Předseda SPOZ: O našem neúspěchu ve volbách nemůže být řeči
Vratislav DostálPředseda Zemanovců Vratislav Mynář odmítá interpretaci výsledků krajských voleb, dle které v nich SPOZ propadla. Šesté místo v celorepublikovém součtu dle jeho slov znamená, že se stali nejúspěšnější stranou mezi novými subjekty.
V podstatě ihned po zveřejnění výsledků krajských voleb většina pozorovatelů kromě jiného upozorňovala na to, že u krajských voleb propadla Strana práv občanů — Zemanovci (SPOZ). Navzdory předvolením očekáváním i některým sociologickým šetřením Zemanovce volilo v součtu pouhých 3,08 % voličů.
Předseda Zemanovců Vratislav Mynář v pondělí zveřejnil prohlášení, ve kterém navzdory volebnímu výsledku své strany tuto interpretaci důrazně odmítl. „Odmítáme tvrzení některých médií o neúspěchu SPOZ v krajských a senátních volbách, či dokonce o oslabení Miloše Zemana jako prezidentského kandidáta," napsal Mynář.
Připomněl současně, že krajské volby byly především prohrou velkých a zavedených stran, především vládní koalice. „I ČSSD, jejíž předseda Sobotka se tolik vychvaloval před televizními kamerami, ztratila ve prospěch KSČM téměř osmdesát křesel. O úspěšných volbách tedy nemůže být i v jejím případě řeč," doplnil předseda SPOZ.
SPOZ je podle jeho slov malou stranou, která se zúčastnila krajských a senátních voleb poprvé. Podle něj tudíž neexistuje jakékoliv srovnání s předchozími volbami. „Velmi výrazně jsme uspěli ve Zlínském a Pardubickém kraji, ve dvou krajích jsme byli těsně pod pětiprocentní hranicí. V celkovém součtu jsme se umístili na šestém místě, čímž jsme se stali nejúspěšnější stranou mezi novými, mladými stranami," dodal.
„Ať se to někomu líbí, nebo ne, bude se muset smířit s tím, že SPOZ pevně zakotvila na politickém poli. Znovu to prokážeme v parlamentních volbách v roce 2014," uzavřel Mynář. Předseda Zemanovců přitom v srpnu v rozhovoru pro Deník Referendum řekl, že by za úspěch v krajských volbách považoval zisk alespoň stejného počtů hlasů jako v posledních sněmovních volbách. V roce 2010 přitom stranu expředsedy ČSSD Miloše Zemana volilo 226 527 voličů.
„Současně je našim cílem překročení pětiprocentní hranice alespoň ve čtyřech krajích,“ dodal Mynář s tím, že si po volbách dokáže představit společnou vládu se sociálními demokraty. „Programově jde o našeho nejbližšího spojence a přes žabomyší spory na centrální úrovni nepochybuji, že se s jejich lídry v krajích na společném vládnutí dohodneme,“ vysvětlil předseda SPOZ v rozhovoru pro Deník Referendum.
Podle politologa Lukáše Jelínka je ale nepravděpodobné, že se Zemanovcům podaří dlouhodobě zakotvit v české politice. „SPOZ podle mne nemá naději na hlubší zakotvení, snad s regionální výjimkou Zlínska, kde byla ČSSD vždy různohlasá,“ uvedl Jelínek v rozhovoru pro Deník Referendum.
Podle něj sice Zemanovci disponují penězi a kontakty do světa byznysu, avšak schází jim originální program a zajímavé tváře. „V době, kdy sílí volání po alternativní, radikálněji profilované levicové straně, nabízí SPOZ program uhýbající spíš do středu, kde žádná zvláštní poptávka není,“ vysvětlil politolog s tím, že SPOZ tématicky levici nijak zvlášť neobohatí.
„Jediný zajímavý námět, personalizaci politiky, už sdílí i ČSSD, například když Jiří Dienstbier navrhuje zrušení hranice pro preferenční hlasy u voleb a otevření partají třeba formou primárek. No a v osobnostech má SPOZ jen veterány Františka Čubu a Miloše Zemana,“ doplnil Jelínek s tím, že SPOZ bude chřadnout hlavně po prezidentských volbách.
