Nová francouzská vláda začala pracovat, přednostně chce řešit růstový pakt
Petr JedličkaNový kabinet si na první schůzí odhlasoval snížení platů a audit veřejných financí. V příštích týdnech se chce věnovat zejména reformě fiskálního paktu EU. Polovinu Hollandovy vlády tvoří ministryně. Jedna z nich doposud vedla francouzskou stranu zelených.
Vláda nového francouzského prezidenta Françoise Hollanda se sešla ve čtvrtek na první oficiální schůzi. Již od úterka jmenovaný premiér Jean-Marc Ayrault a dalších 33 ministrů, ministryň a státních tajemníků se vzájemně pozdravilo, podepsalo etický kodex a odhlasovalo první dvě opatření: snížení vlastních platů o 30 procent a pověření Auditorského dvora přezkoumáním stavu veřejných financí. Zpráva z auditu má být hotova do 1. června.
Premiér Ayrault popsal atmosféru schůze jako uvolněnou, v příštím týdnu má však už kabinet pracovat naplno. Vládní prioritou pro následující měsíce se má stát prosazení růstových prvků do protikrizové politiky EU.
„Jsme přesvědčení Evropané, ale potřebujeme jinou Evropu; Evropu, která se více stará o vytváření pracovních míst,“ řekl zpravodajům kanálu BFMTV Laurent Fabius, nový ministr zahraničí.
„Chceme změnit pojetí (hospodářské) obnovy v Evropě (...) je zapotřebí vytvořit novou strategii růstu, která však nebude prostým odmítnutím rozpočtové disciplíny,“ uvedl pro stejný zdroj Pierre Moscovici, nový ministr financí.
Hlavní zpravodajské agentury sledují v této souvislosti zejména způsob, jakým naplní nový kabinet jeden z Hollandových předvolebních slibů — znovuotevření Smlouvy o stabilitě, koordinaci a řízení v hospodářské a měnové unii a její obohacení o prorůstové prvky. Takzvaný Fiskální pakt zpřísňuje stará pravidla rozpočtové disciplíny a automatizuje sankce za její porušení. Hollande a jeho socialisté jej přitom nechtějí bez prorůstových dodatků ratifikovat.
Podle názoru většiny pozorovatelů budou dodatky vtěleny do zvláštního protokolu, protože změnám ve vlastním textu smlouvy by musela předcházet složitá jednání. Tématu má být věnován mimořádný summit Evropské rady 23. května v Bruselu a ještě jedno doposud neupřesněné setkání v červnu. Francii nicméně čekají ještě parlamentní volby (10. a 17. června), a tak se předpokládá, že vláda a prezident budou dodatky požadovat co nejdříve.
François Hollande osobně již o svých záměrech informoval německou kancléřku Angelu Merkelovou při středeční návštěvě Berlína. O víkendu má pak vést rozhovory s čelními představiteli skupiny G8 v americkém Camp Davidu.
Změny, či agitka?
Francouzská vláda má slabší postavení než například Vláda ČR. Rozhodující figurou je ve Francii prezident, který zasedání kabinetu předsedá, řídí jej a úkoluje. Sám prezident také jmenuje premiéra i ministry, které pak případně opět sám mění.
I francouzská vláda je ale odpovědná parlamentu, jenž může rozhodnout o jejím odstoupení. To vede v praxi k tomu, že vládu sestavuje strana či koalice, která má v Národním shromáždění převahu. Pokud by tedy socialisté a jejich spojenci nezískali v červnových volbách většinu, musel by Hollande nejspíše současný kabinet rozpustit a vládnout s ministry, na kterých by se dohodl s vítěznou pravicí.
