Kam prvního máje na demonstraci, za co a proti čemu
Dušan RadovanovičNejdůležitější protestní akce se letošního Prvního máje koná v Brně. Je jí bezesporu nenásilná blokáda neonacistického pochodu městem. Vedle akcí politických stran se v Praze bude konat antifašistický festival Mayday.
Oslavy Prvního máje, svátku lásky i dne boje za práva pracujících, chystají mnohé politické strany. Na akce zvou sociální demokraté i komunisté. Sociální demokraté se rovněž rozhodli využít prvního květnového dne k protestům proti vládním reformám. Na prvomájových akcích proto zahájí podepisování petice Zastavme devastaci naší země proti vládním reformám.
Na Císařské louce v Praze se bude konat čtvrtý ročník kulturně-politického festivalu Mayday, který organizuje Antifašistická akce. Vedle řady kapel, jimž vévodí velmi známá německá metalcorová kapela Heaven Shall Burn. Na programu je ale také divadlo a přednášky. Mezi jinými vystoupí i radikální ekofilosof a vedoucí katedry morální filosofie na University of Glasgow Alan Carter či sociolog a teoretik zapatistického hnutí John Holloway.
Největší pozornost však bude letos soustředěna do Brna, kde se připravují dva pochody neonacistů. První setkání v parku na Malinovského náměstí pořádá Dělnická mládež. Jde o uskupení, které má blízko k Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS), jejíž vedení ještě před časem působilo v politické straně Dělnická strana (DS). Tu ale Nejvyšší správní soud za její extremistické postoje zrušil. Na jejich setkání pak naváže pochod, a to ulicemi Cejl, Vranovská, Merhautova, Milady Horákové a Koliště.
Druhá akce je ohlášena fyzickou osobou — v tomto případě Erikem Lamprechtem. Uskuteční se v parku Lužánky. Čas konání byl nahlášen od devíti do sedmnácti hodin. Na setkání naváže pochod ulicemi Lidická, Joštova a Husova. Ukončen bude na Mendlově náměstí.
Proti těmto akcím se zvedá silný odpor občanské veřejnosti, který organizuje iniciativa Brno blokuje. Ta vyzývá k nenásilné blokádě v cestě průvodu přes čtvrť, kde bydlí většinou brněnské romské rodiny a kudy chtějí neonacisté a neonacistky do čtvrti proniknout. Sraz účastníků a účastnic je ve třináct hodin na Malinovského náměstí před Domem umění.
„Plánovaný neonacistický pochod lokalitou, ve které bydlí Romové, Romky a lidé z jiných menšin, je společensky velmi nebezpečný. Úřady, soudy a policie však nemohou nebo nechtějí podobným akcím zabránit,“ uvedl Jiří Koželouh, jeden z mluvčích iniciativy Brno blokuje.
Nenásilnou blokádu podporuje řada známých osobností veřejného života. Mezi jinými i bývalý prezident Václav Havel, zpěvačky Iva Bittová a Marta Kubišová, spisovatel Ivan Klíma nebo rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.
Iniciativa V Brně neonacisty nechceme uspořádá 1. května symbolickou protestní kulturní akci. Mají na ní vystoupit romské i neromské kapely, divadelní soubory, žongléři, recitátoři a různé osobnosti. Chystají se i ochutnávky, výtvarné dílny pro rodiče s dětmi a hry. Akce se bude konat na rohu ulic Hvězdová a Bratislavská od jedenácti hodin.