Plavková sezóna

Zuzana Válková

Konečně přichází ona báječná část roku, kdy se na veřejných prostranstvích množí zobrazení naolejovaných těl roztoužených dívek. Člověk si rád připomene, jak zas napřesrok zchátral.

„Maminko, proč se ta paní drží za spoďárky?“ zeptala se drobná, asi šestiletá dívenka roztržité matky, čímž upoutala i mou pozornost k osvětlené ploše s reklamou na plavky umístěné v prostoru tramvajové zastávky.

„V Deníku Referendum zní kritické hlasy emancipovaných žen, které analyzují, ale nenaříkají. A debaty se účastní i muži.“
×

Zobrazená krasavice měla neodolatelně sexuálně zaháknutý palec za lem spodního dílu bikin, vytrčený pelvis major ohraničený lopatami kyčelních kostí a pootevřená ústa, která mají upomínat na onu roztouženost, ale když je vidím já, vybaví se mi výhradně sucho v krku a něco tak složitého, jako jsou integrály, že člověk zapomene svou huběnku dovřít.

Po dotazu té holčičky jsem zažila moment prozření. Rozhlédla jsem se a poprvé si všimla, jaký les nahých údů se v mém nejbližším okolí znova rozlehl. Kolem krasotinek v nadživotních velikostech se procházely důchodkyně v šustivých pršipláštích, toho dne totiž krápalo; u plakátových ploch postávala mládež a klepala si vzkazy do mobilů.

Jinde zas diskutoval páreček outdoorových lidí s batůžky, v nichž jsou určitě vždycky kromě počítače se supervýkonnou baterií i mačky. Jako do té chvíle já, nikdo si jich nevšímal.

Stereotypní zobrazování žen v reklamě je staré jako reklama sama. To neznamená, že je prostě musíme vzít na vědomí.

Protože mám potřebu zachování zbytkové sebeúcty, na sklonku jara si bezděky nasazuji na oči klapky, a přestože jsem čas od času (čím dál méně) v přítomnosti mužů ochotná prohlašovat, že „ta je dobrá, co?“, myslím, že po překročení určité věkové hranice mnoho z nás sní o tom, že vtrhne na poradu kreativního oddělení dotčené značky a výhrůžkami přiměje skupinu uštvaných marketérů a marketérek k tomu, aby se svlékla do prádla a natřela se opalizujícím bronzerem.

A pak se na sebe musela dívat. Nežárlím, tedy alespoň nijak zvlášť, a mé mindráky jsou po třicítce slušně pod kontrolou, jenom mě ty všudypřítomné nahaté prdelky začínají aktivně krkat.

Sémiotických, politických, genderových i marketingových analýz obrazů různě svlečených žen ve veřejném prostoru jsou potištěné kilometry papíru. Tento sloupek si neklade za cíl akademicky či s feministickým koltem u boku rozebrat skryté obsahy odhalených zadnic, nýbrž poukázat na to, jak je to prostě a jednoduše divné.

Tahle sexualizovaná nahota trůnící vprostřed zaplivaných a pokálených chodníků. Má to kolemjdoucí vzrušovat? A co s tím vzrušením budou na Andělu, mezi všemi těmi lidmi, dětmi, narkomany a muzikanty dělat?

Reklamní plakáty tohoto zaměření ani necílí nejdříve na ženské, jak by se s těmi bikinami myslelo, nýbrž na chlapy, přičemž ženské mají dojít k závěru, že budou-li majitelkami takových bikin, budou i ony pro ty chlapy horoucně žádoucí.

Jsou to aspirativní sdělení. Je to prostá finta: napřed vás ta situace jako ženu nepozorovaně zprudí, protože srovnatelně dmoucí ňadro nemáte, pak si představíte, jak se kvůli němu váš mužský protějšek přeráží o neopatrně umístěný odpadkový koš, jelikož včas nezaostřil pod nohy, pak si řeknete „a když je budu mít já, tak si taky zlomí nohu chtíčem“.

Tím pádem vezmete to obchodní sdělení na milost a přeberete si to tak, že ty troujúhelníky z plavkoviny prostě musíte mít.

Je to úplně logické, že. Přehledně organizované, jako ženské podvědomí.

A nejde tu jen o ty zadky dámské. Funguje na někoho zadek pánský, zří-li ho zcela bez přípravy během cesty pro rohlíky, jako z reality vyprošťující estetický objekt? Zasní se a řekne si „to je škoda, že to doma nemám“?

Říká si to vůbec někdy někdo? Vnímá někdo pekáč buchet Davida Beckhama umístěný nad magistrálou, myslí průměrný řidič při popojíždění v koloně na sedy-lehy?

Mám dojem je, že je ta nahota stejně otravná, v určitém kontextu (nákup jídla!) nehygienická, a vlastně neviditelná. Prázdná. Tolik práce ve Photoshopu...

Ale jednu věc té malé holčičce, která si všimla vyšpulené holky z plakátu, nezávidím. Moje puberta s mindrákotvorným Bravíčkem byla vedle té, která čeká na ni, procházka Rajskou zahradou.

  Diskuse
  "Je to prostá finta: napřed vás ta situace jako ženu nepozorovaně zprudí, protože srovnatelně dmoucí ňadro nemáte, pak si představíte, jak se kvůli němu váš mužský protějšek přeráží o neopatrně umístěný odpadkový koš, jelikož včas nezaostřil pod nohy, pak si řeknete 'a když je budu mít já, tak si taky zlomí nohu chtíčem'."