„Dokonce ani kdyby v nich Zeman uspěl, jako že tomu vůbec nevěřím, sotva by se SPO-Z dokázala programově a personálně rovnat ČSSD. Ta strana je dobrá jen k tomu, aby ubírala cenná procenta sociální demokracii. Znovu připomínám, že Miloš Zeman v půlce 90.let odmítl spojování malých stran s ČSSD a správně upozorňoval, že cestou k silné sociálně demokratické levici je pouze individuální vstupování do ČSSD,“ uzavřel Jelínek.
Oproti posledním sněmovním volbám Zemanovcům svůj hlas o víkendu dalo pouhých 81 344 (3,08 %), což znamená, že ztratili 145 183 voličů. Přestože je sporné srovnávat sněmovní a krajské volby (volby druhého řádu), připomeňme, že oproti sněmovním volbám ztratily všechny zavedené strany.
Navíc všechny relevantní subjekty české politiky kromě komunistů ztratily nejen v porovnání s posledními sněmovními volbami, nýbrž i v porovnání s minulými volbami do krajských zastupitelstev. Například ČSSD přišla oproti posledním krajským volbám o 422 758 voličů.
Mynář má nicméně pravdu v tom, že se SPOZ krajských voleb zúčastnila poprvé. Její zisky v jednotlivých krajích se přitom pohybovaly od 2 045 hlasů v Karlovarském kraji po 13 488 ve Zlínském či 14 596 hlasů v Moravskoslezském. Pokud jde o stranu s celostátní působností, je skutečně jedinou novou partají, které se podařilo alespoň v jednom kraji přehoupnout přes pět procent.
Konkrétně se tak stalo v kraji Pardubickém (5,31 %) a Zlínském (7,21). Prakticky to znamená, že budou na Pardubicku disponovat třemi mandáty a na Zlínsku čtyřmi. V této souvislosti je zajímavé připomenout, že pardubická ČSSD již se Zemanovci uzavřela povolební dohodu o společném postupu při vyjednávání o krajské vládě.
Lídr ČSSD v kraji Martin Netolický přitom podle serveru iDnes.cz počítá s uzavřením oranžovo-rudé koalice jako s rovnocennou variantou ostatním možnostem. Dle jeho slov dojde ke vzniku jedné z variant trojkoalice. První možnosti je vláda ČSSD a Zemanovců s komunisty, druhou pak vláda ČSSD, SPO-Z a Koalice pro Pardubický kraj.
„V tuto chvíli vyčkávám, záleží na postoji Strany práv občanů. Budu nejprve hovořit s nimi a podle toho se rozhodnu mezi evidentními možnostmi: trojkoalice s nimi a buď s komunisty, nebo s Koalicí,“ vysvětlil v pondělí Netolický pro server iDnes.cz.
Pokud jde o Zlínský kraj, zdá se tam být pozice Zemanovců podobně výhodná. V kraji totiž získala KDU-ČSL deset mandátů, s Čunkem však podle informací Zlínského deníku nechce v krajské vládě zasednout lídr ČSSD Stanislav Mišák. Lidovci, TOP 09 i ODS zase vylučují spolupráci s komunisty.
O podobě budoucí vlády na Zlínsku tak nejspíš rozhodne postoj právě Zemanovců, tedy nejmenší strany v zastupitelstvu.
„První nás oslovila ČSSD, očekáváme výzvu k jednání i z opačné strany. Je možné vytvořit koalici buď levou ČSSD, KSČM a SPOZ nebo středopravou KDU-ČSL, TOP 09/STAN, ODS a SPOZ. To jsou v současné době dvě hlavní alternativy a v obou jsme jakýmsi jazýčkem na vahách my. Budeme očekávat, jakou dostaneme nabídku, a podle toho se vyjádříme," vysvětlil lídr Zemanovců na Zlínsku Lubomír Nečas.