Sedm cest k překonání rozpočtového deficitu
John CavanaghStudie Institutu politických studií rozebírá situaci ve Spojených státech, ale přináší mnoho analogií využitelných pro nás. Deficit státního rozpočtu lze snadno zvládnout, je ale zapotřebí změnit přístup.
Kongres Spojených států se právě chystá ke kruté a vyčerpávající bitvě o to, kde seškrtat v rozpočtu sto dvacet miliard ročně s cílem zvládnout tak řečenou rozpočtovou krizi. V ohrožení se ocitnou i základní vymoženosti jako místa učitelů či zdravotní pojištění.
Pravice už shromažďuje síly k prosazení úsporného rozpočtu, volá po seškrtání „rozmařilých vládních výdajů“, k nimž řadí i sociální a zdravotní programy pro nejzranitelnější občany. Říkají, že Amerika si žila nad poměry, že bankrotujeme. To jim ale nebrání v obhajování Bushových daňových úlev a výdajů na zbrojení, které k deficitu podstatně přispěly.
Nemusí to tak být. Se svými kolegy v Institutu politických studií (IPS) jsme dospěli k návrhu sedmi kroků, díky nimž by bylo možné eliminovat deficit a současně učinit Spojené státy spravedlivějšími, zelenějšími, bezpečnějšími.
Tyto návrhy, které podrobněji rozvádí studie nazvaná Amerika nebankrotuje (America Is Not Broke), míří k zvládnutí dvou deficitů, o nichž hovoří David Korten jako o hrozbě ještě větší, než jakou představuje deficit fiskální: o deficitu sociálním (narůstající chudobě a nerovnosti) a deficitu ekologickém (jehož ohniskem je nynější klimatická krize).
Větší spravedlnost, nižší deficit
To je asi tak účinné, jako by v SRN v rámci zvýšení bezpečnosti silničního provozu omezili rychlost na dálnici na 260 km/h...
Ale jinak pěkný, jasný a celkem konkrétní text... Něco takového bych jednou rád četl v nějakých předvolebních novinách. Takový článek obsahuje víc informací, než 200 bilboardů...
Bravo, pane Janečku!
S tím přirovnáním k maximální rychlosti - tomu říkám trefa !!
http://www.mesec.cz/clanky/dan-z-financnich-transakci-bankovni-poplatky-nezdrazi/
2. Omezme daňové úlevy (odpisy z daní) pro korporace, neposkytujme investiční pobídky a ustanovme, aby byly daně placeny tam, kde probíhá výroba, obecně tam, kde firma provozuje svou činnost. Netolerujme odchod do daňových rájů. - Ale ano, dá se to ošetřit zákony, jen by politici museli chtít a nehledat výmluvy, proč to nejde.
3. Zdaňme příjmy bohatých. Zaveďme daňová pásma až do výše 90% příjmu pro nejbohatší (až 90% bylo zdanění podle R. Reicha v 60. letech v USA)
4. Neodpouštějme firmám placení emisních povolenek (jde o desítky miliard). Zaveďme daň z těžby fosilních paliv a použijme ji na program úspor energií.
5. Stop dotacím na těžbu fosilních paliv. - I u nás totiž stále některou těžbu dotujeme. Viz např.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=676680
6. Zamezme armádnímu plýtvání. - Diskuze o promrhaných finančních prostředcích v minulosti ukazují, že je čemu zamezovat. I poloviční rozpočet ministerstva obrany než stávající by jistě bohatě stačil.
7. Omezme zahraniční mise, nejlépe tak, že se jich vůbec neúčastněme! Chtělo by to ovšem šikovného ministra zahraničí a prozíravou vládu.
V případě ČR se nabízí přidat další body:
8. Zmenšeme parlament a senát, zmenšeme počet ministerstev - na polovinu. I tak by byl počet dostatečný pro tak malou zemi jako je ČR.
9. Omezme provozování hazardu a řádně jej zdaňme.
10. Zaveďme registrační pokladny, omezme černou a šedou ekonomiku tím, že budeme řádně vybírat daně.
11. Privatizované služby, které dříve vykonával efektivněji stát, vraťme zase státu (železnice, strategické zásobování vodou a energiemi, zdravotnictví, 2. pilíř penzijního systému, ...)
12. Přijměme spravedlivější zákon o státních zakázkách, který bude minimalizovat možnost korupce.
13. Navrhněme nový zákon o vztahu státu a církví a neschvalujme stávající paskvil, který je dokonce protiústavní.
14. Pokračujme v reformách první republiky ohledně velkých majetků. Držme se Masarykova odkazu!
A jistě jsem na mnoho zapomněla.
Kolik miliard by se touto strategií ušetřilo a mohlo věnovat na snížení nezaměstnanosti? A se snížením nezaměstnanosti by se snížila i částka vyplácená na podpory v nezaměstnanosti a sociální podpory v nouzi, které jsou vypláceny převážně lidem dlouhodobě bez práce - čili další úspory!
K bodu 2 příspěvku paní Švandové bych měl jednu poznámku - já bych korporacím jeden velký odpis klidně věnoval. A sice za každého zaměstnance ať si n-krát odečtou zaplacené sociální pojištění. To je elegantní nástroj proti švarcsystému a podpora zaměstnanosti skoro pomocí "neviditelné ruky trhu". Dobře platící zaměstnavatelé by byli navíc mírně zvýhodněni proti špatně platícím a možná by se nemusela ani zavádět speciální sazba pro banky a investiční společnosti (jak o tom myslím uvažuje ČSSD). Akorát nemám vůbec ponětí kolik by mělo být "n", aby to jakžtakž fungovalo a přitom se nějaká DPFO vůbec vybrala.
A k bodu 9 - nevím, co přesně myslíte "řádným zdaněním", ale já bych se spokojil s odváděním běžné DPH ze vsazené částky...