Pravicové opozici se podařilo hlasování o dětských skupinách opět odložit
Vratislav DostálPoslanecká sněmovna měla v pátek rozhodnout o osudu zákona o dětských skupinách, který vetoval prezident Miloš Zemana a proti kterému se ohrazuje řada expertů i opozice. Po bouřlivé sněmovní debatě bylo pokračování schůze přerušeno, a to do úterý.
Zákon o dětských skupinách, který ohrožuje existenci lesních mateřských škol, se stává jedním z klíčových politických střetů těchto dnů. Zákon schválený Poslaneckou sněmovnou nejprve odmítli senátoři, poté, co jejich připomínky dolní komora přehlasovala, zákon vetoval prezident. Minulý týden měli poslanci o zákoně definitivně rozhodnout, avšak KDU-ČSL si k definitivnímu stanovisku vyžádala týdenní odklad. V pátek po bouřlivé sněmovní debatě ODS požádala o přerušení schůze. Definitivní rozhodnutí se tak opět odkládá.
Lidovci minulý týden uvedli, že chtějí v koalici prosadit návrh, který by umožnil existenci dětských skupin i lesních mateřských škol a dalších alternativních druhů předškolní výchovy. Dnes se ale ukázalo, že se koaliční strany shodly na původní verzi zákona s tím, že ji později novelizují způsobem, který neohrozí existenci lesních mateřských škol. S tím ale nesouhlasí pravicová opozice.
Především první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se v dolní komoře činil. „Proč tenhle postup pokládám za mimořádně nebezpečný, je, že právním řádem nestanovujeme jenom nějaká pravidla, podle kterých se pak musí řídit celá společnost, ale schváleným zákonem posíláme nějaký signál té společnosti, která je povinna se podle našich pravidel řídit,“ uvedl ve svém prvním vystoupení.
Podle něj chce vláda prosadit zákon, kterým vysílá občanské společnosti vzkaz, že ji chce naprosto nesmyslným způsobem regulovat a způsobit lidem potíže. „A pak jim budete říkat — ale my to rychle opravíme. Ale proč je té situaci vůbec vystavíte?,“ tázal se v Poslanecké sněmovně bývalý ministr financí. „Od okamžiku, kdy ten zákon začne platit a vstoupí v účinnost, uplyne nějaká doba do okamžiku, než vstoupí v účinnost ta novela, o které tvrdíte — my vám můžeme věřit, nemusíme — že ji chcete schválit,“ dodal.
Podle něj tak koalice vystaví lesní mateřské školy zbytečné nejistotě, navíc neexistuje jediný logický důvod, proč tak vláda činí: „Co je skutečným důvodem? Znovu opakuji. Důvodem nemůže být časová naléhavost, tím důvodem nemůže být prekluze, tím nemůže být strach o to, že něco nebude schváleno včas. Naopak. Zákon bude schválen a vstoupí v účinnost dnem, kdy vyjde ve Sbírce zákonů, a od toho okamžiku se ocitnou lesní školky v této situaci, o které vy říkáte, že je špatná a že je do této situace dát nechcete. A vy říkáte: my to rychle opravíme. Ale proč je tam do této situace chcete poslat, byť jenom na jeden jediný den?"
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová v reakci na Kalouskovy výroky uvedla, že schválením zákona se nic zásadního nestane, neboť obsahuje roční lhůtu, během které bude dost času k jeho novelizaci způsobem, který neohrozí žádnou z dotčených organizací. Zatímco koaliční poslanci v rozpravě téměř nevystupovali, ty opoziční zcela zastínil Kalousek, který diskusi postupně zcela ovládl. Ve své závěrečné řeči se dokonce pustil do řeči na téma poctivosti politického řemesla.
„Profesionální politika je stejně poctivé řemeslo jako jakékoliv jiné. A ten výrobek, který prezentujeme směrem veřejnosti, to je kvalita toho zákona, pro který hlasujeme. To je kvalita toho zákona, pro který hlasujeme, a který veřejnosti garantujeme,“ zdůraznil Kalousek a dodal: „A ten výrobek, za kterým stojí naše práce, za kterou jsme placeni, je kvalita toho zákona, který odsouhlasíme, který veřejnosti garantujeme, že jsme ho odhlasovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A který jako výkladní skříň naší práce bude zveřejněn ve Sbírce zákonů a stane se platnou součástí právního řádu.“
Asociace lesních mateřských škol již dříve upozornila, že zákon o dětské skupině může způsobit zánik některých lesních mateřských škol. Podle schválené verze zákona o dětské skupině se lesní mateřské školy a rodinná centra budou muset registrovat jako dětské skupiny. Mají sice roční výjimku, ale ani tak mnohá z nich nevyhoví stanoveným provozním a hygienickým podmínkám.
Důsledkem tohoto kroku nebude jen omezení kapacity předškolních zařízení v době, kdy je míst ve školkách velký nedostatek, ale také vlna odporu ze strany rodičů, kteří lesní školky a rodinná centra zakládali. „Schválením zákona o dětské skupině stát zreguloval to, co zde již léta funguje a řadě alternativ hrozí zánik. To se týká i více než stovky lesních mateřských škol,“ tvrdí předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová.
Asociace přitom prosazovala místo povinné registrace volitelnou možnost vybrat si, zda být dětskou skupinou zaštítěnou státem či nikoli. Návrh ale neprošel. „Jako řešení zákonodárci zvolili posunutí povinnosti registrace na září 2015 s tím, že se do té doby lesní mateřské školy vyřeší. Vzhledem ke stanoviskům ministerstva zdravotnictví je však oprávněná obava, že takto rychle to nepůjde. Za lesními mateřskými školami tak nyní tiká časovaná bomba,“ myslí si Valkounová.
Poslanci se k normě vrátí v úterý.
Pokud je to pokus jak prohrát příští volby, pak nepochybně úspěšný. :-)