  Bylo by zajímavé zjistit, jestli jsou tedy vůči tomu lesby nebo ženy bez potřeby najít partnera (sexuálního, případně i nesexuálního) imunní, když je to orientováno silně promužsky. I když mám obavy, že se stejně najde dost reklam, které vychrtlost jen jako prostředek k získání muže nepropagují.
  May 16, 2014 v 17.31
  Čím více je takových obrázků na každém rohu, tím méně to ještě může někoho vzrušovat.
  Když už je řeč o dmoucích ňadrech - předpokládám, že umělých - tak můj názor je ten, že by se (ani jejich výměna v případě, že se nepovedou,) neměla hradit ze zdravotního pojištění. Aspoň do doby, než budou zdravotní pojišťovny překypovat penězi.
  May 16, 2014 v 18.33
  Paní Hájkové
  Prsní implantáty se ze zdravotního pojištění hradí pouze po ablaci prsu kvůli karcinomu, nově také při preventivní ablaci tam, kde je riziko karcinomu velmi vysoké. To riziko lze ovšem dnes zjistit velmi spolehlivě.  May 16, 2014 v 18.43
  Panu Kubičkovi
  Já jsem před časem slyšela názor snad nějakého zdravotníka (už si přesně nepamatuji), že by v případě zdravotních komplikací způsobených nekvalitním materiálem, který použili plastičtí chirurgové, měla novou operaci hradit pojišťovna. Nedávno přece byla taková aféra se silikonem. Nevím ovšem jak to nakonec dopadlo. Jenom si myslím, že když někdo na tu plastiku má, jistě bude mít i na opravu, když se zásah nepovede.
  May 16, 2014 v 19.4
  To zařízení, které ten implantát způsobující zdravotní riziko použilo, má povinnost chybu napravit. Ovšem ono třeba už ani neexistuje. V tom případě lze, pokud vím, z pojištění hradit odstranění implantátu, ale ne nový implantát.

  To, že ženy, které si nechají zvětšit prsa, jsou bohaté, vypadá logicky, ale skutečnost tomu neodpovídá. Jsou i ženy, které si na tu operaci berou půjčku s lichvářským úvěrem.
  PL
  May 16, 2014 v 20.8
  Tento způsob zmrzlých.. se nezdá.
  Je možné, že čím blíž k té pubertě, tím dál k imunitě vůči imperativu módy-image. https://www.slnkorecords.sk/media/53/117/15%20Katarzia%20-%20Cokoladky%20-%20Ukazka.mp3
  Zároveň však nejlepší imunitou byla zřejmě vybavena ona holčička - minimálně do doby, než si vyslechla odpověď maminky... (mmch. chytrý marketingový tah, tu odpověď v článku zatajit.)
  ??
  May 17, 2014 v 10.29
  Jiny pohled .
  Vazme si tech nahatych prdelek. Az Ukrajinci 3 cervna zpusobi zavreni plynovych kohoutku, tak v nasledujici zime uz budou ty "nahate prdelky" jen na plakatech :).
  May 17, 2014 v 11.1
  ekonomická sebevražda
  Rusové nejsou tak hloupí, by spáchali ekonomickou sebevraždu zastavením dodávek plynu do Evropy. Putin jen vydírá. Když to nezneklidňuje ani Miloše Zemana a naši vládu, tak se nemusíme strašit zde na DR.
  ??
  May 17, 2014 v 12.3
  Verejne zdroje informuji jinak p. Simsa.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kvuli-situaci-na-Ukrajine-zaseda-vedeni-Bezpecnostni-rady-statu-305817

  Vite co me u vas zarazi, ze s vasi inteligenci nejste schopen pochopit, ze Putin nevydira, on jen nechce zadarmo dodavat plyn ukrajinskym oligarchum, kteri ho nasledne rozkradou a jeste s podporou zglajchsaltovanych evropskych politiku do Ruska kopou. Dokonce jsem cetl diskuzni prispevek od "proste zeny", ktera pochopila, ze plynovod pres Ukrajinu je trubka se spoustou odbocek, ze kterych ukrajinska mafie (oligarchove) tento plyn nekontrolovane krade. Ze to nechape chlap, jak takova trubka funguje, to mi hlava nebere.

  p.s. Jeste k tomu vydirani. Pohrozil ten straslivy Putin zavrenim kohoutku "severniho proudu" ? Nikoliv ze p. Simsa. Obcas tady pripominam ze filosofie neni vsechno a dulezita je matematika. Protoze nas uci ze jedna a jedna jsou dve.
  May 17, 2014 v 21.52
  vydírání Putina
  Pane Kuchejdo, zopakujme si fakta. Putin řekl, že když mu Ukrajina do 14 dnů nezaplatí, tak přestane dodávat plyn do Evropy. Tím vydírá jak Ukrajinu, tak Evropu. Proto se také u nás sešla Bezpečnostní rada státu. Ovšem prezident Zeman vyhlásil, že my se nemusíme ničeho obávat, protože máme zásoby na 120 dní a diverzifikované zdroje. To nemá např. Slovensko, proto se tohoto kroku bojí více Fico. Ovšem kdyby to Putin udělal, tak poškodí především Rusko, protože tak rychle asi všechnu ropu na východ nepřesměruje, takže podle mého názoru zůstane u vydírání, i když možná nějaké symbolické zastavení udělá, aby nás potrestal a postrašil, ale poškodí tím opět Rusko, protože Evropa i my budeme nucení hledat spolehlivějšího partnera.
  + Další komentáře