V zemích EU žije 4,1 milionu bezdomovců a stojí 11 milionů prázdných domů
Petr JedličkaReportér britského Guardianu dospěl analýzou národních statistik o výstavbě a využívání nemovitostí a celoevropských odhadů počtu bezdomovců k zajímavým zjištěním.
Kdyby měla EU všemocného vladaře a ten si usmyslel rozdělit prázdné domy mezi bezdomovce, mohl by každému dát i vybrat. Podle zjištění reportéra britského Guardianu Ruperta Neata, který studoval statistiky o výstavbě a využívání nemovitostí v členských státech EU, totiž připadá na jednoho bezdomovce v EU jako celku přibližně dva a půl neobývaného domu.
Konkrétní čísla hovoří jednoznačně: V zemích EU dnes stojí v souhrnu více než 11 milionů prázdných obytných budov. Počet bezdomovců žijících v osmadvacítce je přitom v unijních materiálech odhadován na 4,1 milionu.
Neate referoval o problému na počátku týdne.
„Velká část neobývaných domů byla postavena jako prázdninová sídla v době realitního boomu před léty krize. Nikdo v nich nikdy nebydlel. Vedle více než jedenácti milionů nemovitostí tu navíc donedávna byly i statisíce rozestavěných domů, které nechali (investoři nebo úřady) zbourat, aby upevnili cenu již stojících domů na trhu,“ uvádí britský reportér.