Petice: prohlášení solidarity s trpícími syrskými civilisty
František KostlánV Sýrii trpí obrovské množství civilistů v důsledku tamějšího ozbrojeného konfliktu. Civilistům na severu země, který je mimo kontrolu vlády, by humanitární pomoc zpřístupnilo jedině otevření koridoru z Turecka, spravovaného OSN.
Pamětliví toho, že starat se jen o domácí dvorek nestačí, sepsali jsme s manželkou prohlášení solidarity se syrskými civilisty. A spojili jsme jej s apelem na otevření humanitárních koridorů do severní Sýrie, která je z velké části bez nejnutnější pomoci.
Neobáváme se toho, že by těmito koridory proudily do Sýrie namísto humanitární pomoci zbraně, hranice by mohla vedle tureckých střežit i vojska OSN, která by pašování jistě bránila sdostatek účinně. Zbraně se ostatně do Sýrie nepochybně pašují již dnes.
Ani nám nejde o příklon k jedné z bojujících stran ozbrojeného konfliktu, který v Sýrii probíhá. Víme o nebezpečí, že současný autoritářský režim může vystřídat jemu podobný, jen s jiným znaménkem. Nedokážeme však jen mlčky přihlížet utrpení lidí, kteří jsou oběťmi neschopnosti mezinárodního společenství něco smysluplného se situací v Sýrii udělat.
Za pár dní se načne třetí rok konfliktu v Sýrii. Jsme přesvědčeni, že čím déle bude trvat tato zoufalá situace bez naděje do budoucna, tím více lidí se bude radikalizovat a přiklánět k extrémním politickým či náboženským proudům.
Právě tak, jako jsme nemlčeli k etnickým čistkám a válečným zvěrstvům v zemích bývalé Jugoslávie v 90. letech, ozýváme se i dnes: životy a zdraví lidí jsou nám přednější než tradiční bezohlednost ruských a čínských vládců k lidem a jejich právům, bránících řešení v Radě bezpečnosti OSN, a appeasementu ostatních zemí, včetně České republiky.
Pokud se k nám chcete připojit, budeme moc rádi, když prohlášení podepíšete a budete jej dále šířit. Děkujeme.
Celý text prohlášení
Prohlášení solidarity české veřejnosti s trpícími syrskými civilisty a apel na urychlené otevření všech koridorů pro humanitární pomoc.
Dne 15. 3. 2013 to budou již dva roky od potlačení první protivládní demonstrace v Sýrii. Od té doby k nám denně přicházejí zprávy o narůstajících počtech mrtvých na obou stranách konfliktu. Nemůžeme již jen sčítat mrtvé a uprchlíky, nemůžeme zůstat lhostejní. Chceme vyjádřit zájem, solidaritu české veřejnosti s trpícími syrskými civilisty. Cítíme i se Syřany žijícími v České republice, na nichž vidíme, jak se trápí situací svých rodin v Sýrii.
Chceme také apelovat na otevření všech koridorů pro humanitární pomoc, zejména těch přeshraničních, které umožní doručit pomoc všem potřebným.
Krize v Sýrii dosahuje děsivých rozměrů, humanitární pomoc zde potřebuje více než 4 miliony lidí. Nejméně polovina z nich jsou uprchlíky ve vlastní zemi. Ceny mouky a paliva rostou. Stále více lidí nemá prostředky ani na základní potraviny. Boje ničí domovy a lidé jsou nuceni spát na ulicích, v mešitách a ve školách. Lékařská péče je zcela nedostatečná. Nouze postupně dramaticky narůstá.
Vysoký komisař pro uprchlíky OSN odhaduje, že vedle oficiálně registrovaných 800 tisíc uprchlíků opustilo zemi dalších 200 tisíc Syřanů, kteří žijí v sousedních státech (jako neregistrovaní) a o jejichž osudu existuje jen málo informací. Počet uprchlíků se zvyšuje každým dnem.
Řešení ze strany mezinárodního společenství je zablokované v Radě bezpečnosti OSN. Co však lze zásadně změnit, je systém doručování humanitární pomoci tak, aby se dostala všem potřebným — podstatná část Sýrie (na severu země) se nachází mimo kontrolu vlády a o další území se stále bojuje.
Naprostá většina institucionální pomoci (OSN, členské státy, Evropská komise, atd.) je však distribuována na vládou ovládaných územích nebo uprchlíkům, kteří pobývají mimo svou vlast. Ačkoliv se OSN v současné době usilovně snaží o doručování pomoci z Damašku na sever — a to i na území kontrolovaná opozicí — tento přístup nemůže z praktických a bezpečnostních důvodů naplnit všechny potřeby obyvatel severní Sýrie. Jediným řešením je otevření přeshraničních koridorů z Turecka.
