Vítejte na divokém východě!
Lukáš JelínekČeská politika se pravděpodobně inspiruje americkými westernovými filmy — místo toho, aby se inspirovala třeba americkou politickou kulturou.
Asi bych se měl přemístit za oceán. Aniž bych detailně znal americkou politickou scénu, vítězství Baracka Obamy jsem odhadl s přehledem. Ovšem při - neskromně soudím - velmi dobré znalosti politiky české, jsem opravdu nepředpokládal, že poslední krize ODS a celé koalice bude zažehnána a že vláda přežije.
Bylo mi jasné, že se podstatná část americké populace již před léty rozhodla pro posun ve stylu vládnutí, v sociální politice, v přístupu ke společnosti. Obamovo první funkční období bylo kostrbaté, vytyčenému směru se ale nezpronevěřil. Měl to snad být důvod pro návrat do éry před Obamou? Pro většinu amerických voličů evidentně nikoli. V USA nešlo o souboj dvou paňáců, jednoho na oslu, druhého na slonovi. Obamova výhra dokládá mnohem významnější posuny, ke kterým za Atlantikem dochází.
Na co se ale chci zeptat je:
co konkrétně míníte tím, že "ohrozil budoucnost pravice v Čechách"?
(Aby to neznělo jako titul nějaké Vieweghovy knihy...)
"Těší netěší" - každopádně soudruzi svou noční tryznou k výročí bělohorské tragédii podnikají test trpělivosti poddaných (a asi vědí, že lid tak hbitě od televize nevyskočí, aby si doběhl do stodoly pro vidle...).
Jako obvykle čtivý komentář ve svém obvyklém "insiderovském" stylu má dnes Martin Kunštek: http://blisty.cz/art/65936.html
Je přece absurdní, aby občan volil STRANU (a tak to tomu přece v poměrném systému je!), ale takto zvolení poslanci si pak v parlamentě dělali, co chtěli. Jaké svědomí? Mě jejich (špinavé) svědomí nezajímá, ať laskavě respektují, že bez své původní strany by se do sněmovny nedostali. Když se jim ta strana přestane líbit, mají plné právo z ní vystoupit - ale ať zároveň odejdou z parlamentu.
l.P. 2008