Jednání předsedů akademických senátů s Dobešem k dohodě nevedlo
Vratislav DostálPondělní schůzka ministra školství Josefa Dobeše s předsedy akademických senátů vysokých škol skončila krachem. Akademici požadují stáhnutí reformní zákonů, Dobeš to odmítá. Podle opozice není Dobeš schopen situaci řešit.
Pondělní schůzka ministra školství Josefa Dobeše s předsedy akademických senátů skončila po třiceti minutách krachem. Předsedové senátů totiž po ministrovi požadují stažení reformních zákonů, Dobeš to odmítá. Podle sociálních demokratů jednání ministra školství Josefa Dobeše se zástupci nespokojených akademiků jasně dokazuje, že současný ministr není schopen aktuální bouřlivou situace v oblasti vysokého školství jakkoli řešit.
„My jsme si přišli vyslechnout od pana ministra informaci, že oba ty věcné záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům stáhl z jednání ve vládě, ale bohužel on nám tuto informaci nepodal," vedl pro ČTK předseda akademického senátu na Českém vysokém učení technickém v Praze Petr Konvalinka.
Podle Dobeše to byl právě Konvalinka, kdo debatu na závěr přerušil a oznámil, že pokud ministerstvo nestáhne oba věcné záměry, tak není o čem diskutovat. S předsedy akademických senátů souhlasí i zástupci iniciativy Za svobodné vysoké školy.
„Pan ministr v úvodu jednání deklaroval, že nejenže zákony nestáhne, ale že vláda ČR tyto zákony schválí na svém jednání na konci ledna nebo na začátku února… V okamžiku, kdy jsou věcné záměry předloženy a projednány vládou, tak už se na nich nedá nic změnit. Teze o tom, že v paragrafovaném znění se může leccos upravit, mi připadá velmi úsměvná,"dodal pak pro ČT24 Konvalinka.
Jednání předsedů akademických senátů s ministrem podpořila iniciativa Za svobodné vysoké školy. „Stejně jako oni se domníváme, že předložené věcné záměry zákonů o vysokých školách a finanční pomoci studentům jsou pro české vysoké školství nebezpečné a musí být shozeny ze stolu,“ uvedl pro Deník Referendum zástupce iniciativy Jan Gruber.
Podle Grubera se nicméně Dobeš v reakci na požadavek akademiků nechal slyšet, že prosazení těchto věcných záměrů není pouze v zájmu jeho resortu, nýbrž celé koaliční vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. „Navíc ministr školství doplnil, že vysoké školy reformu potřebují, neboť současný systém je parazitující a asociální,“ dodal Gruber.
„Jednání ministra školství Josefa Dobeše se zástupci nespokojených akademiků, které skončilo již po třiceti minutách krachem, znovu jasně dokazuje, že současný ministr není schopen aktuální bouřlivou situace v oblasti vysokého školství jakkoli řešit,“ uvedl pak v reakci na jednání akademiků s Dobešem stínový ministr školství Marcel Chládek z ČSSD.
Chládek současně upozornil na obrovské náklady, kdy kvůli zpracování věcných záměrů dvou zákonů o několika stranách podle něj Dobešův resort doslova vyhodil oknem několik desítek milionů korun. „Vzhledem k úrovni návrhu je takové mrhání veřejnými prostředky nepřijatelné,“ domnívá se ČSSD.
A studenti z iniciativy Za svobodné vysoké školy vzhledem ke krachu pondělního jednání pokládají za nutné pořádat další protestní akce, které razantně odmítnou vysokoškolskou politiku Nečasovy vlády. „Pokud by tyto věcné záměry zákonů prošly, znamenalo by to zánik vysokého školství, tak jak je známe,“ myslí si totiž Gruber.
K reformě vysokého školství se vláda Petra Nečase zavázala ve svém programovém prohlášení. Loni pak ministr školství Josef Dobeš přišel s věcnými záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měla brzy projednat vláda. První upravuje fungování univerzit a školné, druhý spoření a půjčky na vzdělání.
Proti oběma zákonům se postavila Česká konference rektorů, Rada vysokých škol, opozice i odbory. Minulý týden pak s ostrou kritikou vystoupila akademická obec Univerzity Karlovy, ke které se o víkendu přidala i Studentská komora Akademického senátu Masarykovy univerzity v Brně.
V úterý se na ministerstvu školství kvůli chystané reformě sejdou také rektoři vysokých škol.