Lidé se mohou přidat k petici za zákon o Šumavě
Vratislav DostálHnutí DUHA zveřejnilo petici za dobrý zákon o národním parku na Šumavě. Podpisová akce požaduje, aby hlavním účelem národního parku nadále zůstala ochrana přírody a pravidla pro nové stavby zajistila, že nebudou ničit šumavskou krajinu.
Hnutí DUHA zveřejnilo petici za dobrý zákon o národním parku na Šumavě. Petice využívá přestávky v parlamentním projednávání zákona o národním parku, které je přes léto přerušeno. Podpisová akce požaduje, aby byla zachována místa, která jsou na Šumavě vyčleněna pouze pro divokou přírodu a turistické stezky, tj. třicet procent národního parku, a bylo stanoveno jejich postupné rozšíření alespoň na polovinu parku do konce příštího desetiletí.
„Místopředseda ODS Tomáš Chalupa připravil zákon, který otevře národní park na Šumavě developerům. Proto jsme připravili petici, která apeluje na poslance a senátory, aby takové návrhy odmítli a zákon opravili. Lidé ji mohou podepsat on-line na našem webu nebo si tam stáhnout petiční archy,“ uvedl Raromír Bláha z Hnutí DUHA.
Lidé mohou petici podepsat on-line na webových stránkách Hnutí DUHA nebo si na nich stáhnout petiční archy. Petici mohou podepsat také návštěvníci národního parku u pramenů Vltavy a to od neděle až do konce letních prázdnin. Informace jim na místě podávají vyškolení dobrovolníci.
„Návštěvníci národního parku mají možnost podepsat petici přímo u pramenů Vltavy. Divoká příroda lidi fascinuje a dává nám příležitost se neustále učit. Kvůli ní byl národní park vytvořen. Většina turistů jezdí na Šumavu právě kvůli národnímu parku a vzácné, divoké horské přírodě. Kdo jiný by se jí tedy měl před politiky a developery zastat než právě návštěvníci parku,“ vysvětlil Bláha.
Hnutí DUHA také oficiálně požádalo policii o ochranu výkonu práva petičního. Zároveň v pátek dopisem vyzvalo ředitele parku Jiřího Mánka z ODS, aby se zdržel jakéhokoliv šikanózního jednání vůči sběru podpisů pod petici. Ekologové tak reagovali na Mánkův dopis, který ekologická organizace získala a kde ředitel možnost takového postupu naznačuje.
Hnutí DUHA přitom upozornilo ředitele parku, že ke sběru podpisů na stánku podle petičního zákona není třeba povolení státních úřadů. Zákon o šumavském národním parku, který předložil místopředseda ODS Tomáš Chalupa a jenž nyní projednává Poslanecká sněmovna, otevírá horskou krajinu developerům a velkým stavebním projektům.
Navíc podle ekologů razantně osekává území, které je v parku ponecháno pouze divoké přírodě a turistům, ve prospěch těžařských firem. Podle Chalupova návrhu by se mohlo začít kácet například v pralese na Smrčině, v kaňonu divoké řeky Křemelné nebo v oblasti Ptačího potoka v Modravských slatích.
Světový svaz ochrany přírody již dříve varoval, že v případě přijetí takového zákona vyškrtne Šumavu ze seznamu mezinárodně uznávaných národních parků, který vede OSN. Na Chalupu apelovalo také 72 ředitelů evropských národních parků a odborných institucí.
Petici připravil tříčlenný výbor ve složení Jaromír Bláha z Hnutí DUHA, profesor Pavel Kindlmann z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR a herec Petr Vacek.