Lekce z Bruselu pro Věru Jourovou
Vilemína MastníkováVěře Jourové se nakonec jako kandidátce na eurokomisařku podařilo získat doporučení od všech výborů Evropského parlamentu, příštích pět let však pro ni bude opravdu náročných. Bez podpory vlády a křesťanských demokratů a socialistů v EP se neobejde.
Věra Jourová má za sebou velmi krušný týden. Minulou středu podala na grilování před Evropským parlamentem výkon, který byl ohodnocen jako zklamání. Z jejích odpovědí nebylo jasné, zda si uvědomuje podstatu problematiky, nezavázala se ke konkrétním opatřením a neprokázala politický cit tolik potřebný pro vyvážení spletence různorodých zájmů v EU.
Nakonec však doporučení od všech čtyř výborů Evropského parlamentu dostala. Paradoxně za to nakonec vděčí především evropským socialistům (S&D) a lidovcům (EPP) než svému vlastnímu politickému zázemí.
Od Věry Jourové jsme se dozvěděli, že její portfolio je široké a dvoutýdenní příprava nestačila, že tříhodinové slyšení je velmi náročné a že dvě minuty na zodpovězení složitých otázek je málo. Věra Jourová ale usilovala a nakonec získala jednu z nejprestižnějších politických funkcí v půlmiliardové EU. Podobné výzvy se budou opakovat a již nebude možné použít argument, že nezbývá čas. Očekávají se výsledky a politický názor.
Česká média hodnotila — ostatně jak je to v naší politické kultuře zvykem — pouze umělecký dojem. Dozvěděli jsme se, že Věra Jourová mluvila hezky a usmívala se a že se stala rukojmí bojů mezi jednotlivými politickými skupinami v Evropském parlamentu. To je takové české zjednodušení. Věra Jourová málem ztroskotala na politickém obsahu a ten bude hrát při jejím působení v Bruselu hlavní roli.
Otázkou zůstává, zda se stala opravdu jen nevinnou rukojmí. Za frakci Liberálů (ALDE), kterou ANO v Evropském parlamentu reprezentuje, absolvovali slyšení dosavadní komisařka Malmström ze Švédska, dánská místopředsedkyně vlády pro hospodářství a vnitřní záležitosti Vestager a bývalý estonský premiér Ansip. Všichni tři kandidáti předvedli suverénní a nezpochybnitelný výkon.
Bylo to právě nepříliš přesvědčivé vystoupení Věry Jourové, které se stalo vítanou záminkou pro ostatní frakce bojující o své nominanty, ukázat na českou kandidátku jako na „slabý kus“. Nakonec černý Petr zůstal v rukou páté nominantky za ALDE Alenky Bratušek, která podle hodnocení odvedla jednoznačně horší výkon než Věra Jourová.
Jaká poučení tedy vyplývá pro novou paní komisařku? O budoucích komisařích rozhodly tři faktory: 1. Síla domovské frakce v Evropském parlamentu, 2. podpora národní vlády a 3. celková způsobilost pro funkci včetně výkonu při veřejném slyšení. Frakce ALDE, ze které Jourová pochází má v Evropském parlamentu sílu devíti procent. Za schválení v Evropském parlamentu vděčí Věra Jourová zásahu premiéra Sobotky a podpoře místopředsedy vlády Bělobrádka jakožto předsedům jejich evropských frakcí.
Andrej Babiš, jako lídr její vlastní strany a nejvyšší český zástupce frakce, za kterou Jourová kandidovala, v celé věci podle všeho nevyjednával. Nevyjednával stejně jako v případě, kdy právě jeho frakce ALDE Jourovou stáhla z rezortů dopravy a regionálního rozvoje na spravedlnost. Bez frakcí, ke kterým patří ČSSD a KDU-ČSL a které tvoří velkou koalici v Evropském parlamentu, by se dnes Jourová do Bruselu nestěhovala.
Andrej Babiš, jehož vlažný vztah k Věře Jourové je veřejným tajemstvím, si tento fakt již uvědomil. Pouze europoslanec Telička ještě tvrdí, že vše zařídil on. O práci, kterou prý pro Věru Jourovou odvedl, však v Bruselu nikdo nic konkrétního neví.
Z jejích veřejných vystoupení není jisté, zda si Věra Jourová uvědomuje, že její portfolio je evropsky významné a proto výbušné. Oblast spravedlnosti prohlubuje evropskou integraci, dotýká se harmonizace práva. Je to oblast velmi citlivá pro národní parlamenty, které se obávají ztráty kompetencí i pro Evropský parlament, který je naopak nespokojen s nízkým pokrokem integrace.
Úspěšné dojednání balíčku ochrany dat předurčí osud jedné z nejdůležitějších smluv tohoto století — transatlantické smlouvy o volném obchodu. Věra Jourová bude muset příštích pět let kličkovat mezi zájmy institucí EU, členskými státy, veřejným zájmem a rozličnými zájmy soukromých společností. V Evropském parlamentu bude muset pro své návrhy a myšlenky získat podporu křesťanských demokratů a socialistů. Politicky nebezpečné situace, oproti kterým je grilování procházka růžovým sadem, budou na denním pořádku.
Proto bude muset na sobě Věra Jourová zásadně zapracovat, aby dosáhla bruselského standardu. Potenciál na to bezesporu má. Bude také muset velmi intenzivně komunikovat a spolupracovat s vládou, na jejíž nepřetržité podpoře bude záviset její postavení v rámci politicky velmi seniorního kolegia Komise. Bude muset změnit dosavadní strategii sestavení svého týmu.
Slabou pozici své frakce ALDE v Evropském parlamentu bude muset Věra Jourová vykompenzovat lidmi, kterými se obklopuje. Bude potřebovat zdatné a v Bruselu zběhlé jedince, kteří znají rozhodovací procesy EU a disponují bohatými kontakty, především na křesťanské demokraty a socialisty.
Otázkou pak už jen zůstává, jestli politicky i evropsky málo zkušená Věra Jourová tyto souvislosti včas pochopí a využije pro své další působení. V opačném případě totiž hrozí, že jejích pět let v Komisi pro ni bude peklem v Bruselu a ČR bude v roce 2019 opět začínat od nuly.