V dalších zprávách o nástupu nové vlády a posunech ve francouzské politice se agentury věnují především Hollandovým dekretům. Ty slíbil prezident zatím čtyři. První má také jemu snížit plat o 30 procent (Nicolas Sarkozy a jeho ministři si ovšem platy více než dvojnásobně zvýšili), druhý má zmrazit ceny pohonných hmot na tři měsíce, třetí má provizorně zvýšit příspěvek do rozpočtové kapitoly vzdělání o 25 procent a čtvrtý snížit věkovou hranici pro odchod do důchodu pro Francouze, kteří přispívali do penzijního systému po 41 let v řadě, o dva roky.
Podle komentáře AFP chce Hollandovy dekrety využít Socialistická strana v rozbíhající se předvolební kampani jako důkaz, že plní své sliby. Národní shromáždění ale před volbami nezasedá, a tak prezident nemůže použít standardního zákonodárného mechanismu, ani kdyby chtěl.
Ministři a ministryně
V profilových portrétech nové vlády agentury zdůrazňují, že v ní zasedají převážně umírnění socialisté a že ji z poloviny tvoří ženy. Také paritní zastoupení obou pohlaví patřilo k Hollandovým předvolebním slibům. Vláda má jinak 34 členů, což je o tři více než poslední kabinet Nicolase Sarkozyho; ne všichni jsou ale řádní ministři. Pouze pět členů vlády již v kabinetu dříve zasedalo. Sedm Hollandových ministrů a státních tajemníků je mladších 40 let.
V portrétech jednotlivých členů si zpravodajové všímají nejvíce premiéra Ayraulta (62 let, dříve učitel němčiny a starosta Nantes, dobré kontakty na ostatní strany evropské levice), ministra financí Moscoviciho (54 let, dříve ministr pro evropské záležitosti a šéf Hollandovy kampaně, dlouho žák a pravá ruka Dominiqua Strausse-Kahna) a ministra zahraničí Fabiuse (65 let, dříve ministr financí, rozpočtu i premiér, Hollandův vnitrostranický kritik). Dále jsou často zmiňováni ministr reindustrializace Arnaud Montebourg z levého křídla strany a ministr vnitra Manuel Valls, zastupující pravicový (blairistický) proud.
Ministerstvo obrany vede Jean-Yves Le Drian a ministerstvo práce Michel Sapin — oba Hollandovi blízcí přátelé. V kabinetu naopak chybí předsedkyně Socialistické strany Martine Aubryová, s níž si Hollande osobně nikdy moc blízký nebyl a kterou s její více levicovou vizí porazil na podzim 2011 ve stranických primárkách. Podle informací ze zdrojů uvnitř Socialistické strany měla Aubryová zájem o křeslo premiérky. To jí však Hollande dát odmítl a jiný vládní post nechtěla zase ona.
Mezi novými ministryněmi vede nejvlivnější rezort (spravedlnosti) šedesátiletá Christiane Taubirová, známá bojovnice za francouzské vyrovnání se s koloniální minulostí. Ministryní zdravotnictví a sociálních věcí je Marisol Tourainová, která proslula vzděláním z nejznámějších světových univerzit a důslednou kritikou Sarkozyho penzijní reformy; ministryní kultury a komunikací pak spisovatelka Aurelie Filippettiová, jež v roce 2007 úzce spolupracovala se Ségolène Royalovou v její prezidentské kampani a v roce 2011 mezi prvními odsoudila nevhodné chování Strausse-Kahna, tehdy nejvlivnějšího představitele strany.
Za nejvýraznější nesocialistickou členku vlády agentury označují ministryni pro vyrovnávání rozdílů mezi regiony a bydlení Cécile Duflotovou, která teprve před několika dny odstoupila z postu generální tajemnice Europe Écologie—Les Verts, francouzské strany zelených.
Další informace:
France 24 New Socialist cabinet takes power in France
AP France's new Socialist govt cuts members' salaries
AFP New government hands itself 30% pay cut
AFP Hollande has turbulent first day
The Guardian François Hollande delivers diversity and equality as first cabinet revealed
BBC News Profile: Hollande's government for France