Studenti v Londýně demonstrovali opět ve velkém, poprvé od nepokojů
Petr JedličkaBritskou metropolí ve středu prošlo až 10 tisíc kritiků vládních reforem školství. Podobně velký protest se konal poprvé od srpnových bouří. Akce nicméně proběhla klidně, a tak si pozorovatelé všímali zejména mimořádného postupu policie.
Tisíce studentů, učitelů a dalších demonstrantů prošly ve středu odpoledne centrem Londýna. Učinily tak na protest proti očekávanému zvýšení poplatků za studium, škrtům ve vzdělání a podřizování školské politiky trhu. Příslušné zákony odhlasovali poslanci vládní koalice toryů a liberálních demokratů již loni. Většina z nich má ale platit až od podzimu 2012.
Podle organizátorů se akce zúčastnilo na 10 tisíc lidí, podle policie 2500. Reportéři Guardianu uvádějí, že se skutečná účast pohybovala někde mezi.
Podle komentářů v britských médiích však byla demonstrace důležitá zejména tím, že se jednalo o první podobně velkou akci od velkých nepokojů na počátku srpna.
V Anglii současně pokračují přípravy na celonárodní protest proti politice Cameronovy vlády obecně. Ten je plánován na 30. listopadu a podle aktuálních informací jej doprovodí i velká stávka pracovníků ve veřejném sektoru.
Policejní manévry
Středeční demonstrace studentů pozorovatele zaujala také v souvislosti s nezvyklým postupem policie. Ta k zajištění pořádku nasadila na 4000 příslušníků, včetně těžkooděnců a zásahových jednotek. Trasu průvodu lemovaly třímetrové zátarasy v bočních ulicích. Demonstranty doprovázely i hlídky na koních.
Pár dní před protestem navíc policie rozeslala „stovky“ dopisů lidem, již byli zadržení při některé z loňských demonstrací. Podle Guardianu v nich adresáty varovala před přísným postihem, pokud se zúčastní i středeční akce.
Poprvé od léta se rovněž nechali zástupci pořádkových sil slyšet, že v krajním případě použijí i plastové projektily. Ty byly v minulých letech využívány pouze na území Severního Irska.
Protest samotný nicméně proběhl v relativním klidu. Během celého dne bylo zadrženo pouze 24 lidí, kteří opustili hlavní průvod a začali stavět stany na Trafalgarském náměstí. Podle agentury Reuters šlo o sympatizanty hnutí Occupy London — britské varianty Occupy Wall Street, Boston, Washington a dalších amerických iniciativ. Největší část sympatizantů Occupy London táboří už od 15. října v okolí katedrály svatého Pavla.
Proč se protestuje?
Kritizovaná reforma vyššího vzdělávání byla v britském parlamentu schválena těsnou většinou loni v prosinci. Stalo se tak po sérii mohutných celostátních studentských demonstrací a zjevném porušení předvolebního slibu menší z koaličních stran — Liberálních demokratů. Loňských protestů se pravidelně účastnilo okolo 50 tisíc lidí. Při nejbouřlivějším z nich (10. listopadu 2010) též vrhla skupinka radikálů do sídla Konzervativní strany.
Reforma dává (krom jiného) vysokým školám právo na vybírání školného ve dvojnásobku současné výše (tj. 6000 liber - 180 tisíc korun - za rok) a ve „výjimečných případech“ i v trojnásobku. Právě o tento výjimečný režim hodlá značná část univerzit zažádat.
Zvýšené školné mají britští absolventi splácet až poté, co dosáhnou platu 21 tisíc liber (necelých 600 tisíc korun) ročně, a to odvodem devíti procent z toho, co vydělají nad uvedenou částku každý rok.
Kritikové reformy ale namítají, že velká část absolventů této platové hranice nikdy nedosáhne, a ponese celý život ohromný dluh. Ten jim znemožní například získat hypotéku na bydlení.
Současně s implementací reformy vláda též ruší velkou část státních grantových programů pro vysoké školy. Mnozí děkani tak připomínají, že školné zvyšovat musejí, i když nechtějí.
Další informace:
Reuters UK Students Fighting for 'Education for the 99%' Met With Heavy Policing
The Guardian Students marching against tuition fees met with 'total policing' tactics
The Guardian London student protests: a street-level view
BBC News MPs call for delay in plans for competition for university places