Sněmovna podpořila církevní restituce. Je to dar církvím, tvrdí opozice
Vratislav DostálPoslanecká sněmovna v úterý večer navzdory odporu opozičních stran schválila v prvním čtení vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Podle ČSSD je předloha zákonem o poskytnutí daru církvím ve výši 134 miliard korun.
Hlasy vládních poslanců se v úterý večer podařilo koalici občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných Sněmovnou protlačit v prvním čtení návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi.
Církve by podle něj měly dostat zhruba polovinu svého někdejšího majetku v hodnotě okolo 75 miliard, který je ve vlastnictví státu. Za ostatní by měly dostat finanční náhradu 59 miliard korun během příštích 30 let, přičemž stát přestane církvím hradit například platy duchovních.
Opozice nesouhlasila ani rozsahem majetku určeného k vydání, ani s výpočtem náhrad. Sociálním demokratům se nepodařilo prosadit vrácení normy vládě k přepracování. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka předlohu nazval zákonem o poskytnutí daru ve výši 134 miliard korun.
„Jsme přesvědčeni o tom, že zákon by se měl spíše jmenovat zákon o poskytnutí daru ve výši 134 miliard korun a od tohoto přesvědčení nás neodvrátila ani diskuse, která se zde vedla v rámci prvého čtení projednávání tohoto návrhu zákona,“ uvedl předseda nejsilnější opoziční strany před poslanci.
Podle něj ČSSD nemůže souhlasit s vyčíslením hodnoty nemovitostí, za kterou má být poskytnuta finanční kompenzace ve výši 59 miliard korun, a to zejména s ohledem na zásadu rovnosti a spravedlnosti při vypořádání ostatních restitučních skupin po roce 1989. „Ocenění je podle našeho názoru nadhodnoceno o více než 40 miliard korun,“ dodal Sobotka.
ČSSD pak podle Sobotky pokládá finanční kompenzaci za nepřiměřenou i vzhledem k ekonomické síle a rozpočtové situaci země. Předseda sociálních demokratů považuje za evidentní, že narovnání bude financováno buď dalšími škrty či dalším zvyšováním daní.