Studenti brněnských vysokých škol jednomyslně odmítli Dobešovu reformu
Vratislav DostálReprezentanti studentských komor Akademických senátů všech brněnských vysokých škol vyzývají v otevřeném dopise vládu Petra Nečase, aby přepracovala reformy vysokého školství v souladu s připomínkami odborné veřejnosti.
Reprezentanti studentských komor Akademických senátů všech brněnských vysokých škol a Univerzity obrany ve středu podepsali otevřený dopis adresovaný vládě Petra Nečase. Kabinet občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných žádají, aby přepracoval reformy vysokého školství v souladu s připomínkami odborné veřejnosti.
„Předkládané věcné záměry jsou pro nás nepřijatelné. Výsledkem přijetí takových zákonů by bylo nejen omezení dobře fungujících demokratických principů uvnitř vysokých škol, ale i poškození dobře fungující terciární vzdělávací sféry s dopady na úroveň svobody a demokracie v České republice," píše se v prohlášení, které podepsali předsedové studentských komor akademických senátů šesti brněnských vysokých škol.
„Zcela mimořádný je už fakt, že se u jednoho stolu sešly desítky studentských senátorů z šesti vysokých škol. K tomu od sametové revoluce patrně nedošlo. A mimořádná je také jednomyslná shoda, s níž jsme přijali výslednou podobu dokumentu,“ uvedl předseda Studentské komory Akademického senátu Masarykovy univerzity Zdeněk Ručka.
Podle Ručky studenti v případě ignorace ministerstvem nezůstanou jen u prohlášení. „Věříme, že vláda vezme protesty akademických obcí vážně, reformní návrhy stáhne a vrátí se k jednacímu stolu se zástupci vysokých škol. V opačném případě jsme připraveni vyjít do ulic,“ doplnil.
Studenti v dopise odmítají zejména posilování rad veřejných vysokých škol na úkor akademických senátů, snižování počtu studentů v akademických senátech a návrh zákona o finanční pomoci studentů. Dokument reprezentuje názory zástupců celkem 65 000 brněnských studentů.
K reformě vysokého školství se vláda Petra Nečase zavázala ve svém programovém prohlášení. Loni pak ministr školství Josef Dobeš přišel s věcnými záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měla brzy projednat vláda. První upravuje fungování univerzit a školné, druhý spoření a půjčky na vzdělání.
Proti oběma zákonům se postavila Česká konference rektorů, Rada vysokých škol, opozice i odbory. Minulý týden pak s ostrou kritikou vystoupila akademická obec Univerzity Karlovy.