Lidé v Brně budou nenásilně blokovat neonacistický pochod
Vratislav DostálV jihomoravské metropoli vznikla iniciativa Brno blokuje, jejímž úmyslem je nenásilně zamezit pochodu pravicových extremistů městem. Ten ohlásila na první máj Dělnická strana sociální spravedlnosti. Průvod se má konat ve dvou trasách.
Dělnická strana ohlásila prvomájový průvod. Konat se bude v Brně, pravicoví extremisté si nahlásili průvod ve dvou trasách. Úřady sice obě zamítly, jejich rozhodnutí však zrušil soud. Město a veřejnost se tak připravují na to, že pochod bude.
A nezávislá iniciativa Brno blokuje vyzývá k nenásilné blokádě v ulici průvodu přes čtvrť, kde bydlí většinou brněnské romské rodiny a kudy chtějí neonacisté a neonacistky do čtvrti proniknout.
„Plánovaný neonacistický pochod lokalitou, ve které bydlí Romové, Romky a lidé z jiných menšin, je společensky velmi nebezpečný. Úřady, soudy a policie však nemohou nebo nechtějí podobným akcím zabránit,“ uvedl Jiří Koželouh, jeden z mluvčích iniciativy Brno blokuje.
„V neděli 1. května plánují neonacistické skupiny znovu pochodovat brněnskými ulicemi. Letos si k tomu záměrně vybraly trasu, která vede přes čtvrť, kde bydlí většina brněnských romských rodin. Pochod oficiálně organizuje mládežnická organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti. Stranu založil Tomáš Vandas, předseda soudem zrušené Dělnické strany,“ upozorňují organizátoři v tiskovém prohlášení.
Podle organizátorů nenásilné blokády pochodu neonacistů zkušenosti z minulých let potvrzují, že stoupenci a stoupenkyně nacismu a rasismu chtějí provokovat, šířit nenávist a strach.
Podle jednoho z mluvčích iniciativy Petra Porteše je snahou organizátorů uskutečnění průvodu nenásilně zabránit. Šíření nenávisti a strachu považuje za nepřípustné, a proto je podle jeho slov nenásilná blokáda v tomto případě legitimní.
Podle organizátorů bude sice na akci dohlížet policie, avšak neonacistický pochod čtvrtí, kde bydlí romské rodiny, je symbolem. „Symbolem toho, že 66 let po skončení druhé světové války a dva roky poté, co se neonacisté pokusili upálit romskou rodinu ve Vítkově, se společnost nedokáže s hrozbou šíření strachu, nenávisti a násilí vyrovnat,“ uvádějí v tiskovém prohlášení.
Proti pochodu jsou politici, úředníci, policisté i jiné iniciativy
Pochod odmítla i skupina V Brně neonacisty nechceme. Na svém webu proto Brňany zve, aby se k iniciativě připojili nebo například ve svých oknech, výlohách, na balkonech a nástěnkách vyvěsili plakáty a transparenty proti pochodu.
Iniciativa uspořádá 1. května symbolickou protestní kulturní akci. Mají na ní vystoupit romské i neromské kapely, divadelní soubory, žongléři, recitátoři a různé osobnosti. Chystají se i ochutnávky, výtvarné dílny pro rodiče s dětmi a hry.
„Všichni účinkující a organizátoři se na programu podílí dobrovolně a zdarma. Akce a místo se připravuje. Sledujte proto naše stránky!" píší organizátoři.
Proti konání akce se už dříve vyslovila i městská policie, a to kvůli bezpečnosti, zároveň navrhla změnu trasy. Taktéž brněnští zastupitelé prvomájový průvod odsoudili. Nesouhlasné stanovisko dal i dopravní podnik kvůli nutnosti omezovat dopravu, státní policie, magistrátní odbor dopravy i úřad městské části Brno-sever.
V usnesení zastupitelstva se nezvykle otevřeně mluví o tom, že pochod pořádají neonacisté a že jde o „nenávistnou akci proti příslušníkům národnostních menšin žijících v Brně", která má za cíl „vyvolat strach, napětí a konflikty".
Policie pak připravuje v souvislosti s celou akcí masivní bezpečnostní opatření. Petr Lessy již dříve zdůraznil, že na akci budou dohlížet nejen policisté z jižní Moravy, ale pomohou jim i jejich kolegové z dalších regionů. Policie chce podle Lessyho postupovat tak, aby prý extremisté pochopili, že jim v Brně „pšenka nepokvete“.
Vedení policie se nelíbí, že radikálové pořádají ve městě své prvomájové akce poměrně často. „Nechceme mít z Brna válečnou zónu, ale projevy nestandardního chování nebudeme tolerovat,“ uvedl k tomu jihomoravský policejní šéf Tomáš Kužel.
Iniciativu Brno blokuje již podpořili zpěvačka Iva Bittová, módní návrhářka Liběna Rochová, duchovní a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík, spisovatel Ivan Klíma či hudební skupiny Midi Lidi a Čoko Voko.
„Vyjadřuji upřímnou morální podporu všem, kdo se jednoznačně nenásilným, avšak statečným a rozhodným způsobem postaví proti provokacím neonacistických extremistů v Brně,“ vzkázal například duchovní a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík.
Nenásilnou akci Brno blokuje organizují dobrovolníci a dobrovolnice různých názorů z různého prostředí a různého věku. Náklady akce financují z vlastních zdrojů. Současně upozorňují, že nenásilná blokáda neonacistického pochodu není organizována žádnou politickou stranou či hnutím a nemá za cíl jakoukoliv politickou stranu či hnutí propagovat.
Sdružení Dělnická mládež je propojeno s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Předchůdkyní DSSS byla před časem zrušená Dělnická strana (DS). Její činnost ukončil Nejvyšší správní soud kvůli radikálně extremistickým postojům jejích členů.