Libyjští povstalci pomalu postupují na Tripolis

Petr Jedlička

Během měsíční ofenzívy se vzbouřenecké síly pohnuly jen o desítky kilometrů, vše ostatní se ale vyvíjí v jejich prospěch. Francie si mezitím upevňuje vůdčí postavení v mezinárodněpolitické rovině konfliktu.

Silným protiúderem prorežimních sil byla v neděli zastavena poslední ofenzíva libyjských povstalců, kteří se snaží probýt k hlavnímu městu Tripolisu. Rebelům se v uplynulých týdnech podařilo obsadit všechny přístupové cesty k metropoli z jihu i z východu. K cíli samotnému však postupují jen velice pomalu.

Podle zpráv reportérů BBC je fronta dnes necelých 100 kilometrů na jih od Tripolisu (za strategicky položenou vesnicí Gualič) a 160 kilometrů na východ (u města Zlitín). To znamená, že povstalci se od konce obležení Misuráty v půli května přiblížili k hlavnímu městu pouze o 60 kilometrů z jihu, respektive o 40 kilometrů z východu.

Takřka bez pohybu je zároveň fronta ve východní části země. Zde hlavní boje stále probíhají o důležité přístavy a ropné terminály u měst Bríga a Rás Lanúf.

Okolí Brígy je nyní pod kontrolou režimu a letouny NATO nad ním provádí řadu bojových operací. V minulém týdnu poprvé bombardovaly i čerpací stanice. Oficiálně se tak stalo s odůvodněním, že jsou využívány Kaddáfího tanky, které pak ohrožují civilisty v přilehlých sídlech. Britský kontraadmirál Russ Harding ale pro deník Independent uvedl, že NATO přísně dbalo, aby letadla nezasáhla samotné palivové nádrže.

Navzdory mnoha dřívějším prohlášením představitelů Aliance i rebelů se již jeví být jasné, že konflikt neskončí žádným drtivým vítězstvím povstalců v půli prázdnin. Síly vzbouřenců však získávají čím dál výhodnější pozici.

Víc než symbolicky povstalcům pomáhá také poslední taktika Severoatlantické aliance, jejíž stroje dnes útočí i na kapacity nevojenské povahy, i zahraniční dodávky zbraní. Ty zatím oficiálně přiznala pouze Francie, a to jen při několika dílčích odhaleních. Znalci však rozpoznali na fotkách povstalců i útočné pušky britské a belgické výroby.

Vůdcem je Francie

Souběžně s boji se stále vede i řada polooficiálních jednání o příměří a možném poválečném uspořádání. Poslední zpráva z tohoto rozměru dění se objevila v pondělním rozhovoru alžírských reportérů s Kaddáfího synem Sajfem Islámem, který prohlásil, že režim vyjednává přímo s vládou prezidenta Sarkozyho.

×
Diskuse
July 12, 2011 v 16.45
Aktualizace
Režim Muammara Kaddáfího učinil v úterý důležité gesto: ústy premiéra Baghdády Mahmúdího vyzval povstalce k jednání, jehož se sám libyjský vůdce účastnit nebude a jehož verdikt přijme. Tato pozice je v libyjském vývoji novinkou. Jako základ k příslušnému jednání má sloužit naopak starší koncept Africké unie, který počítá s okamžitým příměřím, stažením vojenských jednotek z aktuálních bojišť, ukončením náletů NATO, vytvořením humanitárních koridorů a dohodě na brzkých svobodných volbách.

Pro povstalce je podle předchozích výroků jejich ministrů nejdůležitější, aby sám Kaddáfí v každém případě odstoupil. K tomu by mohly být volby pod mezinárodním dohledem oboustranně přijatelnou cestou. Předseda povstalecké prozatímní vlády Mustafa Abdul Džalíl v minulém týdnu dokonce uvedl, že rebelové netrvají na Kaddáfího odchodu ze země. Jsou prý ochotni jednat o možnosti, že by dál žil v nějaké povstalci vybrané a hlídané rezidenci na území Libye.

Je ovšem otázkou, zda jsou vzbouřenci ochotni ustoupit i z dalšího požadavku, který - pravda - v posledních týdnech už tolik nezdůrazňují: souzení vůdce a jeho nejbližších spolupracovníků z válečných a dalších zločinů. To ostatně požaduje i Mezinárodní trestní soud v Haagu, který na Kaddáfího vydal na konci června zatykač.

Okamžité zastavení náletů navíc stále odmítá Francie. Její ministr zahraničí Allain Juppe zároveň v úterý popřel, že se Francie snaží se zástupci Kaddáfího režimu unilaterálně vyjednával, což o víkendu naznačil nejznámější syn libyjského vůdce Sajf Isám. Podle Juppého Paříž s Tripolisem pouze udržuje kontakty.
July 13, 2011 v 16.18
Aktualizace 2
Lidskoprávní organizace Human Rirhts Watch (HRW) vydala ve středu souhrnnou zprávu, která poukazuje na barbarské chování povstalců v dobytých městech. Zhusta prý rabují domy, bijí dopadené stoupence režimu a odvážejí vybavení místních nemocnic a zdravotních center na své základny. Skutečnost, že si povstalečtí vojáci počínají na dobytých územích nevybíravě, přiznali i sami velitelé rebelů. Domy, jež jejich vojáci vyrabovali, ale prý užívali výhradně příslušníci Kaddáfího ozbrojených složek.

Text zprávy HRW je (i s fotografiemi) k dispozici zde:

http://www.hrw.org/en/news/2011/07/13/libya-opposition-forces-should-protect-civilians-and-hospitals