Nečas chce do pondělí bezpečnou vládní většinu. Anebo nové volby
Vratislav DostálPremiér požaduje v reakci na rozkol Věcí veřejných nejpozději do pondělí jasnou informaci, že vláda disponuje bezpečnou většinou. Pokud takovou většinu kabinet mít nebude, upřednostňuje uspořádání předčasných sněmovních voleb v červnu letošního roku.
Premiér a předseda ODS Petr Nečas požaduje nejpozději do pondělí jasnou záruku, že jeho vládu podporuje bezpečná většina poslanců. „Nepřistoupím na žádný způsob postupné agónie této vlády zmítající se v závislosti na tom, jak se vyspí jeden nebo dva poslanci či poslankyně, žádné těsné většiny sto jedna, sto dva, nic takového nemá smysl,“ uvedl Nečas na středeční tiskové konferenci.
„Žádnou podobnou agónii nepřipustím, v tom případě navrhnu své politické straně, abychom se vrátili k rychlému odstartování primárních voleb v ODS, jednání s dalšími politickými partnery o rozpuštění Sněmovny a konání voleb do šedesáti dnů podle ústavy od rozpuštění sněmovny,“ vysvětlil Nečas
Podle něj musí mít vláda tah na branku, musí být schopna realizovat svůj program konsolidace veřejných financí, snižování schodku veřejných financí a realizace programu modernizačních reforem. Současně vyloučil, že by se vláda opírala o hlasy poslanců, kterou — byť ze zákulisí — řídí člověk odsouzený za korupci.
„V každém případě chci ale sdělit, že jako předseda vlády považuji za vyloučené, aby moje vláda nadále pokračovala s tím, že bude založena na spolupráci s poslaneckým klubem, jehož členem je člověk odsouzený za korupci, byť nepravomocně,“ uvedl premiér.
Jednoznačně se tak přihlásil k tomu, že bude preferovat spolupráci s odpadlíky z VV okolo Karolíny Peake. K té se přitom doposud hlásí šest poslanců: Dagmar Navrátilová, Viktor Paggio, Lenka Andrýsová, Jana Suchá, Jiří Rusnok a Martin Vacek. Podle informací ČT24 by se k nim mohli přidat ještě dva další. Vicepremiérka nicméně na středeční tiskové konferenci nechtěla prozradit, kolik poslanců zvolených za VV se k ní připojí.
Občanští demokraté společně s TOP 09 přitom disponují čtyřiadevadesáti poslanci, a to včetně Pavla Béma a Michala Doktora, kteří již nejsou členy poslaneckého klubu ODS. Aby vláda s podporou poslanců okolo Karolíny Peake měla v Poslanecké sněmovně alespoň nejtěsnější většinu 101 hlasů, musí Peake přesvědčit dalších sedm poslanců.
Podle opoziční ČSSD by ale ODS a TOP 09 měly vzhledem ke svým vnitřním problémům odolat pokušení udržovat vládu za každou cenu, tedy i za pomoci odpadlíků od VV kolem Karolíny Peake. „Důvěře veřejnosti ve vládu či v politiku tím rozhodně nepomohou a ještě více prohloubí morální krizi vládnutí, kterou dnes v naší zemi každý den zažíváme,“ uvedl na tiskové konferenci předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Karolína Peake se podle něj pozdním odchodem ze zanikající a upadající strany nemůže zbavit odpovědnosti za marasmus, který tato strana přinesla do české politiky.
„Ona sama dlouhodobě těsně spolupracovala s Vítem Bártou a nemohla nevidět podezřelé praktiky, skandální financování strany i její vazby do prostředí pražských ,kmotrů‘ ODS,“ vysvětlil Sobotka s tím, že se nyní Věci veřejné fakticky dělí jen na špinavou část a tu ještě špinavější.
„Petr Nečas by si měl vzpomenout na svá nedávná slova o tom, že nebude vládnout s těsnou většinou nebo s přeběhlíky a také na to, jak nedobře dopadla vláda Mirka Topolánka, která se snažila jít podobnou dobrodružnou cestou ,lovení‘ či přímo korumpování jednotlivých hlasů v Poslanecké sněmovně,“ dodal předseda ČSSD.
Důvěru vládě přitom podle něj nevrátí ani případné formální hlasování o novém vyjádření důvěry, které by mělo být podle Sobotky v případě, že se výrazně změní pozice vlády v Poslanecké sněmovně, naprostou samozřejmostí.
„V zájmu skutečného řešení vážných problémů naší země jak v hospodářské, tak sociální oblasti i s ohledem na současnou hlubokou nedůvěru veřejnosti ve vládní politiku, trvá ČSSD na tom, že jediným skutečným východiskem, které podpoří další fungování demokratických poměrů v naší zemi, jsou nové volby do Poslanecké sněmovny v co nejkratším termínu,“ uzavřel Sobotka s tím, že je jeho strana připravena vyvolat hlasování o nedůvěře vládě v případě, že se vláda rozhodne pokračovat.