Anketa DR: Nečasova vláda se nejspíš udrží
Vratislav DostálPadne Nečasová vláda? A může k jejímu konci přispět i sobotní demonstrace odborů? Zatímco politoložka Vladimíra Dvořáková si myslí, že se vláda nakonec rozloží, většina oslovených expertů čeká opačné rozuzlení aktuální vládní zápletky.
Deník Referendum oslovil experty a spolupracovníky s anketní otázkou. Padne po víkendu Nečasova vláda?
Vladimíra Dvořáková, politoložka
Osobně se domnívám, že vláda spíše padne, protože prodlužování agónie zároveň přispívá k mobilizaci společnosti a vytváření alternativ - mnoho iniciativ nyní hledá platformu pro vzájemné propojení. Do června to asi těžko stihnou, později by to mohlo znamenat velké nebezpečí pro existenci všech stran stávajícího politického establišmentu.
Ovšem, jako vždy u nás, není jasné, zda můžeme brát v úvahu racionální uvažování. V momentě, kdy vypukla nová krize, jsem předpokládala, že má Karolína Peake spočítanou dostatečnou většinu za sebou. Většinu neměla a pokud se i po dvou dnech hledají další příznivci, znamená to opět prostor pro korupci. Tj. vyvolává to otázku, proč se poslanci rozhodli tak či onak? Mít vládu založenou na nejasně získané většině těžko obnoví důvěru občanů ve vládu.
Odborářské demonstrace mohou přispět k rozhodnutí vlády, při silné účasti a podpoře ze strany veřejnosti — a atmosféra se v tomto smyslu hodně mění — může opět posílit rozhodnutí pro předčasné volby.
Lukáš Jelínek, politolog
Po minulých zkušenostech si netroufám věštit. Naposledy před velikonočními svátky jsem tvrdil, že koaliční strany - vzájemně se urážející, podrážející si nohy, osnující puče u konkurence - zabředly do takového bahna, že z něj už nevstanou. A přesto vstaly.
Od pánů Schwarzenberga, Kalouska a Nečase jsme nesčetněkrát slyšeli, že dál už to nejde a čas jejich trpělivosti s VV vypršel. A zase se nic nestalo. Vždy se vláda zmátořila a přistoupila k ještě restriktivnější politice vůči občanům.
O víkendu bude unavený Petr Nečas sedět a počítat hlasy - sto první, sto druhý, sto třetí... Pak bude na něm, aby pronesl, zda takto (ne)početnou a takto podivně poskládanou vládní většinu považuje za pevnou a provozuschopnou. Možnost, že už dál nebude chtít být za kašpara, stále existuje, ale věřím v ní méně a méně.
Podstatné jsou dvě věci. Za prvé, sledujeme sto a jednu variantu, jak může probíhat vládní agonie. Pokud se z toho nepoučíme a nepřistoupíme jak reformě systému ústavního, tak stranického, můžeme být i v dalších volebních obdobích sužováni čímsi podobným. Za druhé, s lítostí musím odtušit, že sobotní demonstrace, pokud na ni nedorazí statisíce lidí, je to poslední, co vládní většinu zajímá. I to je ale doklad toho, jak je ústavní a stranický systém špatně vyladěn k reprezentování zájmů občanů.
Skutečnost, že předčasné volby jsou nezbytným předpokladem, nikoli však zárukou nalezení nějakého smysluplného řešení, snad ani dodávat nemusím.
Jan Keller, sociolog
Nečasova vláda nepadne. Ještě nesplnila všechny úkoly, jimiž byla pověřena. Jsou jen dvě možnosti:
1. Do neděle získá Karolína Peake potřebný počet lidí. Pokud by chyběl jenom jeden kus, nepochybuji o tom, že se přihlásí Radek John. Ten člověk je použitelný naprosto ke všemu. 2. Nesejde se deset odpadlíků. V tom případě premiér Nečas prohlásí, že mu zatím stačí pouhých sedm, anebo osm. Další se seženou až dodatečně.
Jakkoliv početná demonstrace nemůže tuto vládu povalit. Je to vláda, která občany opovrhuje. Miroslav Kalousek to řekl nedávno naprosto jasně, když prohlásil: Pokud by mi stoupaly preference, myslel bych si, že dělám něco špatně.
Takové věci říkáme přece jenom tehdy, když chceme někomu naznačit, že si ho nevážíme, že nás jeho názory nezajímají a že ho považujeme za méněcenného. Přestože si ministr financí o občanech toto myslí, stejně ho obdivuji. Zítra se hodlá procházet po Praze bez obav z toho, že by mu mohl někdo poškodit tykadla.
Matěj Stropnický, sloupkař DR
Na předčasné volby nelze myslím usuzovat na základě přepočítávání hlasů obnovené vládní koalice a teprve ne z masitých výroků ODS a TOP 09, jimiž volby vychvalují jako nejčistší řešení.
Řekl bych, že se jimi jednak snaží vytvořit zdání, že „odporné“ jsou jen Věci veřejné, zatímco korupční skandály zmítají celou vládou a dokud nebyla naděje na její pokračování s částí bývalých VV okolo Karolíny Peake, o předčasných volbách nepadlo od premiéra ani slovo. Jednak se těmito výroky ODS a TOP 09 snaží zastrašit odpadlíky z VV okolo Peake od větších požadavků spojených s podporou vlády ze strany tohoto fanklubu: Peake ví, že pokud se má její platforma uchytit a mlékem omýt od Bárty a spol., potřebuje čas, nikoli volby.
