Mnoho povyku pro amnestii
Petr MinaříkČerstvá amnestie prezidenta republiky je správná — ulevuje přeplněným věznicím a též upozorňuje na fakt, že české soudnictví funguje pomalu a špatně.
Amnestie prezidenta republiky Václava Klause by nestála za řeč, kdyby se v ní nezrcadlil nefungující právní systém této země. Absolutní spravedlnost sepsaná do paragrafů neexistuje, tedy tady na zemi, ale přesto máme mravní povinnost jí hledat a pokoušet se o nápravu křivd.
Václav Klaus propustil z přecpaných českých vězení odsouzené za trestné činy se sazbou do jednoho roku. Nepropůjčil jim řád za zásluhy, ale poslal domů lidi, kteří měli dávno vykonávat domácí vězení, případně obecně prospěšné práce. Jejich pobyt za zdmi českých kriminálů je nonsens, který dlouhodobě znesnadňuje civilizační pokrok v českých nápravných zařízení, kde o nějaké nápravě nemůže být ani řeč.
"Jestliže takové věčné procesy u nás máme, potom je chyba na straně státu a toto pochybení se prezident republiky pokusil odstranit, což je správně."
"Velký smysl měla amnestie prezidenta Václava Havla z roku 1990, kdy po čtyřiceti letech společného pobytu v kriminálu jménem ČSSR dal novou šanci na nový začátek všem, protože věděl, že spoléhat se na nezávislou soudní moc socialistického státu by byla iluze."
"Nicméně jeho amnestie doopravdy nestojí za řeč."
Nestačím se divit...
A ani nemám chuť o těchto dogmatech diskutovat.
e) jmenuje soudce Ústavního soudu, jeho předsedu a místopředsedy,
f) jmenuje ze soudců předsedu a místopředsedy Nejvyššího soudu,
Čl. 63
i) jmenuje soudce,
VK mnohé z toho systematicky nedělá, nebo to dělá tak, aby to bylo nehorázné a tedy nepřijatelné s ohledem např. na:
(3) Rozhodnutí prezidentarepubliky vydané podle odstavců 1 a 2 vyžaduje ke své platnosti spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády.