Republika není léno
Jiří GuthDemokratická politika není založena na rozdílení trafik. To hlásají jen fanouškové monarchie a feudalismu, respektive obhájci zpolitizované státní správy.
„Výkonná rada ODS nepovažuje politickou dohodu o obsazení některých míst ve veřejném sektoru za trestnou činnost,“ dozvěděli jsme se v pátek 14. června 2013. Prima, beru toto usnesení statutárního orgánu té strany na vědomí. ODS jsem nikdy nevolil a toto mě jen utvrzuje, že volit ani nadále nebudu. Nejsem sice politolog, ale jakž tak uvědomělý občan snad ano, mj. s hrubým přehledem o historii a nevelkou, byť nepřímou zkušeností se současnou politikou (jako asistent poslanců za Stranu zelených v letech 2006-2009 a člen různých orgánů této strany r. 2003).
Následuje něco jako zdůvodnění: „Znamenalo by to popření dosavadního fungování demokratického systému, který je na politických dohodách založen.“
Moc mne nebaví ostentativní boj proti velice široce pojímané korupci. Kdyby tzv. rebelové byli odškodněni ze stranické kasy, bylo by to podle mne kvalitativně, "o stupeň" lepší, takřka snesitelné. Oni by tak jaksi v rámci politiky směnili možnost hlásat, že drželi program, s nímž byli zvoleni, za tu odměnu ze stranické kasy (do které se ty prachy, velmi zjednodušeně řečeno, dostaly za to, že se dost lidem líbil slib nezvyšovat daně).
V dozorčích radách (polo-)státních firem mají být podle mě ředitelé odborů nebo náměstci z věcně příslušných ministerstev, přibližně řečeno. Úředníci – stabilní (zcela bez ohledu na výsledky voleb) a kvalifikovaní reprezentanti vlády.
Doporučuji přečíst si paralelně Švihlíkovou ve včerejších Britských listech ("Dokonalá privatizace"):
http://www.blisty.cz/art/68994.html
(Výmluvnou podrobností, do jak hlubokého bahna se propadla česká politická kultura, je skutečnost, že v českých médiích a na internetu vznikla zuřivá debata o tom, zda tato ošklivá dohoda je vůbec korupcí. - přel. Britské listy)
K tomu lze jen podotknout, že všichni odvolávání lidé jsou představitelé ODS, takže kauza může mít i rozměr politický s tím, že po rozkolu nedávné pražské koalice ODS a TOP 09 začínají politické čistky v Prahou ovládaných subjektech.
Sice to odběratele vody nemusí zajímat, i tak je ale třeba zmínit, že šéfem představenstva Úpravny vody Želivka má být jmenován Petr Šmejcký, manžel asistentky primátora Tomáše Hudečka (TOP 09). Aby toho nebylo málo, tak jejich dcera Petra Šmejcká je pro změnu asistentkou druhého významného „topkaře“ v Praze, Jiřího Vávry. A Jana Šmejcká, zmiňovaná asistentka Hudečka, seděla ještě počátkem tohoto roku v dozorčí radě ÚVŽ, pak ale na svou pozici rezignovala. Opravdu neobvyklá koncentrace odborníků–vodohospodářů v jedné rodině…" (http://www.ceskapozice.cz/byznys/podnikani-trhy/magistrat-muze-ohrozit-kvalitu-pitne-vody-pro-prahu)