Je zde policie pro ochranu zákona, nebo pro ochranu kmotrů?
Redakce DRRedakce DR zveřejňuje otevřený dopis nově vzniklé iniciativy Otrokem rasy ministrovi vnitra v souvislosti s příkazem k vystěhování a trestním oznámením na poslední zbylé obyvatele ostravského Přednádraží.
6.5. 2013
Dopis je adresován ministrovi vnitra Janu Kubicemu od Iniciativy Otrokem rasy, která zaměřuje kauzu Přednádraží.
Vážený pane ministře,
jistě jste zaregistroval tzv. „kauzu Přednádraží“. Staré drážní domy se staly dějištěm dramatu pro stovky obyvatel. Ač jim už na konci července minulého roku stavební odbor tvrdil, že domy jsou neobyvatelné, kupodivu se těm, kdo v nich zůstali, až do dnešního dne nic nestalo. Člověk nemusí být zrovna ministr vnitra, stačí číst dobré detektivky, aby věděl, že tady něco nehraje.
A když majitel jeden týden rozdává smlouvy na další dva měsíce a o týden později říká, že smlouvy jsou neplatné, tak na to člověk nemusí být ani čtenář detektivek. Je zjevné, že se s Přednádražím a s lidmi, kteří tam bydlí, hraje podivná hra.
Majitel podal na současné obyvatele Přednádraží trestní oznámení. Jsou to ti samí lidé, kteří se již skoro rok starají o jeho majetek, opravují ho svépomocí a chrání ho před srovnáním se zemí. Jakkoli je situace kolem Přednádraží zamotaná, jedno je jasné — proti těmto lidem by policie neměla zasahovat. Mají platné smlouvy — a pokud nejsou platné, je to chyba majitele. Neudělali nic špatného — pouze se starali o svůj domov. Pane ministře, jednání policie sleduje veřejnost a sledují jej zejména chudí Romové. Pokud policie zasáhne, budeme se ptát, za koho kope, zda je tu na ochranu zákona anebo pouze na ochranu kmotrů.
Tím neříkáme, že by policie měla být nečinná. Kolem Přednádraží je příliš mnoho nevysvětlených záhad, které si zasluhují objasnění.
Třeba právě chování pana Roztočila. Ano, můžeme jej vysvětlit labilitou a osobními dispozicemi. Stačí nám ale k pochopení celé situace poněkud neuvěřitelné vyprávění o majiteli rozsáhlých a lukrativních parcel, který si nevybírá poštu? Jak vůbec takový člověk k takovým majetkům přišel?
A dále — obecně se ví, že tlak na vystěhování Přednádraží není dán špatnou situací domů, ale developerskými zájmy. Ostravský Přívoz se stal cílem developerů, kteří sní o vyhnání romských rodin a vybudováním luxusního kampusu kolem soukromé vysoké školy, turbotovárny na diplomy pro budoucí byznysmeny, ochrankáře a jiné, kteří budou ochotni si zaplatit. Ví se minimálně o jednom případu, kdy bylo paní s dekretem na byt telefonicky vyhrožováno, že pokud se nevystěhuje z bytu v Palackého ulici, může se něco stát jejím dětem. Paní věc hlásila na policii, ale bezvýsledně. Nebylo by na místě napřít pozornost k tomu, kdo stojí za podobnými praktikami, spíše než k vystěhovávání lidí, kteří nemají kam jít?
Ví se, kdo spojuje v městské části Moravská Ostrava a Přívoz ekonomickou a politickou moc, kariéru lokálního politika a developerské zájmy. Je to představitel hnutí Ostravak a zároveň bývalý přítel mafiána Mrázka či Víta Bárty Lukáš Semerák. Když nějaké čtvrti vládne kamarád mafiánů, lidem se vyhrožuje a jsou z moci úřední vyháněni ze svých domovů jen proto, že překážejí developerům, není to téma pro orgány činné v trestním řízení?
A konečně, kam odcházejí lidé, které se podařilo z Přednádraží vyštvat? Velká část jich jde na ubytovny. Ty představují rozsáhlý byznys s lidskou bídou, Romové, platící až dvacet tisíc korun za nevyhovující pokoj v otřesných podmínkách, se zde mění na „černé zlato“ pro majitele ubytoven. To černé zlato přitom teče z velké části ze státních peněz. Několikrát tu řádila epidemie úplavice či jiných nemocí. Navzdory mrazivé zprávě o situaci na těchto ubytovnách od sdružení Vzájemné soužití ale tento byznys kvete dál, policie se nezajímá o majitele ubytoven a ministerstvo pro místní rozvoj pokládá ubytovny za vhodné řešení situace chudých na základě podivně zmanipulovaných zpráv. Nejsou i vlastníci ubytoven a možná i někteří úředníci na tomto podivném ministerstvu lidmi, kterým by se měla policie, pokud má skutečně potírat zločin, podívat na zoubek?
Vážený pane ministře, zatím to lidé z Přednádraží zvládli sami. Plných devět měsíců se udrželi navzdory výhrůžkám, navzdory nečinnosti státu anebo jeho činnosti, která šla na ruku mafiánům. Projevili obdivuhodnou odvahu a odhodlání. Teď už to není jen na nich. Oldřich Roztočil totiž postavil svým trestním oznámením policii této země před volbu: bude jednat tak, jak pochybní majitelé a mafiáni pískají, anebo zasáhne proti skutečným nebezpečným zločincům?