Jiří Dienstbier: Útoky Nečase na státní zástupce jsou útokem na právní stát
Vratislav DostálPetr Nečas po úterním rozhodnutí Nejvyššího soudu ostře kritizoval státního zástupce Ivo Ištvana. Podle ODS dokonce čelíme puči státních zástupců. Senátor Jiří Dienstbier Nečasovy výroky považuje za brutální útok na demokratický a právní řád země.
Jiří Dienstbier z ČSSD se v pátek ohradil vůči výrokům expremiéra Petra Nečase, který v návaznosti na rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze tzv. trafikantů ostře zaútočil na postup policie a zejména státního zastupitelství.
„Silácká slova padají od Petra Nečase i dalších politiků padlé pravicové vládní koalice. Údajně čelíme puči státních zástupců, ti vedou nezákonné trestní stíhání a nezákonně dávají lidi do vazby, provádějí experimenty na lidech, vymýšlejí nesmyslné právní konstrukce, kriminalizují politiku apod. Padají požadavky na odstoupení nebo kárný postih Ivo Ištvana a dalších státních zástupců,“ připomněl Dienstbier.
Zdůraznil přitom, že výroky politiků bývalé pravicové koalice jsou zjevně strategií jejich „obhajoby" a mají za cíl odvrátit pozornost od korupčního způsobu udržování předchozí vlády a v povědomí lidí hodit vinu za současný katastrofální stav politické scény na orgány činné v trestním řízení.
„Musím konstatovat, že z veřejně dostupných zdrojů není zřejmé jakékoliv porušení zákonných povinností státních zástupců. Shoduji se s právním názorem státních zástupců, že přijetí slibu ,trafiky‘ je úplatkem, pokud je poskytnuto v souvislosti s hlasováním poslance. V případě poskytnutí miliónu korun za určité hlasování by o tom nikdo nepochyboval,“ uvedl Dienstbier.
Trafika je podle něj z právního hlediska totéž jako peněžitý úplatek. „Zahájení stíhání v těchto případech je zcela v pořádku, pokud je podloženo dostatečnými důkazy. Nemůže být tedy zpětně hodnoceno jako pochybení státních zástupců,“ zdůraznil senátor ČSSD.
Nečas přitom tvrdí, že od úterního rozhodnutí Nejvyššího soudu tu nemáme kauzu Nagyová, nýbrž kauzu Ištvan. „Toto je Ištvangate,“ uvedl bývalý premiér a předseda občanských demokratů. Podle něj dluží státní zástupce veřejnosti několik odpovědí. „Chci se veřejně zeptat: je snad to, že někdo na pokyn svého šéfa zavolá někomu termín schůzky, zařídí na ni chlebíčky a kávu a konverzuje na téma rodiny a dětí, trestným činem? Protože právě to byla role Jany Nagyové v kauze tzv. trafik,“ zdůraznil Nečas.
„Nejvyšší soud s konečnou platností pravomocně rozhodl, že vazba a trestní stíhání byly nezákonné. Tady nejde o střet právních názorů. Jestliže připustíme situaci, kdy státní zástupci budou zavírat lidi nezákonně, co víc ještě mohou udělat, než nezákonně omezit osobní svobodu a zavřít člověka do vazby?,“ tázal se ve středu bývalý premiér.
„Dále je tu otázka naprosté neadekvátnosti policejního zákroku — ten byl naprosto nepřiměřený. Atak na lidskou důstojnost je zjevný a pouze potvrzuje, že celá tato operace nemá vyšetřovací charakter, ale jde o brutální nátlakovou metodu. Chci věřit, že se nevracíme do dob, kdy byly čarodějnické procesy,“ dodal Nečas. Poslanecký klub občanských demokratů pak vyzval Ištvána k vyvození osobní odpovědnosti.
Dienstbier ale v pátek zdůraznil, že požadovat vyvození odpovědnosti vůči státním zástupcům není ani po rozhodnutí Nejvyššího soudu na místě. „Především není jasné, zda orgány činné v trestním řízení nemají důkazy, že k přijetí slibu či dokonce požadování úplatku nedošlo i mimo parlament, tedy bez dopadů imunity, přesněji indemnity,“ vysvětlil senátor.
Podle něj by navíc ani v opačném případě nebylo vhodné následně „kriminalizovat" jednání státních zástupců. „Jednali podle doposud dominantně přijímaného právního výkladu imunity a ani v nejmenším nemohli předvídat rozhodnutí Nejvyššího soudu v podobě extrémně rozšiřujícího výkladu,“ připomněl Dienstbier.
Účelové je podle něj také obviňování státních zástupců z uvrhávání lidí do vazby. „Zde je nutné zdůraznit, že o vazbě nerozhodují státní zástupci ale nezávislý soud,“ vysvětlil. „Schovají-li se poslanci — trafikanti a Petr Nečas za imunitu — ztratí možnost obhájit své jednání před nezávislým soudem,“ dodal.
Zcela oprávněně pak podle Dienstbiera musí politici ODS počítat, že pro veřejnost budou navždy korupčníky bez naděje na očištění svého jména. Rozhodnutí Nejvyššího soudu v žádném případě totiž neznamená, že se nedopustili jinak trestného korupčního jednání.
„Pouze je jako občany ,vyšší‘ kategorie za něj nelze potrestat,“ připomněl rozhodnutí Nejvyššího soudu Dienstbier s tím, že nepřiměřené využití imunity v této kauze bude mít zničující dopad na celkovou důvěru v demokratické uspořádání našeho státu. Podle něj by právě v zájmu ochrany demokratického právního státu politici měli zanechat útoků na státní zastupitelství i osobní útoky na jednotlivé státní zástupce.
„Vyhrožování státním zástupcům od politiků, kteří mají v rukou řadu mocenských nástrojů vůči soustavě státního zastupitelství, je zcela nepřijatelný nátlak. Využití všech procesních prostředků účastníky řízení i kultivovaná a věcná politická debata jsou pak zcela na místě. Včetně případného posouzení rozsahu projevové indemnity před Ústavním soudem,“ uzavřel Dienstbier.
Nejvyšší soud vyňal tři exposlance ODS obviněné z korupce z pravomoci policistů, žalobců a soudců v úterý. Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř, kteří se vzdali mandátů, za což jim měly být slíbeny lukrativní posty ve státní správě, jsou totiž podle Nejvyššího soudu chráněni poslaneckou imunitou. Podle soudu nelze stíhat politiky za projevy učiněné v Poslanecké sněmovně.
Obrana státních zástupců a policie, kteří měli odvahu začít vyšetřovat korupční způsoby naší současné politiky by měl být jeden z prioritních ´úkolů nejen levice, ale všech slušných politiků a novinářů.