Ženy jsou politikou znechuceny, daly by přednost ženským kandidátkám
Vratislav DostálNavzdory znechucení se ženy o politiku zajímají. Zároveň deklarují, že by ve volbách do Evropského parlamentu upřednostnily ženské kandidátky. Vyplývá to z nové studie, kterou ve čtvrtek představilo Fórum 50 %.
České ženy jsou znechuceny z politické scény, o konkrétní politická témata se však aktivně zajímají. Ženské kandidátky ve volbách do Evropského parlamentu jsou pro ně přitažlivé a daly by jim přednost. Vyplývá to ze studie, kterou ve čtvrtek představilo Fórum 50 %, organizace usilující o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích. Fórum 50 % zároveň zahájilo kampaň na podporu kandidátek v květnových evropských volbách.
Kvalitativní studie, kterou zpracovaly pracovnice Sociologického ústavu AV ČR, se věnuje postojům mladých žen k volbám (nejen) do Evropského parlamentu, k politice a Evropské unii. Ačkoli účastnice výzkumu vyjadřovaly znechucení z politické scény, o konkrétní politická témata se aktivně zajímaly.
Ze studie mimo jiné vyplývá, že ženské kandidátky ve volbách do EP jsou pro mladé ženy přitažlivé a daly by jim přednost, i když i o nich se podle svých slov snaží nejdříve získat informace a nevolit je pouze proto, že jsou to ženy.
„Mezi témata, která jsou pro mladé ženy zajímavá a mají potenciál přitáhnout je k volbám, patří například kombinace práce a péče o děti, problém různé odměny za stejnou práci či témata související se zdravotnictvím nebo kvalitou potravin. Možná překvapivě neměly ženy v naší sondě příliš zájem o témata korupce a imigrace,“ uvádí jedna z autorek studie, socioložka Marta Vohlídalová.
Studie tak částečně vyvrací mýtus, že české ženy o politiku nemají zájem a proto se ani aktivně politicky neangažují. „V Evropském parlamentu zasedá celkově šestatřicet procent žen, nejvyšší zastoupení žen má Finsko (61 %), zastoupení 50 na 50 Slovinsko, Chorvatsko i Malta. Česká republika je se svými aktuálními necelými 23 % žen třetí od konce,“ říká ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková.
„Nevěřím, že jsou české ženy méně schopné či ambiciózní než ženy z jiných evropských zemích. Zásadním problémem je zejména postoj českých politických stran, které otázku vyrovnaného zastoupení považují za zcela okrajovou a ženy na kandidátkách umisťují — až na čestné výjimky — na nevolitelná místa,“ doplňuje.
Její slova dokládá i poslední analýza kandidátních listin do eurovoleb. Na volitelných místech kandidátních listin, tedy v první pětici, najdeme pouze 25 % žen. S ohledem na předvolební průzkumy bude Českou republiku v EP po volbách s největší pravděpodobností zastupovat čtyři až šest stran politických stran: ANO 2011, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS a TOP 09. Pokud se do květnových voleb výrazněji nezmění voličské preference, budou zvoleny stejně jako v minulých volbách pouze čtyři ženy.
Fórum 50 % proto zahájilo kampaň za preferenční hlasy ženám kandidujícím ve volbách do Evropského parlamentu. Kampaň bude mít svou kontaktní i mediální část a bude vybízet voliče a voličky k tomu, aby prostřednictvím svých dvou preferenčních hlasů podpořili právě ženské kandidátky.
Volby do Evropského parlamentu proběhnou na sklonku května. Voliči České republiky si zvolí celkem jedenadvacet svých zástupců, při volbách je celá země jedním volebním obvodem. V České republice budou letošní volby do Evropského parlamentu celkem třetí, poslední se konaly v roce 2009. Zúčastnilo se jich 28,22 % voličů.
Před pěti lety volby vyhrála ODS, svůj hlas jí dalo 741 946 (31,45 %) voličů. Znamenalo to pro ni zisk devíti mandátů. Druhá skončila v roce 2009 ČSSD, kterou volilo 528 132 (22,38 %) voličů. V přepočtu na mandáty to pro sociální demokraty znamenalo zisk sedmi křesel v Evropském parlamentu. Před čtvrtými lidovci, kteří získali 180 451 (7,64 %) hlasů a dva mandáty, skončili třetí komunisté. Volilo je 334 577 (14,18 %) voličů, což pro ně znamenalo zisk čtyř mandátů.