Libyjští povstalci obkličují Tripolis, vyhráno však ještě nemají
Petr JedličkaVzbouřenci s leteckou podporou NATO postoupili až do blízkosti hlavního města. Ve volném sevření jej nyní drží ze všech stran. Nad otázkou, jestli jsou rebelové v dohledné době schopni dobýt i samotný Tripolis, se ovšem znalci rozcházejí.
O nejvýraznějším posunu od ovládnutí Misuráty (začátku léta) mluví pozorovatelé v souvislosti s posledním postupem protikaddáfíovských sil. Na západ od hlavního města Tripolisu dobyli rebelové větší část Zavíjí, na jihu celý Gharján a na východě postupují od Zlitánu. Povstalecké jednotky se nyní rozmísťují v okruhu 50, 80 a 100 kilometrů v jednotlivých směrech od metropole a obsazují všechny komunikace.
Hlavní město Libye se tak dostává do obklíčení.
V hodnocení schopnosti rebelů dobýt samotný Tripolis se ovšem znalci rozcházejí. Část z nich upozorňuje na dodávky nových zbraní z Kataru a na zkušenosti, které vzbouřenci získali v bojích o města Jifrín, Zintán, či Nálút v pohoří Nafúsa. Jiní zdůrazňují roli NATO, které povstalcům usnadnilo poslední postup celkem 51 nálety.
Pro Kaddáfího síly naopak mluví profesionální úroveň a množství kvalitnější výzbroje. Ta se novinářům připomněla opět v pondělí, když prorežimní jednotky u Brígy odpálily balistickou střelu Scud — známou ničivou zbraň vytvořenou Sověty na základě německé střely V2, používané za druhé světové války.
Povstalci nyní kontrolují celý východ země, větší část jihozápadu a drtivou většinu hlavních cest (včetně obou silnic do Tuniska). Hlavní město dle výpovědí uprchlíků sužují časté výpadky elektřiny i dodávek plynu. Ceny potravin prý vzrostli na trojnásobek.
Kaddáfímu věrné jednotky se naproti tomu drží neustále v několika čtvrtích strategického přístavu Bríga na východě, rozlehlé oblasti v okolí rodiště libyjského vůdce Sitry a celé aglomeraci kolem hlavního města.
Znalci z nejrůznějších stran tak přeci v určité shodě připouštějí, že když se nevzbouří usedlíci a pokud zůstane režimu loajální armáda, mohou se boje v ulicích Sirty či Tripolisu protáhnout na ještě delší dobu než jarní bitva o Misurátu. Ta trvala v podstatě od začátku povstání v druhé polovině února do poloviny června.
Jednání a dezertéři
Současně se zprávami o povstaleckém postupu agentury informují i o jednáních mezi rebely a vládou, která na neutrální (tuniské) půdě údajně moderuje zvláštní vyslanec OSN Abdal Iláh Chátib. Režim v Tripolisu však konání jakýchkoliv podobných rozhovorů odmítá.
Také o věrnosti dosavadních stoupenců režimu se vedou spory. Debatu nad tématem opět rozvířila víkendová zpráva o útěku Kaddáfího ministra vnitra do Káhiry; v pondělí se ale ukázalo, že Sanúsí Vezrí nikam neodjel a že je v Egyptě pouze Nassír Mabrúk Abdulláh, jeden z jeho náměstků.
Několik vysokých představitelů režimu v minulosti k povstalcům skutečně přeběhlo. Od podivné smrti nejvýznamnějšího z nich — předního generála a bývalého ministra vnitra Abdala Júnise, který byl na konci července zastřelen nejspíše bojovníky jedné z povstaleckých frakcí — však dezercí ubylo.
Samotnou Kaddáfího vládu zatím opustili čtyři ministři. Posledním přeběhlíkem je ministr ropného průmyslu Šukrí Ghaním, který se přidal k povstalcům na začátku června.
Další informace:
Al Džazíra Libyan rebels push to isolate Tripoli
Al Džazíra Libya Live Blog
BBC News Libya conflict: Gaddafi forces 'launched Scud missile'
BBC News Libya conflict: Younes death betrays rebel divisions
The Guardian Libya shows signs of slipping from Muammar Gaddafi's grasp
The Guardian Libyan rebels enter oil town where decisive battle may yet be fought