Vedle slovního vyvolávání voleb, v němž jsou ODS a TOP 09 jakoby jednotné, existují ale i indicie, že TOP 09 postupuje i samostatně. Za signál, že volby být skutečně mohou, považuji středeční oznámení Miroslava Kalouska, že vydá „unikátní dluhopisy v hodnotě dvaceti miliard pro odpovědnou střední třídu“ - už v polovině května! To je předvolební dáreček v pravicovém balení.
Kalousek si zároveň dal o pár dní předtím záležet, aby nezapadla jeho podpora případné povolební vládě TOP 09 s ČSSD. Sumasumárum takto: jakkoliv to vypadá, že ODS a TOP 09 postupují jednotně, volby si může dovolit jen TOP 09. Zda skutečně budou, záleží na tom, jestli Peake a její skupina vládě v zájmu sebezáchovy ve všem ustoupí při obnovování pořádku, a jestli se TOP 09 nakonec rozhodne pro volební zteč na pravici s ODS, kterou má šanci porazit a definitivně se etablovat, už nyní.
Anna Šabatová, předsedkyně Českého helsinského výboru
Myslím, že po neděli to ještě nebude, ale padne zřejmě brzo. Už po prvním roce Nečasovy vlády ve mně sílil pocit, že vláda pro svou asociální politiku, nekompetentnost a aroganci nemůže vydržet vládnout čtyři roky. Byla to spíše intuice, než jasná racionální úvaha. Toto tušení poslední události posilují.
Sobotní protesty ale nebudou hlavní příčinou jejího odchodu. Ty by vláda ustála, kdyby jiné dosavadní opory držely pevně. Je však zjevné, že i pravicoví ekonomové i novináři, kteří byli dosud přesvědčení, že vláda je přes všechny průšvihy nejlepší z možných alternativ, tomu pomalu ale jistě přestávají věřit.
Prognóza lepšího volebního výsledku KSČM nad ODS a propad TOP 09 jsou jen dalšími symbolickými symptomy toho, že tato vláda prostě nedokáže rozumně řídit zemi.
Milan Znoj, politolog
Vláda podle mého názoru nyní nepadne, jelikož to není v zájmu ani jedné vládní strany, natož v zájmu platformy kolem Karoliny Peake. Pokud by padla, tak jenom vinou politického diletantismu Petra Nečase, kterému by to po předčasných volbách jeho spolustraníci rychle spočítali.
Pravdou je, že Petr Nečas podmínky pro novou formu vládní koalice zpřísňuje, takže se může chytit do vlastní pasti. Nyní žádá dohodu tří klubů, zatímco dříve požadoval alespoň 103 hlasů. 103 hlasů je srozumitelných, jelikož dva z toho mohou být Pavel Bém a Michal Doktor. 101 nebo 102 hlasů, s nimi počítaje, by ovšem pro Petra Nečase jako předsedu ODS bylo hrozivé.
Požadavek, aby Karolína Peake dala dohromady klub, znamená, že Petr Nečas chce, aby se našlo 10 poslanců, kteří se k ní přihlásí. To asi udělá Michal Doktor, ale jenom za určitých podmínek (nová strana bude mít v názvu Jihočeši), ale Pavel Bém nikoli. Zajistit podporu tolika poslanců není nemožné, ale Petr Nečas situaci Karolíně Peake významně komplikuje, a to vědomě.
To znamená, že pořád ještě počítá se spoluprací s VV ve vládě. Podmínkou zřejmě je, aby se Vít Bárta ještě více stáhl do ústraní. Ten už ale v tomto směru udělal takřka maximum. Dále je to jen rétorické cvičení, jak věci podat a nebýt za blbce.
Petr Nečas je zřejmě pod tlakem prezidenta Klause, který preferuje pokračování dosavadní koalice před „hazardem" vyvolaným Karolínou Peake. Ostatně prezidentův poradce pan Jakl prohlásil, že žádná vládní krize není, neboť ta nastává až tehdy, když vládě vypoví poslušnost koaliční poslanci, což se nestalo.
V této souvislosti je poučné sledovat, jak Radek John mírní rétoriku vůči „odpadlíkům", které nazývá přáteli, a jak současně ODS mlží kolem tzv. vypovězení koaliční smlouvy s VV.
Zadání : Dokud vláda nesplní všechny úkoly jimiž byla pověřena, se v hledišti nikdo nudit nebude.
Na kolik dějství se musíme ještě těšit.......pomyslel jsem si.
* Otázka Lutonský:
Chcete zemi uchránit před chaosem?
* Odpověď Stanislava Polčáka:
Veřejnost už by další krizi nesnesla.
Vzhledem k tomu, že Polčák naznačuje, že v pátečním hlasování by vláda mohla dostat více než 103 hlasy, můžeme se těšit jak bude hlasovat Radek John.
Doufejme, že bude pamětliv instrukce, kterou dostal, když vstupoval do vysoké politiky:
"Víš, Pepku, kdo to je starej Procházka?"
"Méé."
"Nemeč, a pamatuj si, že tak říkají císaři pánu. Víš, kdo je to císař pán?"
"To je číšaš pán."
"Dobře, Pepku. Tak si pamatuj, že když někoho uslyšíš mluvit, když chodíš po obědech od domu k domu, že je císař pán dobytek nebo podobné, hned přijď ke mně a oznam mně to."
Je možné zde žít bez Švejka?
Je, ale život ztratí smysl, ba stane se stane nesmyslným......jak praví klasik.
Ach tahle postkuk averze vůči demokracii...pomysle...........