Na donorské konferenci v Kuvajtu dne 30. 1. 2013 bylo přislíbeno na humanitární pomoc dostatek prostředků. Nicméně není jasné, jakým způsobem se k potřebným lidem dostane. Proto apelujeme na OSN, aby využila všech možností k vytvoření nových přeshraničních humanitárních koridorů a začala pomoc potřebným obyvatelům koordinovat a rovnoměrně distribuovat po celém území.
Apelujeme na české a evropské politiky a na zástupce agentur OSN, aby systém doručování humanitární pomoci změnili, s cílem naplnit potřeby všech trpících civilistů, tj. nejen těch žijících na území ovládaném syrskou vládou.
My níže podepsaní se solidarizujeme s trpícími syrskými civilisty a doufáme, že se jim brzy dostane potřebné pomoci. Přejeme jim, aby svůj život mohli žít v klidu a podle svých představ.
POD TOTO PROHLÁŠENÍ SE MŮŽETE PODEPSAT ZDE.
Adresováno:
OSN, Evropská unie, prezident ČR, vláda ČR, ministr zahraničí ČR, předseda Senátu Parlamentu ČR, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Autoři dopisu:
Věra Roubalová Kostlánová, psychoterapeutka, členka sdružení InBáze Berkat, členka Rafael Institutu, Praha
František Kostlán, publicista, člen předsednictva Českého helsinského výboru, člen ROMEA o.s., Praha
Prvotní signatáři, organizace:
Český helsinský výbor
Amnesty International ČR
ROMEA o. s.
Sdružení Romů na Moravě
Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR,
které sdružuje tyto organizace:
Centrum pro integraci cizinců
Člověk v tísni
Evropská kontaktní skupina
InBáze Berkat
META
Sdružení pro příležitosti mladých migrantů
Most pro lidská práva
Multikulturní centrum Praha
Organizace pro pomoc uprchlíkům
Poradna pro občanství, občanská a lidská práva
Poradna pro integraci
Sdružení občanů zabývajících se emigranty
Sdružení pro integraci a migraci
Prvotní signatáři, osobnosti:
Dana Němcová, psycholožka, Praha
Táňa Fischerová, politička, herečka, Praha
Anna Šabatová, předsedkyně Českého helsinského výboru, Praha
Eliška Wagnerová, senátorka, Brno
Václav Malý, biskup, Praha
Antonín Kostlán, historik, Praha
Petr Sláma, evangelický teolog, Stará Boleslav
Lucie Slámová, učitelka, Stará Boleslav
Dagmar Křížková, psychiatrička, Miličín
Elena Strupková, herečka, Miličín
Mark Martin, ředitel Amnesty International, Praha
Tomáš Halík, profesor Karlovy univerzity, Praha
Olga Sommerová, dokumentaristka, Praha
Ondřej Liška, předseda Strany zelených, Praha
Kumar Vishwanathan, předseda sdružení Vzájemné soužití, Ostrava,
Fedor Gál, sociolog, Praha
Jan Ruml, publicista, Praha
Jarmila Balážová, předsedkyně sdružení ROMEA, Praha
Zděněk Ryšavý, ředitel sdružení ROMEA, Praha
Selma Muhic Dizdarevic, členka předsednictva Českého helsinského výboru, Praha
David Salač, člen předsednictva Českého helsinského výboru, Praha
Petruška Šustrová, publicistka, překladatelka, Praha
Mikuláš Kroupa, Post Bellum, Praha
Karel Navrátil, předseda sdružení Múzy dětem, Praha
Ludmila Forbelská, houslistka, Praha
Karel Holomek, předseda Sdružení Romů na Moravě
Jaromír Štětina, senátor, Praha
Jan Urban, publicista, Praha
Vít Kremlička, spisovatel, Praha
Agata Hauserová, zpěvačka, Praha
Daniela Kantorová, Doktorandka, obor klinicka psychologie. Clenka Psychologists for Social Responsibility, Oakland, USA
Radovan Lovčí, historik, Plasy
Jana Smiggels Kavková, ředitelka Fórum 50 %, Praha
Olga Sozanská, psycholožka, Praha
Helena Illnerová, biochemička, Praha
Václav Španihel, dělník, Malá Bystřice
Jakub Trojan, emeritní profesor etiky ETF UK, Praha
Gwendolyn Albert, aktivistka za lidská práva, Imperiál Brach, Califormina, USA
Jiří Zlatuška, vysokoškolský učitel, Brno
Jiří Dědeček, básník a písničkář, Praha
Krystyna Skalická, loutkoherečka, písničkářka, Praha
Michal Ondřej, řidič tramvaje, Praha
Jan Kasl, architekt, Praha
Silvestra Chnápková, OSVČ, Osvračín
Jiří Skála-Rosenbaum, lékař, Praha
A další…