Tlak veřejnosti nutí firmy snižovat emise. Přesto by mohla být situace lepší
Vratislav DostálDlouhodobý tlak místních obyvatel a fungující Integrovaný registr znečišťování začínají nést podle sdružení Arnika výsledky. V řadě ukazatelů totiž podniky v loňském roce vypustily do životního prostředí méně škodlivin než v roce předcházejícím.
Řada ukazatelů ukazuje, že tuzemské podniky vypustily do životního prostředí v loňském roce méně škodlivin než v roce předcházejícím. Informuje o tom sdružení Arnika. Dodává ale, že to neznamená, že není co zlepšovat. Například valašskomeziříčská DEZA opustila první příčku v emisích rakovinotvorných látek, což experti z Arniky považují za pozitivní důsledek vyhlašování žebříčků největších znečišťovatelů.
Přesto ale společně s ArcelorMittalem Ostrava, Spolanou Neratovice, Třineckými železárnami anebo Synthosem v Kralupech nad Vltavou zůstává mezi největšími znečišťovateli u nás. Naopak jako problém vnímají nevládní organizace umístění elektráren na čele emitentů nebezpečné rtuti. Prozrazují to žebříčky, které z čerstvě zveřejněných dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ) za rok 2012 zpracovali odborníci ze sdružení Arnika.
V roce 2012 nahlašovalo úniky a přenosy nebezpečných látek celkem 1610 podniků (počet meziročně poklesl o sedm) a počet látek zůstal stejný — v letech 2011 i 2012 firmy nahlašovaly některou z devětapadesáti látek. Data do IRZ jako veřejně přístupné databáze hlásí jednotlivé provozy. Arnika na základě těchto údajů připravuje žebříčky dle skupin látek, jež jsou nebezpečné pro lidské zdraví a životní prostředí.