Japonská vláda se po Fukušimě bála i zkázy Tokia
Petr JedličkaPanel expertů dokončil vyšetřování, jež má objasnit postup japonských úřadů po loňské jaderné havárii. Světové listy a agentury začínají informovat o jeho zjištěních.
Scénář nejhoršího možného vývoje po výbuchu ve fukušimské elektrárně, zvažovaný japonskou vládou, počítal i se zkázou hlavního města. Vyplývá to ze zjištění panelu expertů, který vyšetřoval postup úřadů při havárii nezávisle na státních orgánech. Na práci skupiny i skutečnost samu upozornily v úterý newyorské Timesy a agentura AFP.
Zpráva panelu se v příslušné souvislosti odvolává na současného ministra hospodářství Jukia Edana. Ten v době katastrofy řídil úřad vlády a působil jako nejvyšší pověřenec kabinetu pro otázky spojené s havárií.
„Stále jsem musel myslet na ten démonický scénář, v němž by zhroucení jednoho reaktoru způsobilo řetězový kolaps dalších (...) Kdyby ke kolapsu skutečně došlo, Tokio by skončilo,“ vybírá z Edanových slov AFP.
Na „démonický scénář“ mohlo dojít, pokud by byli ze zasažené elektrárny Fukušima 1 evakuováni zaměstnanci. Reaktory by se bez nouzového chlazení postřikem z hadic roztavily, což by nejspíše vedlo k úniku ohromného množství radioaktivního materiálu. Únik by si pak vyžádal evakuaci dalších dvou blízkých elektráren: Fukušimy 2 a komplexu Tokai.
„Kdyby došlo až k tomuto, bylo by logické předpokládat i zasažení samotného Tokia,“ cituje Edana The New York Times.
Podle zjištění panelu si vláda nechala zpracovat i konkrétní plány na evakuaci 13milionového města. Tokio je od Fukušimi vzdáleno přibližně 220 kilometrů.
Panelu expertů přitom vyšetřil, že ztráta kontroly nad komplexem Fukušima 1 nehrozila jen teoreticky — společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje, totiž v určité chvíli chtěla všechny zaměstnance evakuovat. Zasáhl ale tehdejší premiér Naoto Kan, který pohrozil státem kontrolované společnosti rozpadem.
„(Evakuace) nepřipadá v úvahu. Pokud zaměstnance stáhnete, bude TEPCO rozbito (na menší podniky),“ řekl dle předsedy panelu Koičiho Kitazawy Naota Kan Masatakovi Šimizuovi, tehdejšímu řediteli gigantu.
„Premiér Kan měl své chyby i nedostatky. Ale jeho tlak na TEPCO a požadavek, aby situaci nevzdalo, Japonsko zachránily,“ citují Timesy známého japonského novináře Joičiho Funabašiho, který se na práci panelu také podílel.
Panel expertů vznikl z iniciativy angažované nadace Rebuild Japan Initiative Foundation. Ke své práci si vymohl přístup k většině záznamů z jednání vlády, podkladové dokumentaci a souvisejícím datům. Ve svých výstupech cituje také osobní komentáře, které panelistům poskytlo více než 300 osob z vládních i průmyslových kruhů.
Panel samotný tvořilo třicet akademiků, technických expertů a novinářů.
K havárii v elektrárně Fukušima 1 došlo 11. března 2011, krátce po zemětřesení a následné vlně tsunami. Ta překonala nedostatečně vysokou zeď, komplex elektrárny zaplavila a vyřadila i generátory napájející systém nouzového chlazení. Z okolí Fukušimy bylo nuceně evakuováno na 80 tisíc lidí.
Další informace:
AFP Japan feared Fukushima could 'finish' Tokyo: panel
The New York Times Japan Weighed Evacuating Tokyo in Nuclear Crisis
The Japan Times Panel lays bare Fukushima recipe for disaster