Sedmá generace se zabývá tím, čím nikdo u nás před ní: právy rostlin
Redakce DRLetošní druhé číslo Sedmé generace obsahuje rozhovor s Vladimírem Špidlou a ve svém tématu se věnuje otázce, kterou se u nás zřejmě ve veřejném prostoru dosud nikdy nikdo nezabýval.
Druhé číslo Sedmé generace vyšlo již před několika týdny a číslo třetí je již v tisku. K dvojce má ale smysl se vrátit — nejen proto, že jejím ústředním tématem je téma, o kterém se v českém prostředí dosud snad ještě nikdy nikde vážně nemluvilo: jsou jím práva rostlin.
V hlavním tématu čísla rozebírá Radomil Hradil možné uznání práv rostlin, jako je například právo na plnohodnotnou existenci, rozmnožování, ohleduplný výzkum nebo právo nebýt patentovány. Dominik Grohmann přibližuje výzkumy, dle kterých rostliny vykazují inteligenci a cítění. Ivan Prouza přibližuje snahy některých států o ústavní zakotvení přírody jako subjektu práva, nikoliv pouze jeho objektu.
S tématem souvisí i jeden z rozhovorů čísla, rozhovor s Janem Müllerem, představitelem sdružení vegan-fighter, který kombinuje striktní veganskou stravu s mimořádnými fyzickými výkony profesionálního zápasníka.
Bývalý redaktor Deníku Referendum Jan Miessler spolu s Daliborem Melčáke a Priscillou Tu v reportáži líči, jak se Tchaj-wanu daří vymazat dědictví jedné z ekologického hlediska nejhorších zemí na planetě. V dalším seriálu Zelené srdce představuje Dominika Marešová život a dílo ekoložky, pedagožky a zakladatelky ekocentra Toulcův dvůr Emilie Strejčkové.
V textu, který v rámci spolupráce se Sedmou generací zveřejňujeme v dnešním vydání DR, popisuje Vojtěch Pelikán, nakolik je tradiční jihoamercká plodina quinoa, kterou si oblíbili mnozí vyznavači zdravé výživy, eticky akceptovatelnou potravinou pro Středoevropany.
Pravidelný blok textů recenzních a věnovaných umění obsahuje mimo jiné průhled do světa výtvarných umělců, kteří se soustředěně věnují sociálním a ekologickým tématům. Knihu Obchodníci s pochybností, dokumentující půlstoletí pochybných PR praktik tabákového, chemického či těžebního průmyslu, přibližuje Jiří Jeřábek.
V závěrečném rozhovoru Vladimír Špidla, který se krátce po vydání čísla stal stínovým ministrem životního prostředí (ale podle našeho vyšetřování obě události nemají příčinnou souvislost), připomíná civilizační misi sociální demokracie i Evropské unie, ohlíží se za vlastní politickou kariérou a i nadále obhajuje cestu ke skandinávskému modelu sociálního státu.
V rozhovoru mimo jiné říká: „Skandinávci také nejsou hodní, lidé tam nejsou morálnější. Také tam páchají trestnou činnost a snaží se o daňové úniky. Ale ten systém je tam nastaven jinak, a i když to nikdy nebude ideální, v zásadě můžete věci zorganizovat tak, abyste ty rozevírající se nůžky mezi nejbohatšími a nejchudšími vrátili zpět.“
Tištěnou verzi Sedmé generace si můžete zakoupit na jednom z prodejních míst, elektronickou verzi pak na portálech Publero.com, Floowie.com nebo Rajknih.cz. Informace o předplatném 7.G najdete tady.