Sedmá generace se vrací ke klasickému tématu: noční můře jménem automobil
Redakce DRKromě souboru článku k ekologické etice automobilismu, čtvrtá letošní Sedmá generace láká třeba i na výklad sporů o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok, průvodce etického spotřebitele trhem s kosmetikou či rozhovor s Monikou Načevou.
Otázka, zda je pro udržitelný životní styl myslitelné jezdit auty, provází ekologické hnutí a myšlení, od jeho zrodu. Číslo uvádí úvaha legendy českých ekologických kampaní věnujících se dopravě, předsedy Dětí Země Miroslava Patrika nazvaná Autoborgové mezi námi.
„Automobil nás provází od kolébky až po hrob. Rodíme se v něm, milujeme, bydlíme, pracujeme, komunikujeme, relaxujeme, cestujeme… Je našim služebníkem, přítelem, či dokonce miláčkem. Veškeré pokusy o jeho omezení selhaly — dnes po planetě jezdí více než miliarda exemplářů a v dohledné době toto číslo poroste,“ píše Patrik.
Další články k tématu se věnují příčinám trvajícího boomu automobilového průmyslu, jeho nazelenalým výhonkům, takzvaným přírodě přátelským autům, líčení způsobu života rodin bez aut či pokusům o ekologizaci organizace přepravy.
Mezi dalšími texty čísla upoutá důkladný rozbor střetu zájmů ochrany přírody a místních lidí o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok (jedná se o soutok Dyje a Moravy na moravsko-slovensko-rakouském pomezí), který jeho autorka Žaneta Gregorová opírá o svou diplomovou práci. V závěru svého textu autorka označuje rezervaci za současné mocensko-politické konstelace za „nevyhlásitelnou“.
V článku, který v rámci spolupráce Deníku Referendum a Sedmé generace zveřejňujeme v našem dnešním vydání, uvádí redaktorka Sedmé generace Zuzana Vlasatá spotřebitele, který by se rád řídil etickými ohledy, do labyrintu trhu s kosmetikou. Rozuzlení je celkem bez překvapení: „Kdo si nelakuje nehty, nepotřebuje odlakovač. Kdo si nemaluje linky kolem očí a nebarví řasy, nepotřebuje speciální odličovač. Kdo si do vlasů nestříká lak, nemusí řešit, co s prázdným sprejem. Kdo si…“ Ale cestu k němu stojí za to s autorkou projít.
Vyloženě půvabným textem je pokračování cyklu Zelené srdce, který připomíná české předchůdce ekologického hnutí. Martin Kupka se věnuje „nejsnílkovatějšímu snílkovi“, zakladateli českého woodcraftu Miloši Seifertovi. Jeho líčení uzavírá půvabná citace Seifertova vyznání o praotci ekologickéhu hnutí Henrym Davidu Thoereaovi, jež se nenápadně pojí k ústřednímu tématu čísla: „A skutečně, on necestoval, a přece viděl toho snad ze všech lidí nejvíce... Kdo nemá smysl pro maličké věci, nepochopí veliké, neb mu uniknou...“
Vydání uzavírá interview redaktorů Sedmé generace Víta Kouřila a Zuzany Vlasaté se zpěvačkou Monikou Načevou. Mluví se o jejím posledním albu Milostný slabiky, o jejím životě na venkově či o Matce Přírodě: „Odešla jsem z města, když jsem měla děti. Myslím, že mě to zklidnilo a jsme víc spolu. Na venkově se mi líp dýchá, mám potřebný prostor a krásu kolem sebe.“
Seznam všech článků čísla najdete zde, seznam prodejních míst — ať již tištěné nebo elektronické verze Sedmé generace — je tady, pro informace o různých typech předplatného 7.G si klikněte sem.