Sarah Palinová se konečně vyslovila: prezidentkou být nechce
Petr JedličkaJasným vyjádřením známé političky se uzavírá nabídka vážných uchazečů o republikánskou nominaci do blížících se prezidentských voleb v USA. Roli favoritů stále víc potvrzují Mitt Romney z Massachusetts a Rick Perry z Texasu.
Bývalá guvernérka Aljašky a známá členka Republikánské strany USA Sarah Palinová se ve středu konečně vyslovila ke svým prezidentským ambicím. V otevřeném dopise svým stoupencům jasně uvedla, že se do boje o prezidentskou nominaci své strany tentokrát nezapojí.
„Po mnohé modlitbě a těžkém zvažování jsem dospěla k rozhodnutí, že se nebudu v roce 2012 ucházet o nominaci Republikánské strany na funkci prezidentky Spojených států,“ napsala doslova.
Důvodem bylo dle jejích dalších slov poznání, že je důležitější dát přednost rodině.
„Když se rozhodneme sloužit, odevzdáváme se Bohu, rodině a vlasti. Mé rozhodnutí odráží toto pořadí důležitosti,“ konstatuje Palinová a dodává:
„Mé rozhodnutí vzešlo ze zhodnocení všeho, co se podařilo střízlivými konzervativcům a nezávislým dosáhnout, obzvláště za poslední rok. Věřím, že nyní mohu být více platná v jiné důležité úloze — v pomoci ke zvolení skutečných služebníků veřejnosti do úřadů, a to od guvernérskéch, přes poslanecké až k prezidentskému,“ píše.
Sarah Palinová sloužila v úřadu aljašské guvernérky v letech 2006 až 2009. Celosvětově známou se stala na podzim 2008, kdy si ji jako případnou viceprezidentku vybral tehdejší prezidentský kandidát republikánů John McCain.
Dle většiny komentářů se po vyslovení Palinové skupina vážných uchazečů o republikánskou nominaci uzavírá. Průzkumy stále dávají největší šance bývalému guvernérovi Massachusetts Mittu Romneymu a dosud sloužícímu guvernérovi Texasu Ricku Perrymu.
Vzestup a pád
Podle specialistů na americkou politiku z BBC a listu The Guardian — Steveho Kingstona a Ewena MacAskilla — byl krok Palinové všeobecně očekáván. Podle Kingstona byla Palinová vnímána jako nadějná kandidátka zejména minulý rok — v čase, kdy se aktivně zapojila do kampaní ultrakonzervativní republikánské frakce Tea Party.
V průběhu letošního jara si Palinová vedla v průzkumech ještě relativně slušně — mezi ostatními republikány končila obvykle na druhém až třetím místě. V létě zahájila neoficiálně kampaň a se svým agitačním autobusem začal objíždět USA; s jasným vyjádřením záměru kandidovat ale až dosud váhala.
Kingstone míní, že si Palinová nejspíše uvědomila své omezené možnosti konkurovat už přihlášeným ultrakonzervativním uchazečům — minnesotské poslankyni Michele Bachmannové, podnikateli Hermanu Cainovi a již zmíněnému Rickovi Perrymu z Texasu.
Podle MacAskilla musela na rozhodnutí Palinové zapůsobit také poslední čísla z průzkumů ve Washington Postu. Dle nich si její ne-kandidaturu v září přály až dvě třetiny republikánů.
Specialista z Guardianu dále usuzuje, že Palinová ztratila svoji šanci už v lednu tohoto roku. Tehdy byl v arizonském Tusconu spáchán atentát na demokratickou poslankyni Giffordsovou — političku, jíž tvůrci webových stránek Palinové označili nitkovým křížem coby za jeden z oprávněných cílů hněvu všech Američanů. Přestože souvislost mezi jednáním střelce a stránkami Palinové nebyla prokázána, média dala dle MacAskilla obě záležitost do stálé souvislosti.
Američtí komentátoři rovněž připomínají, že Sarah Palinová se postupně znelíbila i části jádra jejich původních stoupenců — moralistnímu křídlu Tea Party. Stalo se tak prý zejména skutečností, že během loňského roku začala vystupovat ve vlastní televizní reality show, do které zapojila celou rodinu.
Dle agenturních přehledů je Palinová v současné době placena jako komentátorka televizní stanice FOX. Dostává také tantiémy z knih o politice a svém životě, kterých vyšlo od roku 2008 hned několik.
Boj pokračuje
O republikánském soupeři Baracka Obamy, který je ve své Demokratické straně jediným vážným kandidátem, se oficiálně rozhodne až po sérii státních primárek. Ta je plánována na příští jaro; nyní se ale uchazeči střetávají v důležitých televizních debatách.
Vedle Mitta Romneyho, který si podle průzkumů vede čím dál lépe, a Ricka Perryho, jenž v poslední době spíše ztrácí, jsou stále významnými postavami nominačního boje Michele Bachmannová, Herman Cain a Jon Huntsman. Ani u jednoho se neočekává, že nominaci získá. Jejich podpora jednomu z favoritů však může rozhodnout.
Méně nadějní, ale výrazní kandidáti zároveň pomáhají formovat profil politiky, jíž bude vítězný republikánský nominant proti Obamovi prosazovat. V dosavadních debatách se uchazeči shodli na důležitosti fiskální disciplíny, podpory podnikání odstraňováním všech zákonných překážek (zjm. ekologických a sociálně-pracovních norem), snížení daňové zátěže, důrazu na domácí politiku a snížení možností federální vlády zasahovat do poměrů v jednotlivých státech.
Další z velkých televizních debat se koná 18. října v Las Vegas. Živě ji bude přenášet televize CNN. Primárky začínají 6. února 2012 v Iowě. Vlastní volba příštího prezidenta USA (resp. jeho volitelů) proběhne 6. listopadu téhož roku.
Další informace:
BBC News Sarah Palin says she will not run for president in 2012
The Guardian Sarah Palin will not run for president in 2012
USA Today Sarah Palin won't run for president in 2012