s pozměňovacím návrhem, který měl zákon sladit s právem Evropské unie. Při hlasování se pak podle něj ANO dopustilo veřejného podvodu. „Bohužel všechny tři koaliční strany dnes ukázaly, že jsou součástí jedné jediné mateřské společnosti Agrofert,“ řekl Kalousek pro Týden.
Hlasováním byl překvapený i poslanec za TOP 09 Jan Farský. „Je to zdokumentovaná lež hnutí ANO. Něco podobného jsem ve Sněmovně ještě nezažil. Především mne překvapilo, že návrh nepodpořily ostatní strany koalice,“ řekl Deníku Referendum Farský.
Pokud bude zákon schválen, dostane společnost Agrofert, jejímž je Andrej Babiš vlastníkem, několik miliard korun z veřejných rozpočtů. Agrofert ovládá více než polovinu domácího trhu s biopalivy a je dominantním pěstitelem řepky. A právě z řepky se biopaliva vyrábějí především.