ČSSD a hnutí Ostravak čistí Moravskou Ostravu a Přívoz od romského odpadu
František KostlánJeden ostravský městský obvod je bohužel už typickým příkladem toho, jak politické vedení radnice systematicky vystěhovává z území obvodu nejchudší obyvatele, především Romy.
Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který ovládá ČSSD společně s hnutím Ostravak, pozvolna „čistí“ tuto centrální část Ostravy od „romského odpadu“. Na ten způsob se alespoň vyjádřil radní městského obvodu a developer Lukáš Semerák (Ostravak), když loni zdůvodňoval, proč chtěl koupit domy v Přednádraží a proč koupil nájemní dům v Palackého ulici (pár kroků od Přednádraží).
„Jediným mým záměrem je to, aby se tato celá lokalita zvedla a vrátili se sem přizpůsobiví občané. Přívoz patří k nejstarším částem Ostravy s velkou historií. Bohužel po velkých povodních v roce 1997, kdy byl vodou zasažen Hrušov, skončili hrušovští Romové na Přednádraží. Mrzí mě, že se z této ostravské čtvrti stal odpadkový koš,“ řekl v srpnu loňského roku Semerák serveru Novinky.cz.
Odstraňování odpadu poprvé: Přednádraží
Sociální demokraté a hnutí Ostravak postupně vytěsňují chudé lidi z Moravské Ostravy a Přívozu promyšleně a nemilosrdně. První bašta, která v tomto tažení padla, bylo Přednádraží. Rozbitou kanalizaci nikdo neopravoval, domy se plnily výkaly a stávaly se neobyvatelnými.
Podle tehdejšího vyjádření majitele deseti domů v ghettu, Oldřicha Roztočila, ho město svým chováním žene do kouta, protože chce jeho domy vykoupit, aby zde mohla vzniknout nová průmyslová zóna. „Chtějí prostě Přívoz vyčistit od Romů, a proto stále vinu přehazují na mě, přitom já se už dva roky snažím, aby zde město vybudovalo kanalizaci. Začal jsem domy i opravovat, ale splašky vnikly do sklepů i přízemních bytů, práce jsem proto zastavil,“ řekl Roztočil
Za nečinností města je podle něj zcela jistě podpora podnikatelských aktivit mimo jiné i radního Lukáše Semeráka, který měl o jeho domy před nějakou dobou zájem. „Odmítl jsem mu je ale prodat, tak to zkouší jinou cestou a určitě není jediný,“ dodal Roztočil.
A jak to dopadlo? Stavební úřad nařídil vystěhování tamních obyvatel. S postupným odchodem nájemníků se objevili sběrači kovů a devastaci domů dokončili. Úředníci označili domy na Přednádraží jako prostory, které nejsou určeny k bydlení. Těm z nájemníků, kteří zůstali (nechtěli odejít na ubytovny, kde navíc v tu dobu řádila úplavice, a jinou možnost neměli), vzalo město doplatek na bydlení, protože již na něj neměli nárok. Dnes je na Přednádraží z původních více než 200 obyvatel okolo třiceti.
Odstraňování odpadu podruhé: Palackého ulice
Potom byly vyčištěny domy v Palackého ulici. Semerákovi nevyšel nákup domů na Přednádraží, tak nedaleko koupil jeden z domů na Palackého ulici, kde žili chudí lidé, převážně Romové, sousední dům pak koupil jeho podnikatelský kolega. „Šlo nám o to zajistit klidné prostředí a vyjít vstříc vedení soukromé Vysoké školy Karla Engliše, která naproti našim domům má své sídlo a od září zde začne výuku,“ dodal Semerák. (Ironií osudu tato škola končí od letošního září pro neschopnost provozovatelů s výukou v Ostravě.
Sotva Semerák a kolega domy koupili, začali odtud „ten odpad vyhazovat“. Lidem s krátkodobými smlouvami nedali smlouvy nové. Lidé se smlouvami na dobu neurčitou pak byli vytěsňováni jinak. Server Romea.cz hovořil s paní, která tvrdila, že se smlouvy na dobu neurčitou na Palackého vzdala poté, kdy jí někdo neustále telefonicky vyhrožoval zabitím jejích dětí.
Odstraňování odpadu potřetí: Božkova ulice
Poté městský obvod oznámil, že zavírá ubytovnu v Božkově ulici. Ubytovna je prý pro dlužníky, vedená jen jako přechodné ubytování na maximálně půl roku.
„Vzhledem k finančním důvodům (každoročním ztrátám zhruba 1 mil. Kč) a z důvodu zkulturnění okolí jsme se rozhodli ubytovnu zrušit. Nově totiž uzavíráme smlouvy s nájemníky na dobu určitou, takže v případě vzniku dluhu jim již smlouvy neprodlužujeme a tím nám nevzniká povinnost na zajištění přístřeší,“ sdělila serveru Romea.cz tisková mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.
