Francouzská policie dopadla podezřelé z útoku v Charlie Hebdo, drží je v obklíčení
Petr JedličkaBratři Kuáčíovi byli po asi 36hodinovém útěku obleženi v městečku Dammartin-en-Goële 35 kilometrů na sever od Paříže. Nyní se skrývají v budově malé tiskárny. Podle agenturních zpráv drží nejméně jedno rukojmí.
Francouzská policie dopadla dva podezřelé ze středečního střeleckého útoku v redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo, při němž bylo zabito 12 osob. Podle oficiálních informací se jedná o Saída a Šérífa Kuáčíovi. K dopadení došlo v pátek dopoledne. Útěk údajných útočníků tak trval přibližně 36 hodin, během nichž dotyční změnili nejméně dvakrát vůz a vyloupili čerpací stanici.
Bratři Kuáčíovi se v současnosti skrývají v budově malé tiskárny v městečku Dammartin-en-Goële asi 35 kilometrů na sever od Paříže. Policie má na místě několik stovek mužů a žen, protiteroristické jednotky i helikoptéry. Bratři však drží nejméně jedno rukojmí a chtějí dle vlastních slov raději zemřít, než se vzdát.
„Víme, že jsou vyzbrojeni útočnými puškami Kalašnikov a že mají také granátomet (...) Muž, jehož pod hlavněmi donutili vydat poslední z vozů, které využili k útěku, uvedl, že vystupují naprosto chladně, klidně a sebejistě, jako nějací profesionálové,“ hlásil do pátečního vysílání reportér BBC.
Vyšetřování případu mezitím prokázalo, že bratři Kuáčíovi měli skutečně blízko k islámským teroristickým a džihádistickým skupinám. Mladší Šéríf Kuáčí byl v minulosti trestán za verbování bojovníků pro džihádistické skupiny v Iráku a dle amerických zdrojů strávil několik měsíců ve výcvikovém táboře v Jemenu. O starším Saídovi je toho známo méně, i on byl však v posledních letech na americkém seznamu osob, jež je zakázáno pouštět do letadel mířících do USA.
Oba bratři jsou jinak rodilí Francouzi. Vyrostli na pařížském předměstí Gennevilliers, kde se po příchodu z Alžírska usadili jejich rodiče.
Policie dosud nedopadla pachatele dalšího z útoků — čtvrteční střelby v Montrouge na jihu Paříže, při níž zahynula jedna policistka. Podle úniků z vyšetřování publikovaných agenturami spolu oba případy nějak souvisejí, není však zřejmé jak.
V pátek odpoledne byl navíc v Paříži přepaden obchod u zastávky Porte de Vincennes. Útočník zde stále drží několik rukojmí, přičemž agenturami kolují dohady, že jde o tutéž osobu, jež zastřelila ve čtvrtek zmíněnou policistku.
Útok a reakce
Středeční útok v sídle Charlie Hebdo byl spáchán před polednem během redakční porady. Aktéři v kuklách a neprůstřelných vestách vnikli do budovy a následně do prostor, kde se pravidelné setkání redaktorů konalo. Podle výpovědí svědků přišli teroristé se seznamem redaktorů, vyvolali a následně zastřelili šéfredaktora a karikaturistu Stéphana „Charba“ Charbonniera, a poté usmrtili další osoby.
Zabiti takto byli kreslíři Georges Wolinski, Bernard „Tignous“ Verlhac a Jean „Cabu“ Cabut, tedy nejvýznamnější karikaturisté listu, a dále ekonom Bernard Maris, jenž do Charlie přispíval externě.
Spolu s nimi usmrtili útočníci i korektora Mustafu Úrrada, psychoanalytičku a sloupkařku Isu Cayatovou, údržbáře a správce budovy Frederica Boisseaua a Michela Renauda, který byl v redakci na návštěvě.
Zabiti byli také dva policisté: Franck Brinsolaro, který byl přidělen jako osobní strážce šéfredaktoru Charbonnierovi, jemuž bylo již dříve vyhrožováno, a Ahmed Merabet, který na místě zasahoval. Agentury připomínají, že policista Merabet byl muslimského vyznání.
Jedenáct dalších osob útočníci zranili, čtyři z nich těžce.
Oba útočníci unikli autem, přičemž se ještě na ulici střetli s policií. Během přestřelky křičeli, že mstí proroka Mohameda. Jednomu ze svědků měli též řici, že patří k jemenské odnoži Al-Káidy.
Prezident François Hollande označil útok za „mimořádně barbarský“, za „teroristický čin“ a za „zbabělou vraždu“. Vyzval zároveň k národní jednotě coby „nejlepší zbrani“, jíž má Francie k dispozici vůči „takovémuto útoku na svobodu slova“. Podle agentur byl nejkrvavějším na francouzském území od roku 1961.
Ve středu i ve čtvrtek probíhala na řadě míst po celé Francii pietní a solidární shromáždění, ve čtvrtek navíc země držela národní smutek. Mnoho lidí nosí tabule s nápisem „Je suis Charlie“ — „(i) já jsem Charile“.
Slova účasti a podpory přicházejí do Francie ze zemí celého světa včetně muslimských. Jako barbarský a protiislámský odsoudili útok všechny významné islámské organizace působící na Západě, členové Ligy arabských států, zástupci Íránu i mluvčí univerzity Al-Azhar, nejvýznamnějšího teologického centra sunnitského islámu.
Soustrast rodinám zabitých přišlo ve čtvrtek vyjádřit také dvacet muslimských duchovních — imámů.
Proč Charlie?
Charlie Hebdo je levicově a antikleriálně orientovaný týdeník, který soustavně zesměšňuje papalášství francouzských politiků, pokrytectví katolické církve a výstupy krajní pravice. Vedle humorných kreseb a seriálů zveřejňuje také texty, jež patří k oblíbeným zdrojům faktů a argumentů mezi stoupenci francouzské důsledné levice.
Zvláště v posledních letech se Charlie zaměřoval i na satirickou kritiku islamismu a karikování života a skutků proroka Mohameda, kvůli čemuž byl již několikrát terčem útoků.
Zatím nejvážnějšími incidenty příslušného druhu byla do redakce hozená zápalná láhev (listopad 2011) a sprška kamení od protestujícího davu (září 2012).
Podle vyjádření přeživších redaktorů bude týdeník vycházet dále. Příští středu se tak stane v milionovém nákladu namísto obvyklého 60tisícového.
Další informace:
The Guardian Charlie Hebdo attack: Dammartin-en-Goele sealed off in major police operation — live updates
BBC News Charlie Hebdo hunt: Hostage held as suspects surrounded
The Local -- France LIVE: French police corner Kouachi brothers