Do Brna se opět chystají příznivci krajní pravice. Aktivisté plánují protiakce
Vratislav DostálNa prvního máje Brnem opět projdou příznivci krajní pravice. Podobně jako v roce 2011 se i letos aktivizují zástupci iniciativy V Brně neonacisty nechceme. Konkrétní formu letošních protestních akcí její zástupci ještě zvažují.
Příznivci krajní pravice budou prvního května opět pochodovat Brnem. V roce 2011 se prvomájovému pochodu vyloučenou lokalitou postavilo na dva tisíce Brňanů. Letos Dělnická mládež oznámila prvomájový pochod historickým centrem Brna.
Svolavatelem akce je opět Erik Lamprecht, předseda hnutí, který je napojen na krajně pravicové a neonacistické organizace z Německa či Slovenska. Sloganem letošní akce je heslo Evropo povstaň, za které v minulosti čelilo několik účastníků obvinění z trestného činu.
Iniciativa V Brně neonacisty nechceme upozorňuje na rasistické a xenofobní postoje, které Dělnická mládež a její příznivci propagují. „Není náhodou, že neonacisté Brno na prvního máje z organizace čtyři roky vynechávali. Chceme navázat na tradici posledních let a ohradit se proti posilování rostoucí nenávisti ve společnosti,” uvádí mluvčí iniciativy Václav Pecl.
Prvomájový pochod neonacistů začne shromážděním na Náměstí Svobody v 14:00, odkud se vydá Masarykovou ulicí přes Hlavní Nádraží, Malinovské a Moravské náměstí po trase tramvaje číslo 1. Zakončen bude opět na Náměstí Svobody. Organizátoři oznámili, že tentýž den se bude konat i koncert, jeho místo nechtějí do poslední chvíle zveřejnit.
Ve své pozvánce odkazuje Dělnická Mládež na akce konané v Brně v minulých letech, otevřeně se tak hlásí k minulým akcím krajní pravice a dokazuje propojení s neonacistickou scénou. Například prvomájový pochod Národního odporu v roce 2007 tehdejší tajemník radnice Brno-střed rozpustil těsně před začátkem, a to kvůli chování a symbolice účastníků.
Organizátoři slibují také hosty ze zahraničí. Pozvání do Brna přijal například italský fašista Mateo Caponetti z organizace Zenit. Ta se dle jeho vlastních slov veřejně hlásí k odkazu fašismu: „Zenit je ztvárnění odkazu toho, čemu se v minulosti říkalo fašismus, v přítomnosti je to stále fašismus a do budoucna to bude samozřejmě také fašismus.“
Letošní nahlášený pochod je o to kontroverznější, že o týden později si bude celý svět připomínat sedmdesáté výročí konce druhé světové války. Iniciativa V Brně neonacisty nechceme proto vyzývá širokou veřejnost k vyjádření nesouhlasu s pochodem, který toto výročí pošlapává. Během dubna také plánuje v Brně uspořádat sérii kulturních a vzdělávacích akcí na podporu společnosti bez předsudků.
Zástupce města zároveň vyzývá k využití všech legálních prostředků a možností ke zrušení pochodu přímo na místě. „Doufáme opět v podporu široké veřejnosti a obyvatel Brna. Chceme, aby bylo Brno i do budoucna městem, kde nenávist nemá své místo a jsme připraveni vyjádřit nenásilnou formou svůj nesouhlas,“ vyjadřuje se členka iniciativy Gaby Khazalová. Konkrétní formu protestních akcí organizátoři ještě zvažují.
Tak jako v minulosti i letos iniciativu podporuje řada osobností. „Podporuji protest iniciativy V Brně neonacisty nechceme a souhlasím s myšlenkami, které obsahuje jejich prohlášení. Neonacismus je mor, kterým se nesmíme nechat nakazit a zahubit," vzkázala letos senátorka Eliška Wagnerová. „Hloupost, rasismus a nácky nechceme. Nejen v Brně. Nejen na 1. Máje,” vyjadřuje se spisovatel Jaroslav Rudiš.
V Brně neonacisty nechceme je volná neformální iniciativa. Vznikla v roce 2011 jako spontánní reakce na pochod Dělnické mládeže v Brně, která je napojena na extrémní pravici. Iniciativa vystupuje proti nenávistným, frustrovaným, rasistickým a xenofobním názorům. Současně upozorňuje, že není organizována žádnou politickou stranou či hnutím a nemá za cíl jakoukoliv politickou stranu či hnutí propagovat.