Kdo nám vlastně vládne?
Jiří PeheVáclav Klaus si opět postěžoval na přístup politiků ke krizi, demokratický deficit EU i svoje evropské kolegy. Svým způsobem by tentokrát mohl mít i pravdu.
Čtenář novin mohl 26. listopadu narazit v Právu na další z výborných karikatur Vladimíra Renčína, v níž astroložka jakémusi muži sděluje: „Z vašeho horoskopu vyplývá, že se dostanete do učebnic. Nevyplývá z něj bohužel, budou-li to učebnice historie nebo psychiatrie.“
Kdo si otevřel vzápětí Lidové noviny z téhož dne, byl omráčen palcovým titulkem „Klaus: Vládne nám Sarkozy a Merkelová“.
Titulek shrnoval hlavní poselství dlouhého rozhovoru s českým prezidentem, po jehož přečtení si leckdo mohl klást otázku, zdali onen muž v Renčínově karikatuře není náhodou Václav Klaus.
Prezident nám tajemně sděluje, že sice existují „nominálně existující, formální instituce“, ale v každém lidském společenství existují také instituce neformální, které mohou být stokrát významnější. Tandem Sarkozy — Merkelová je prý dnes nejvýznamnější institucí EU, jakkoliv není založena na žádném paragrafu ve smlouvách. Podle Klause má tento tandem ohromnou sílu prosadit jakékoliv rozhodnutí, k němuž dospějí a které se bude týkat celé EU včetně České republiky.
Člověk méně znalý skutečného pozadí evropské politiky by si mohl naivně myslet, že jakkoliv jsou Sarkozy a Merkelová coby představitelé největších zemí EU jistě nejvýznamnějšími politiky Unie, všechny jejich dohody podléhají — navzdory jejich „ohromné síle prosadit jakékoliv rozhodnutí“ — schválení celé EU, což je také jeden z důvodů, proč EU přešlapuje na místě, a proč ji za nerozhodnost ohrožující ekonomickou stabilitu celého světa kritizuje dnes kdekdo.
Na otázku, proč nepředloží vlastní návrhy na řešení krize eura a evropské integrace, Václav Klaus poněkud smutně konstatuje, že on není na návrhy tázán. Kdyby prý cítil politickou šanci, že se svými návrhy může něco dělat, tak by prý hned začal psát balíček opatření. Ale na jeho návrhy prý není nikdo zvědav.
Skromně pozapomněl dodat, že když sepsal svůj poslední slavný balíček opatření v roce 1997, vedlo to k domácí ekonomické recesi a přispělo k pádu jeho vlády.
http://www.denikreferendum.cz/clanek/11988-babis-skvrn-a-spiny-se-zbavis
Souhlasím s tvrzením diskutujících, že Klaus je kmotrem českého korupčního kapitalismu, který neoprávněně nazývá demokracií.
Za „reálného socialismu“ vládla KSČ a dala si to do Ústavy. Když byl příslušný článek z Ústavy vyňat, systém se zhroutil
Dnes máme v Ústavě dělbu politické moci a volnou hru politických stran. Když zrušíme celou Ústavu, systém se nezhroutí
Dnes vládnou ti, kteří mají ne ústavní, ale ekonomickou moc. Jejich moc není právně upravena, vyplývá z podstaty sociálně ekonomického systému
Vedoucí úloha politické strany a vedoucí úloha bank (mafií) …
Totalita a demokracie …
Historické trauma Němců z hyperinflace po I. světové vede Němce k tomu, že dnes paralyzují spolupráci na úseku eurobondů a stáhnou nás pod hladinu asi všechny.
Hitlera žádná inflace k moci nepřivedla - ale deprese, deflace, nezaměstnanost.
Vůči svému HDP nejzadluženější stát světa Japonsko, které neustále 20 let startuje ekonomiku dluhovými penězi a motor nedluhové už výroby ne a ne naskočit, žádnou inflaci nemá
ani USA ...
hrozí opak.
Fiskálně nezodpovědné je jen Řecko - ti ostatní jsou v pořádku a stejně jim všem hrozí kolaps.
Pominutost Němců jejich historickými německými traumaty si všichni šeredně odskáčeme ...
Osobně si také nemyslím, že sypat tímhle evropské peníze do téhle dluhové díry je rozumné - pokud eurobondy, tak na rozvojové projety EU, které zvýší její konkurenceschopnost.
I tak to může mít inflační efekt - ale kromě restrukturalizace dluhů je inflace druhým a vlemi nepříjemným způsobem jak snížit evropská pasiva.
Tady pak je na místě zvážit zda ECB má být orientována pouze na inflační cílení a nebo jako FED komplexněji.
hm, kdo bude za chvíli patřit do klubu té dluhové díry?
Nebude tam kromě Skandinávie a Německa za chvíli každý?
A všichni tam patří, protože byl "fiskálně nezodpovědní"?
Nevím myslím, že cesta zvyšovat konkurenceschopnost je sice obecně správná, ale kam vlastně vede?