Výraz „zkulturnění prostředí“ je jen kultivovanějším vyjádřením toho, co Semerák řekl na plná ústa: co je „nekulturní“, musí pryč. Kam? Hlavně mimo Moravskou Ostravu a Přívoz, jinak je to politikům i úředníkům šumafuk.
Odstraňování odpadu počtvrté: Cihelní a Tomkova ulice
Nyní došlo na dvě (a možná tři) ubytovny v Cihelní a Tomkově ulici. Komunální politici a úředníci nutí lidi k vystěhování osvědčenou metodou: ubytovny vlastně ani nejsou ubytovny. Stavební úřad prý při nedávné kontrole odhalil, že tyto ubytovny nemohou být k bydlení tohoto typu využívány. Mají sloužit jako kanceláře či bytový dům, v němž nelze k bydlení nabízet jednotlivé pokoje.
Nájemníci tak opět přijdou o příspěvek na bydlení, což pro ně znamená jediné: vystěhovat se jinam. Lichvářské nájemné by sotva zaplatili z výplaty či z dávky na živobytí.
Rušení ubytoven by mohlo mít příznivý dopad, podmínky jsou tam hrozivé, žít běžným způsobem se tam nedá. To by ovšem museli jejich obyvatelé mít kam jít, aby neskončili pod mostem. Moravská Ostrava a Přívoz přesto předem vylučuje, že by jim přidělily nějaké byty, patřící této městské čtvrti.
„Na těch ubytovnách v současné době zhruba devadesát ubytovaných dostalo upozornění z úřadu práce, že jim může být pozastaven doplatek na bydlení,“ uvedl místostarosta obvodu Tomáš Kuřec (ČSSD), podle kterého sociální pracovníci s lidmi situaci řeší. Nesouhlasí však s tím, aby tito lidé dostali městské byty. „Na těch ubytovnách jsou bohužel lidé, kteří z předchozích nájemních vztahů, ať už u soukromníků nebo v našich obecních bytech, mají vysoké dluhy. My máme zásady, že dlužníkům byty nepřidělujeme,“ uvedl Kuřec. Když už se začarovaný kruh zadlužení nechce rozetnout ani sociálním demokratům, komu tedy?
Odstraňování odpadu popáté: Vyhazov odpůrců
Aby bylo vidno, nakolik to radní z ČSSD a hnutí Ostravak myslí vážně, vyhodili z jednoho svého prostoru i sdružení Vzájemné soužití, které se dlouhodobě místních Romů zastává, i proti městské čtvrti, a pomáhá jim.
„Současné vedení městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz nám však v září 2012 dalo výpověď z uvedených nebytových prostorů, které do 31.1. 2013 musíme opustit. Domníváme se, že tento akt byl reakcí na angažovanost sdružení v kauze Přednádraží. A bohužel nás to vede k domnění, že Rada městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz využila svého mocenského vlivu, neboť za celou dobu užívání prostorů na ulici 30. dubna 1 jsme nezaznamenali žádné pochybení z naší strany či porušení ustanovení obsažených v nájemní smlouvě a tyto opouštěné prostory jsou stále nabízeny jako volné v nabídce k pronájmu nebytových prostorů,“ píše Vzájemné soužití ve svém prohlášení.
Sociálně právní poradna, která ve výhodných prostorech nedaleko úřadu práce dlouhé roky pomáhala lidem, se přestěhovala do prostor pronajatých soukromou firmou. Jinak by se musela vystěhovat mimo centrální obvod a lidé by se tak museli trmácet bůhví kam.
Kdo volí asociální strany, volí KSČM
Moravská Ostrava a Přívoz určitě nejsou jedinou radnicí, která se snaží zbavit svých občanů, namísto aby jim pomohla. Tím se proslavil již legendární pobírač sociálních dávek Jiří Čunek, ale ani on nebyl první.
Mohli bychom takové počínání označit za rasistické, ale tento problém má i svou silnou sociální stránku. Nejde jen o Romy, ale o přístup k chudým lidem vůbec. Počet těch nejchudších strmě narůstá a, jak vidno, přístup ČSSD k jejich problémům není o mnoho lepší, než přístup současné vlády. Kam tak náhle zmizel sociálně demokratický vrchní kazatel Lubomír Zaorálek z Ostravy? Proč neprotestuje proti jednání svých spolustraníků? Možná prostě jen nedohlédne z výše svého platu až dolů, na dno. A v tom je ten pes zakopaný.
Až v příštích volbách získá KSČM další poslanecká křesla navíc, i na úkor ČSSD, ať se prosím nikdo nediví a nerozčiluje. Komunisty nevolí ten, kdo nejde k volbám, ale naopak ten, kdo volí ODS, TOP 09 a ČSSD, tedy ty politické strany, které komunistům nahrávají svým přezíráním problémů nejchudších lidí.